Minne piilottaa kätkön?

Olen ajatellut piilottaa lähimetsään kätkön. Ideoita miten voisi naamioida? Tai minne piilottaa.
Purkki kivenkolossa-kätköä en halua tehdä.
15491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ideoita saat parhaiten kun käyt hakemassa kätköjä. Siinä niitä hyviä ja huonompia ideoita tulee tutuksi.

Äänestä

Kätkön olisi hyvä esitellä jokin tietty paikka/nähtävyys. Itse tykkään tälläisistä kätköistä.

Kätkön tekemisessä voi käyttää omaa mielikuvitusta. Mutta kannattaa käydä etsimässä noin 40 kätköä ennenkuin tekee oman. Silloin saa kokemusta niistä.

Äänestä
  • Tiedän, pari paikkaa on mielessä. Helppo ja hieman vaikeampi. Ajattelin vain olisiko jollain joku kiva idea.

    Äänestä

  • Linnunpönttökätköjäkin tullut jonkinverran haettua, harvaa ne enää hämää. Mutta harkintaan menee.

    Äänestä

Itse en tiedä mitään tylsempää, kun lukea vinkki "kivenkolossa" ja naattien kohdalla 10 m säteellä on miljoona kivenkoloa. Tai ainakin tuntuu siltä.

Äänestä

Tee helppo kätkö niin tykätään.

Äänestä

Tee mysteeri joka ratkeaa vai sisäpiiritiedoilla. Älä anna vihjettä jos joku kysyy neuvoa.

Äänestä

ja linnunpönttöjäkin on monenlaisia, itse törmännyt yhteen mitä kaikki ei ole saaneet edes lokattua kun eivät ole löytäneet lokivihkoa :)

Äänestä

tuotti päänvaivaa taannoin :-) Oli haastava haettava. (Siis kyseessä oli katkennut oksa).

Äänestä

No ainakaan ei kannata viedä lähimetsään, jos ei ole itse ko. kohteen maanomistaja. Tiedät varmaan että roskaaminen on kielletty?

Äänestä

  • Jätelaki 1072/1993, 19 §.

    Ympäristöön ei saa jättää roskaa, likaa eikä käytöstä poistettua konetta, laitetta, ajoneuvoa, alusta tai muuta esinettä siten että siitä voi aiheutua vaaraa tai haittaa terveydelle, epäsiisteyttä, maiseman rumentumista, viihtyisyyden vähentymistä tai niihin rinnastettavaa muuta vaaraa tai haittaa (roskaamiskielto).

    Geokätköstä ei aiheudu vaaraa eikä haittaa terveydelle. Epäsiisteyttä tai viihtyisyyden vähenemistäkään ei aiheudu kun kätköilemätön ihminenhän ei edes huomaa kätköä, sehän on piilossa.

    Myöskään muuta näihin rinnastettavaa vaaraa tai haittaa ei aiheudu.

    Äänestä

No kannattaa miettiä mitä metsässä on niin siitä sitten ideoita.;)

Äänestä

Hyvän kulkijan saat kun käärit kätkön alumiinifolioon. Harakka saattaa kuljettaa tällaisen pitkällekin omaan pesäänsä, sitä on sitten haastavaa hakea.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kätköilijä kirjoitti:

Olen ajatellut piilottaa lähimetsään kätkön. Ideoita miten voisi naamioida? Tai minne piilottaa.
Purkki kivenkolossa-kätköä en halua tehdä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu