Kameraa vaihtamassa

aloittaja3

Olen kuvannut nyt suunnilleen neljä vuotta EOS 1000D:n kanssa. Nyt on kuitenkin alkanut houkuttaa kameran vaihto laadukkaampaan yksilöön.

Mielessä on pyörinyt 6D vaikka hintaa kameralla onkin.
Onko tästä millaisia kokemuksia?
Kuvaan pääsääntöisesti hevosia/hevoskilpailuja, koiria, luontoa/luonto- ja kaupunkimaisemia, sekä satunnaisesti omia tai sukulaisten juhlia.
Olisikohan tämä ehkä hyvä minun tarpeisiini? Muitakin kameroita voi ehdotella halvemmasta hintaluokasta.

7

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yfkhg

      Mistä et pidä 1000d:ssä ja paljonko sinulla on massia tuon 6d:n laseihin käytettäväksi? Mitä objektiiveja sinulla on entuudestaan?

      • Canonisti minäkin

        Tuossa on oleellinen asia. Runko on murto osa toimivan järjestelmän hinnasta. Pääosa muodostuu objektiiveista.


    • ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,.

      Luulisi, että neljä vuotta kun on järkkärillä kuvaillut, osaa katsoa itsekin ja tietää rungoista/objektiiveista sen verran ettei tarvitse apua tämmöisessä.

      Tottakai 6d on loistava runko, siihen kun hankit pari loistavaa linssiä, on loisto taattu!

    • vaihtaavaan

      Jos on kiire, niin 5Dssä selvästi nopeempi tarkennus.
      Jos on hämärää eikä niin kiire, niin 6D on selvästi parempi tarkennuksen sekä kohinan suhteen.

      • Ei ainakaan 7D

        Itselläni on 7D ja 5D mark 2, 7D; n kenno ei tee mielestäni hyvää jälkeä, lisäksi valotus pomppii miten sattuu ja muutakin on mm. virta katkoo, en ole 7D runkoon tyytyväinen, 5D mark 2 sen sijaan on parempi. Täyskennonen kannattaa ostaa jos enemmän kuvaa ja vakavammin kuvaamiseen suhtautuu, 6D tai käytetty 5D mark 2 myös vaihtoehtona ellei suoraan räväytä 5D mark kolmoseen intoansa jos vain yksi runko ja kuvaa aktiivisesti, ylimääräistä, joutilasta rahaa niin kolmonen ilman muuta. Tietenkin laatu putkia runkoon, eikä mitään limsa pulloja, tosin ei ne kalliitkaan aina toimi tai kestä tai ole täydellisiä kaikilta osin, yksilöitä ovat.
        Jos kuvaa juoksevia hevosia niin silloin nopea kamera oivallinen, harmi vaan kun ei edes 5D mark 3 ole yhtä nopea kuin"puurokenno" 7D, lisäksi kolmosessa ei ole tiettävästi GPS mukana, vaan se pitää erikseen vielä ostaa. Halvasta hintaluokasta tietenkin uusi 70D, mutta siitä ei tiedä mitä on syönyt.


    • Muuhunkin voi tottua

      Olisiko nyt ihan pakko olla Canoni sitten? Kun siirtyy alottelijajärkystä suurempaan.
      Ellei hyvää ja kallista lasitavaraa ole hankittu?
      Meinaan vaan että, merkinvaihto voisi onnistua vaivattommammin juuri
      tuossa vaiheessa eikä enään ehkä myöhemmässä.
      Ottamatta kantaa mikä on hyvä tai hyvempi sinulle.
      Joten sinun voisi kannattaa verrata muitakin Canoneihin.

    • ei toimi.

      Todellakin, jos Canonia edelleen harkitset, katso peiliin. Kaverin 5D on ollut todella murheellinen tapaus, huoltoa huollon perään.
      Eikä mene enää takuuseen vaikka kamera ei tarkenna vaikka mitkä asetukset olis päällä.
      "ei korjata koska ei voida taata laitteen toimivuutta."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3354
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      551
      2077
    3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      84
      1956
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1950
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1588
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1528
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1297
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      48
      1220
    Aihe