Sotkamo tulossa Kriisitilaan.
Selvitysmies.
1322352
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 132
Vanhimmat
Sotkamoa ei ole viiden vuoden päässä.
Taitaa se kriisi olla tulossa siellä kotona, Kun mölyilet tyhjiä
Olen muualta muuttanut asustelen nykyjään sotkamossa... Huomasin jo muuttaessani, että täällä ihmiset ovat mahottoman kateellisia toisille kunnille kainuussa. Saavat kuulemma valtion osuuksia enenpi kuin Sotkamo. Eihän se pitä paikkaansa. Muualla rahat vain menevät tarpeeseen, täällä Sotkamon jymyn Kenttiin. Koulun kentät tukevat koko kansan liikuntaa ja tuovat varmaankin laitetut rahat jotain kautta takaisin.
Yrittäkää ymmärtää kirjoitus virheet.
Haukut muita ihmisiä ja pyydät vielä tyhmyydellesi ymmärtämystä.
Kas perkelettä. Sotkamokin kriisikunta, no woe paska mihin ne venäläisiltä saadut rahat on sitten menny??
Ja minne on hassattu ne Talvivaaran kymmenet miljoonat? Nimittäin kun Talvivaaraa puuhasivat tänne niin nämä puuhastelijat lupasivat köyhyyven loppuvan kunnalta sillä samalla hetkellä kun kaivos tulee paikkakunnalle. Nyt kaivos toiminut jo vuosia ja Sotkamo kriisin partaalla eli puhuitteko paskaa TE jotka touhusitte Talvivaaran tänne???????
miljoonat meni toisten taskuun ja teille jäi vain ikuinen ongelma. Kyllä te olette tyhmää porukkaa te kainuulaiset...helposti nenästä vedettäviä.
Venäläiset ei sekopää ole koko hommassa olleet mukana maailma halmeilla. Norris nikkeli ei käsittääkseni ole osakkaana Talvivaarassa.
Ilmeisesti kaikesta päätellen mielisairas avohoidossa oleva sekopää.
Kohta ne venalaiset TULLOO TAAS.....rahapussit pullollaan.Ja sotkamolaisille rahaa virtaa!!
Eipä se tappiolla pyörivä firma juuri kuntaa auta, ei niin.
onhan teillä pätevä kunnanjohtaja....
: ) no niinpä onkin, laulelee karajoket ja kaikki, meinas tässä hötäkässä unohtua koko virkamies.... : )
Pätevä on. Ja kunnanhallituksessa sitä vielä pätevämpää porukkaa löytyy. Yksikin mummeli on julistanut jo olevansa seuraavaksi kansanedustaja.vedet
Kuhmo ja Sotkamo yhdistyy Kajaaniin pakkoliitoksella ja tulee Suomen Kajaanista Suomen suurin kaupunki. Lääniä on mutta siihen se sitten jääkin. Työttämyys 40% ja eläkeläisiä 65% koko porukasta.
Lapsrakas ei se yhdistyminen käy sormia napauttamalla. Siellä kotonas Venäjällä tai Virossa voi käydäkin, mutta ei täällä.
Kriisiytymässä. Eikö se oo jo lopullista, ainakin päätöksenteossa on rähinäremmit päällä.
Kuhmo ja Sotkamo saa ihan rauhassa yhdistyä, saisi kumpikin kyläpahanen vähän uutta verta väestöönsä.
Muutenkin joutaisi yhdistyä kun kumpikaan kunta ei oo yksinään elinvoimainen.
Isompaan kuntaan voisi lähettää enemmän vaikka pakolaisia jotka rikastaisivat junttien kulttuuria ja verenperintöä.
Jokunen vuosi sitten kepulainen valtuutettu kehua retosti miten Sotkamoa on johdettu keskustavetoisesti. Unohti mainita että on siinä savotassa ollut muitakin. Samaa ajatusta jatkaen nyt pitäisi sanoa että Sotkamo on ajettu kriisikunnaksi kepun johtamana.
Ylpeys käy lankeemuksen edelle. Voi tätä sotkamolaisten vouhotusta. Pian tänne Kajaaniin yhdistetään ja loppuu se itsensä kehuminen.
