Ylimielinen ja välinpitämätön vastaus

Kyselin sähköpostilla, että onko Finnairin uusi 209 paikkainen Airbus Gran Canarian lennolla AY 1501/1502 helmikuussa.
Sain hyvää päivää kirvesvartta vastauksen. Eli ei voi tietää mikä kone kulloisellakin lennolla on.
Onko siis niin, että kentältä otetaan se kone mikä lähtee käymään tai minkä lentäjät haluavat. Haloo Finnair!!!!!
Haluaismme matkustaa tällä uudella koneella ja vielä voisi vaihtaa päivää sopivaksi.
Kyseisen koneen istuinkarttaakaan ei vielä näy Finnairin laivaston kohdalla.
18567
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ei tuollaista voi varmuudella tietää. Meidän vanha Lufthansan "romu" onneksi vaihtui samana päivänä uuteen teknisen vian takia.

Näin se vain menee.

Äänestä

Vastaukset kysymyksiisi: Olet. On, jos haluat asian noin kuvata.

Sinulle vastattiin siihen mitä kysyit. Kirvesvarsi on vaan ihan sinun mielessäsi.

Koneen valinta on ihan bisnespohjalta tehtävä ratkaisu, ja tietysti tekniset syytkin voivat vaikuttaa asiaan. Lentoyhtiö ei lupaa kuljetusta tietyllä koneyksilöllä. Se enintään kertoo, millä koneella näillä näkymin todennäköisesti lennetään.

Äänestä

Haloo sinulle! Siitä, että mikä kone on milloinkin milläkin reitillä, päätetään vasta ehkä viikkoa tai paria aikaisemmin, ei suinkaan melkein 6 kuukautta ennalta.

Äänestä
  • Anteeksi Finnair ja anteeksi kaikki muutkin!
    Taisin muotoilla kysymykseni aika huonosti.
    En tietenkään tarkoittanut juuri sitä syyskuussa Suomeen saapunutta maailman ensimmäistä kyseisen tyypin lentokonetta.
    Tarkoitin kysymykselläni kyseistä konetyyppiä. Niitähän on helmikuussa Finnairin käytössä useampikin.
    Kyllähän nyt jo täytyy olla tiedossa mille lomalennoille koneet sijoitetaan. Pitäähän liisatuista vanhoista lomalentojen käytössä olevista koneistakin päästä eroon.
    En ikinä usko sitä, ettei vielä tiedettäisi lentojen numeroita, joille nämä koneet sijoitetaan. Ymmärrän toki, että jossain vikatapauksessa jopa konetyyppi voi vaihtua. Itsellänikin on noin 25 vuoden ajalta muistisssa yksi omalle kohdalle sattunut taoaus.

    Äänestä

Aloituksesi otkikkokin kertoi jo jotain suhtautumisestasi Finnairiin ja Finnairin lomalentoihin. Jos ei lomalentojen henkilökuta tiedä koneen tyyppiä, ei se vastaus ole ylimielinen tai välinpitämätön.

No asiaan; Mitä ilmeisimmin Finnairilla on vielä B757-koneita helmikuussa 2014 lomalennoilla. Se on vaan fifty-sixty (niinko Nykäsen Matti sanoo), että sattuis kohdille uusi A-321ER.

Ei lentäjät valitse konetta, millä lähdetään liikenteeseen ja kyllä ne kaikki koneet lähtevät käyntiin, jokaiselle reitille vaan katsotaan sopivin kone. Joskus saattaa käydä niin, että koneen tyyppi vaihtuu jostain syystä toiseksi. Vajaa vuosi sitten koneen Gran Canarialle piti olla B757, mutta vaihtui ja lennettiin A330 laajarunkokoneella.

Kun olet tehnyt matkavarauksen, Finnairin lomalentojen sivuilta pääset katsomaan varaustasi, siellä pitäisi olla konetyyppi, millä lennät.

Eiköhän ole tärkeintä päästä sinne perille, oli kone mikä tähänsa? Itse lennän vajaan kolmen viikon kuluttua Thomas Cook:n 321:llä Gran Canarialle.

Äänestä

se on ihan sama millä lennetään kanarialle. kännissä kaikki ja juntteja.

Äänestä

Reitilläsi tulee tod.näk. olemaan kyseinen airbus A32B, sillä viimeinen Boeing 757 poistuu tammikuun lopulla ja sen jälkeen sharklet ottaa viimeisetkin reitit. Meneekö se aina suoraan vai tekeekö välilaskun onkin sitten toinen asia.

Äänestä
  • A321 Sharklet kuluttaa vähemmän ja siinä on lisätankit, joten sillä ei tule tankkauslaskuja kuin poikkeustilanteissa Kanarian lennoilla.
    "Normaalia pidemmän kantaman – yli 5 000 km – ansiosta uusia A321-koneita voidaan käyttää mm. välilaskuttomilla lennoilla Helsingistä Kanariansaarille"
    Normi 321llä mentäessä tulee välitankkaus helpommin.

    Äänestä

  • Ei tule kirjoitti:

    A321 Sharklet kuluttaa vähemmän ja siinä on lisätankit, joten sillä ei tule tankkauslaskuja kuin poikkeustilanteissa Kanarian lennoilla.
    "Normaalia pidemmän kantaman – yli 5 000 km – ansiosta uusia A321-koneita voidaan käyttää mm. välilaskuttomilla lennoilla Helsingistä Kanariansaarille"
    Normi 321llä mentäessä tulee välitankkaus helpommin.

