Minulla murtui ulkokehräsluu elokuun lopulla. Leikkausta ei tarvinnut tehdä vaan jalkaan laitettiin saapaskipsi kuudeksi viikoksi. Kuusi viikkoa meni kovien kipujen kanssa eläen ja murtumasta otettiin ainoastaan 2 kertaa rtg-kuvat koko prosessin aikana. Kipsi poistettiin ja silloinkaan lääkäri ei halunnut ottaa rtg kuvia ja ei halunnut laittaa enää mitään tukea jalkaan. Ohjeena oli KÄVELE!!! Tämä oli kuitenkin mahdotonta, silä jalka oli kuin tukki ja epätoivoisesti koitin ottaa viikon aikana kahteen otteeseen askeleen, mutta.... seurauksena oli se, että kaaduin aina maahan... tilanne rupesi huolestuttamaan ja soitin omalle työterveyslääkärilleni, joka ohjasi minut rtg-kuviin ja käski tulla näyttämään jalkaa. Kipsin poistosta oli siis kulunut viikko, kun menin työterveyslääkärilleni ja hän kauhisteli miten hirrveän näköinen jalka oli. Rtg-kuvista selvisi, ettei luu ole luutunut mihinkään suuntaan ja sain suoraan lähetteen leikkausarvioon. kyseessä hoitovirhe......plaa!
Arviossa lääkäri tutki jalkaa todella pitkään ja ihmetteli, miksi jalka on jääkylmä. Lopulta tuli päätös, että jalka laitetaan 3vk walker kipsiin ja katsotaa mitä tapahtuu. Onko kenelläkään ollut vastaavaa tilannetta? Lähinnä jatko pelottaa, jos ulkokehräs luu ei ole vieläkään luutunut....?
Ulkokehräsluu murtuma
2
858
Vastaukset
- 18+18
"...ja ihmetteli, miksi jalka on jääkylmä..."
Jo on ollut lääkäri. Eikö tuo viittaa ettei veri kierrä jalassa? Jalka menee kuolioon ja ainut vaihtoehto on amputointi. - 100µg
Luuston haurastuminen vaivaa yhä useammin jo lapsuusiässä. Tuoreen tutkimuksen mukaan esimerkiksi helsinkiläislasten luunmurtumat ovat selvästi lisääntyneet. Luuston haurastumisen syynä on D-vitamiinin puutos.
Lastenlääkäri Dosentti Outi Mäkitie ennustaa, että osteoporoosista on tulossa merkittävä lastensairaus. Hänen mukaansa helsinkiläislapsista noin puolella on vakava D-vitamiininpuutos jo vastasyntyneenä.
Mäkitien arvelee myös, että Suomessa on suuri joukko nuoria aikuisia, joilla on merkittävä riski sairastua osteoporoosiin jo ennen keski-ikää.
Hauras luusto on riskitekijä osteoporoosin lisäksi myös varhaiselle nivelrikolle ja muille tuki- ja liikuntaelinsairauksille.
Ympärivuotisen ja riittävän D-vitamiinin lisäksi luuston normaali kehitys vaatii liikuntaa.
D-vitamiini on erittäin halpaa (maksaa pari euroa kuukaudessa).
Suomessa auringonvaloa on riittävästi D-vitamiinin valmistukseen vain toukokuun alusta elokuun loppuun eli kun UVB-indeksi on vähintään 3. Joskus lähes koko kesä on niin pilvinen, kylmä tai sateinen, että pelkästään auringosta on vaikea saada riittävästi D-vitamiinia. Auringosta saat D-vitamiinia, mutta vain silloin kun varjosi on lyhyempi kuin sinä itse. Siis lyhyen aikaa keskipäivällä, noin kello 10-16 vähintään kädet ja jalat paljaina 30 minuuttia päivittäin.
http://www.terveysportti.fi/xmedia/duo/duo99587.pdf
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658