Onko kokemuksia kokiksi opiskelusta? :)

Miettiväinen

Olen siis tekemässä päätöstä jatko-opiskelusta ja olen aika vahvasti päätynyt ammattikoulun kokki alaan. Mitäs :D Kertokaa ketkä olette olleet kokkipuolella tai olette parhaillaan tai muuten vaan tiedätte asiasta. Eli siis millaista opiskelu on siellä? kuinka pitkiä päiviä? onko paljon käytännön kokkailua ja tekemistä vai onko teoria aineita paljonkin? Tämä yläkoulu on ollut minulle täysin pakkopullaaa... olen huono matikassa ja kielissä ja olen todella toivonut sellaista opiskelua, jossa ei tarvitsisi kauheasti olla pulpetin ääressä ja tehdä koulutehtäviä. Entäs tunnit? millaisia ne ovat? onko sielläkin jotain pari/ryhmä töitä vai onko opiskelu itsenäistä? Entäs kurssit? vaihtuuko ne vähän väliä vai onko koko vuoden sama lukujärjestys? tehdäänkö se itse? :D

3

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isäs

      isäs

      • Miettiväinen

        ??!!


    • tulevatarjoilija

      Moi! Mä aloitin opiskeleen hotelli-, ravintola- ja catering alaa tänä syksynä. Ainaki meidän koulussa opiskellaan ekana vuonna niin sali kuin keittiöpuoltaki. Keväällä sitte päätetään, kumpaa lähdetään opiskelemaan.
      Kun tulin kouluun, olin varma, että haluan tarjoilijaksi. Kun keittiötunnit alkoivat, niin olin vähän aikaa innostunut kokinkin ammatista, mutta en enää. Keittiöpuolella paineet menestyä on tosi kovat, ja töitä on hieman vaikeampi saada, kuin tarjoilijana. (joista on muuten pula ainakin pk-seudulla) Suurin osa meidänkin luokalta tahtoo kokeiksi, joten työnantajilla on kyllä varaa valita parhaimmat.
      Lukujärjestykset vaihtelee paljon. Viisi viikkoa kestää yks jakso. Meillä oli ekassa jaksossa maanantaisin koulua kahdeksasta kuuteen illalla, mutta ei se tuntunu pitkältä kun on kiva luokka ja tän alan opiskelu kiinnostaa. Monesti on myös, että koulu alkaa vasta aamu yhdeltätoista tai päivä yhdeltä. Ravintola-alan työt ovat usein vuorotyötä ja siihen totutellaan jo koulussa. Ainiin, tässä jaksossa meillä on perjantaisin kuuteen koulua :D
      Lukuaineita on tosi vähän, ja ne ovat naurettavan helppoja. Aika paljon painotetaan kieliin, ja lukuaineissakin opetellaan vain asioita, joista on meidän alalla hyötyä.

      En muista mitä kaikkea kysyit viestissäsi, mutta toivottavasti saat tästä jtn irti :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      33
      2114
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      47
      1721
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1506
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1246
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1034
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      988
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      875
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      862
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      799
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      753
    Aihe