    Täydentävää infoa
    http://www.lentoposti.fi/uutiset/a321_sharklet_ongelmitta_finnairin_kayttoon_nyt_jannitetaan_a350_xwbn_tuloa

    "Telipaino" ongelma jollekkin kentille.

    Äänestä

ja vaikka olisin istuinkartta jo näkyvissä niin paikan voi varata vasta näille lennoille 30 pv ennen lähtöä. Siinä sinulle hätähousu vastaus ja olet melkoinen pelle kun kehtaa täyttä potaskaa tänne kirjoitella. Ko esimerkki on hyvä millaista porukkaa sinne Kanarialle oikein matkustaa....alinta kastia ja kansakoulupohjalta.

Äänestä
  • Kiitos kaikille hyvistä ja erittäin hyvistä kommenteista.
    Olen tosiaan aloittanut koulunkäyntini kansakoulusta.
    Valitettavasti minulla on ainoastaan noin 30 lennon kokemus Finnairin lomalennoista. Olen kyllä tietoinen paikanvarausjärjestelmästä ja käyttänytkin sitä viimeksi menneenä talvena.
    En muista nähneeni näillä lennoilla kuin "kourallisen" känniläisiä. Juntteja taitaa olla kaikkialla....

    Äänestä

  • minäkö pölhö? kirjoitti:

    Kiitos kaikille hyvistä ja erittäin hyvistä kommenteista.
    Olen tosiaan aloittanut koulunkäyntini kansakoulusta.
    Valitettavasti minulla on ainoastaan noin 30 lennon kokemus Finnairin lomalennoista. Olen kyllä tietoinen paikanvarausjärjestelmästä ja käyttänytkin sitä viimeksi menneenä talvena.
    En muista nähneeni näillä lennoilla kuin "kourallisen" känniläisiä. Juntteja taitaa olla kaikkialla....

    30 kertaa lomalennoilla, taidat olla oikea charter-konkari......seuramatkatoimistot tykkäävät.

    Äänestä

Noinhan se menee nykypäivänä, otetaan se kone joka toimii, se ei ole mitään uutta viimeisten tekniikan YT-neuvotteluiden seurauksena että koneet ovat jatkuvasti rikki.

Vaihdetaan koneita seuraavien lentojen mukaan mikä kone sattuu olemaan lentokunnossa, yleensä lennolle varatussa koneessa on jotain vikaa ja siihen laitetaan mekaanikot töihin ja pisimmällä odotusaikana oleva kone laitetaan hädissään ensimäiselle lennolle.

Finnair on kaatunut jo tekniksesti, nyt vaan paikaillaan viimeisiä.

Äänestä
  • Muualla nämä ulkoistukset on jo treenattu 80 ja 90-luvulla täällä se näemmä on joillekkin vaikeaa ymmärtää.
    Mutta maailma tuppaa toistamaan itseään ja jotkut firmat palaa ainakin osin omaan kunnossapitoon takaisin ja miksi ei finski sitten joskus kun homma on saatu tehostettua.

    Äänestä

  • Ympäri käydään yhtee kirjoitti:

    Muualla nämä ulkoistukset on jo treenattu 80 ja 90-luvulla täällä se näemmä on joillekkin vaikeaa ymmärtää.
    Mutta maailma tuppaa toistamaan itseään ja jotkut firmat palaa ainakin osin omaan kunnossapitoon takaisin ja miksi ei finski sitten joskus kun homma on saatu tehostettua.

    Itseasiassa ulkoistumiset ovat jo todistaneet olevan iso virhe ja muut lentoyhtiöt startaavat jo toimintoja sisäisesti uudelleen, Finnair on pari vuotta myöhässä ja nyt vasta rupeaa tajuamaan että jatkuvan myynnin ja ulkoistamisen hinta on järkyttävä!

    Äänestä

Vastaukset ei välttämäti huonoja. Mutta kun Intian ihminen Googlella kääntää kysymyksen, vastaa siihen ja Googlella suomeksi, voi aihe muuttua.

Äänestä
  • Anteeksi nyt vaan ihmiset, mutta mitä te oikeasti teette sillä tiedolla, missä purkissa ja penkkirivissä istutte sen 6 h Kanarianmatkanne ajan? Pieniä on ihmisten murheet..

    Äänestä

Sinä pölhö.

Kysy samalla millä bussilla ajetaan torstaiaamun klo 8.15 vuoro Nikkilästä Kellokoskelle, onko Volvo vai Scania ja montako riviä taka-akselin takana on. On se kumma, jos eivät vielä osaa luvata sulle joko sini-puna- tai kelta-vihreä-raidallista penkkiä. Onko Pena ajovuorossa vai joko Arskan vuoro? Tankkaako kuski edellisenä iltana vai vasta aamulla? Minkä merkkistä tupakkaa kuski vetää aamuisin? Saako nousta keskiovista?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


minäkö pölhö? kirjoitti:

Kyselin sähköpostilla, että onko Finnairin uusi 209 paikkainen Airbus Gran Canarian lennolla AY 1501/1502 helmikuussa.
Sain hyvää päivää kirvesvartta vastauksen. Eli ei voi tietää mikä kone kulloisellakin lennolla on.
Onko siis niin, että kentältä otetaan se kone mikä lähtee käymään tai minkä lentäjät haluavat. Haloo Finnair!!!!!
Haluaismme matkustaa tällä uudella koneella ja vielä voisi vaihtaa päivää sopivaksi.
Kyseisen koneen istuinkarttaakaan ei vielä näy Finnairin laivaston kohdalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu