Mieslaulaja esitti kertosäe menee jotenkin......Tämä muistojen sävel jäi soimaan kun vuodet pois vierineet on,täää muistojen sävel jäi soimaan se yksin on kuolematon,vain vuosien pölyistä taikaa sen sykkeestä huomata voi,kuin uhmaten nykyistä aikaa se muistoja muistoja soi.
Kappaleessa on myös kohta.........siitä mä muistan ne onneliset päivät äitikin nauroi kun pelon päivät jäivät,tätä sävelmää isä viheltää taisi useinkin silloin iltaisin.
Nyt kaikki konkarit asialle,olen koittanut selvittää tätä jo vuosia mutta ei vaan löydy nimeä.Esittäjä saattaa olla Eino Valtanen mutta voipi olla joku ihan muukin.
70-80 luvun humppaa,mikä kappale
Humpan etsijä
3
418
Vastaukset
Huomasin, että olit hakenut samaa kappaletta vuosi sitten. Soittelin vanhoja kasetteja. Olin nauhoittanut myös tämän kappaleen, mutta en ollut merkinnyt nimeä.
Heti perässä on Eino valtasen Just' eikä melkein. Eino Valtanen on vuonna 1979 levyttänyt humppakokoelmaan kappaleen nimellä Muistojen sävel, joksi tätä kappaletta luulisin. Saman nimisiä on muitakin, mm. pari valssia. Youtubessa olevan kappaleen oikea nimi lienee Muistojen polku.- lapikasta lattiaan..
humppaa ja hulinaa............
- .....
.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4963938Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152946Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2792198Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4532048Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841384- 1571303
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631178- 811075
- 611059
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä411038