Ensi kesänä tulee täyteen 18 vuotta :) ja olisi loma reissu tulossa kaveriporukan kanssa alanyaan! nyt tarvitsen teidän ihmisten apua! meitä on menossa 3 henkeä alanyaan 1. on 17 vuotias ja 2. 18 vuotias...joten pääseekö se 17 vuotias kaveri sielä päin yökerhoon/clubeihin/baareihin saako hän ostaa sielä alkoholia? osaako kukaan kertoa onko sielä mikä se OIKEA alkoholi/aniskelu ikäraja? kiitos nyt vaa etukätee:)
Turkin Matka 2014 kesällä!
17vpoitzu
14815
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
'
matkustavia nuoria pojuja: GAY, GAY, GAY!
muuten iha hyvä mutta seurustelen 17v naisen kanssa :) samoin toinen kaverini
Tytöt menevät luultavasti turkkilaisten matkaan. Teidät ryöstetään ja hakataan. Saatte vatsataudin ja ripulin koko teiniporukka. Harkitkaa nyt ihan tosissanne, onkoTurkki teitä varten vai pääsisikö vielä halvemmalla esim. Bulgariaan?
Edellisestä kommentista ei kannata välittää. Kirjoittajan vaimo/tyttöystävä on mitä ilmeisimmin lähtenyt turkkilaisen matkaan (enkä ihmettele), ja nyt ressukka purkaa täällä vihaansa sotkemalla monen nimimerkin turvin muiden keskusteluja.
Itse kysymykseen: Periaatteessa ei tietenkään saa alaikäiselle alkoholia ostaa, mutta tuskinpa kukaan tulee papereitakaan kyselemään.
Mukavaa matkaa !
Kyllä siellä baariin pääsee ja ei kukaan kysele papereita. Tollojen kommenteista ei kannata välittää.
Alanya on ihan mieletön bilemesta!!! Siellä on paljon nuorta porukkaa skandinaaviasta. Yökerhoja useita, pienempiä baareja kaupunki täynnä. Satama sykkii elämää kaikki yöt sesonkiaikana. Kaikki baarit sulkevat kaupungissa ovensa klo 03.00. sen jälkeen voi siirtyä loppu yöksi vaikka summer gardeniin joka on auki 05.00.
Mukavaa loman suunnittelua ja lomaa! :)
Jees! kitti vastauksista! :)
Huomaa tuo "mieletön bilemesta" sanapari. Sitä se kirjaimellisesti tarkoittaa. Ymmärrät varmaan tosia-asian ettei Alanyan kaltainen paikka muslimaassa voi olla mitään kunnon meininkiä
Kyllä siellä viimekin kesänä useammassakin paikkaa kysyttiin paperit.
no joo kyll mä tiiän mimmonen alania on ku kävin siell sillo ku olin 15 vuotias...mut on siell muutama semmonen kunnon yökerho! joka on tasokas ja paljon nuoria ku kävelin ohi...et on siell niitä baareja ja yökerhoja aika hyvinkin ainaki turistiaueella
Turkki ei onneksi ole niitä pahimpia bailupaikkoja, koska sikäläinen uskonto kieltää alkoholin käytön kokonaan. Siksi onnittelen valinnastanne. Muistakaa pojat, että käyttäytymisenne ulkomailla kertoo kotimaastanne emmän kuin mikään muu
mainos. Olette siis eläviä Suomen käyntikortteja maailmalla !
Mulla oli 17 vuotias kaveri mukana viime kesänä toisella reissulla ja ite olin 19! ja toisella reissulla oltiin samanikäisen kaverini kanssa.. Ikinä ei kysytty papereita mihinkään ja alkoholia sai ostaa mielinmäärin.. Meillä oli all inclusive nii sai ryypätä ihan huoletta hotellilla ja sit bailaa yöllä!
Alanya ei todellakaa oo pelkästään mikää muslimimesta, ja ihan hyvä jos mutut pysyiski poissa, vaikka niitä tosiaankin on siellä yökerhoissa :D Kannattaa mennä The Doors yökerhoon joka on skandien baari jonne ei turkkilaiset pääse sisään! Ihan tajuton meno ja nuorta porukkaa täynnä ;)
Alanya on muutenkin nuorten suosima, nii pysykää vaa kukkahattutädit ja narisijat poissa jos noin paljon häiritsee! Eikö yleensä oo tarkotus vastata alottajan kysymyksiin, eikä tulla laukomaa kaikkee turhaa ihan ohi aiheen :D
alanyassa on mukavat party paikat sinut päästetän moneen paikkaan ja voit saada alkoholia myös jostakin mutta muista alanyassa on siviili poliiseja tarkkilemassa turistien möhläilyjä
En usko että on ongelma päästä baareihin/yökerhoihin 17- vuotiaana. Varsinkin ku on täysikäset kaverit messissä. :)
Pääsee. Ei kysellä mitään. Ei siellä paperit kourassa kuljeta, päinvastoin sisäänheittäjät vie väkisin sisälle ne saa rahaa meistä turisteista. Kortsutmukaan ja jumala mieles :D ps. Summer garden auki 6 asti googlatkaa. Mahtava mesta n 10km pääs alanyasta menkää taxi ja taas pääsee avobussilla mahtavaa tulla semmosella takas