Kajaaniin ei yhtään enempää näitä ympärillä olevia junttikuntia liitetä. Jos Kajaaniin litetään näitä kuntia, niin saavat nämä ottaa mamuja ja romaneja korpipusikkoon asumaan ja luovuttaa kaikki jäljellä olevat rahaa tuottavat toimintonsa älykkäille kajaanilaisille.
Vanhaa kepun perua koko p....a
Eiköhän se kuntayhtymä jo nähty. Sotkamo pärjäsi ja pärjää paremmin ilman ylimääräisiä maksuja naapurikunnille saamatta mitään vastineeksi. Tyhmiähän olisi oltu jos ei kaikkia olisi pistetty haisemaan kuntayhtymän aikana. Kaikki plussalle menevä olisi pitänyt antaa yhtymälle. Tosi on kuitenkin se että Sotkamo on kainuun kunnista ainut kasvava ja elinvoimainen, siksihän kajaani haluaa pakkoliitosta meidän kanssa. Muita kainuun kuntia ei haluaisi rasitteeksi. Miksiköhän kajaani mainostaa itseään vuokatin olevan vain puolen tunnin päässä?
Kun kaksi köyhää kajaani ja sotkamo yhtyy syntyy rapa kunta...
Kajaani ei kyllä ole köyhä. Sulla tosin saattaa sitä rapaa syntyäkin viinan kittauksesta.
Etkö ole seurannu alijäämää joka vuosi mikä siitä seuraa kaatuu valtion ojaukseen :-)
Valtuustossa eilen nousivat TAAS maksut!
Kyllä on tosi, että kriisitilassa on!
Herra varjele meidät kajaanilta.
Sotkuma kun pakkoliittyy kujjuunniin, niin alkaapi murjaanit temmeltää loistohotellimatkailupuolella ASIAKKAINA JOTKA YHTEISKUNTA KUSTANTAA. Siinä se sotkumalaisten matkailuvaltti.
Mihinkäähän sitä sitten mennään?
HELEVETTIIN !!!!!
Odotan innolla 4.11 hallitus kokoontuu päättämään veron korotuksesta.. :-)
Kyllähän ne veronkorotuksen voi kriisissään välttää, mutta sitten nostetaan muita maksuja ja niillä kerätään muka indeksikorotuksia- saattepa nähdä.
Näin sitä sahataan " silmään". MIelenkiintoista katsoa. Kuntaliitos Kajaaniin häämöttää ja sitten on peräkylän meininki.
Haluan nähdä onko suoraselkäistä päätöksentekoa- kyllä imago on sana jota ei kannata esitellä, nimittäin imago on HUONO!
Sotkamon päättäjät kehuvat palveluilla. Kyllä vaan. Onko kukaan huomannut että suuri osa siitä tapahtuu velaksi? Valitettavasti luottamushenkilöt puhuvat kuin velkaa ei tarvitsisi maksaa koskaan takaisin.
Sotkamo kulkee kriisiytymisestä kriisiytymiseen. Kajaanilaisia olette kohta, jos satumme ottamaan.
Kun katoin eilen Talvivaara haastattelua, ajattelin että sileeks koko kunta ja asfaltoidaan koko paska vaikka parkkipaikaksi.
Kirkonkylät pitää liittää kaupunkeihin ja heti, ettei kriisejä tulee lisää. Sotkamo voidaan pyyhkiä maailman kartalta välittömästi!
No,liittykoa ihmeessa lempipitajaanne Kuhmoon.Tois
Tosiaan meillä on paljon kriisejä täällä. Kunnan kuntosali maksulliseksi saattaa tulla pian, ei oo vissii rahhoo.
Kuntosali maksulliseksi-on jo aikoihin eletty.
Katsotaan miten paljon Talvivaaraan menee meidän veroeuroja. Itse saamme hajut palkinnoksi.
On se hyvä, että ulkopuoliset arvioivat; kriisiytyvä kunta!
Kehuminen Sotkamon toiminnasta on haissut niin, ettei kohta kananmunapierut haisekaan.
Onse sotkamo kohta kriisissä ja pahassa sellasessa talvivaarasta jääny käteen kun paskaset rukkaset ja ikuinen riesa hukkukoon siihen paskaan mitä ovat aikaan saanut :)
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013112517758148_uu.shtml
Lukekaa Sotkamolehdestä miten kunta makaa- eikös ne sähkötuotot tuoneetkaan RAHAA ja RAHAA 24 miljoonaa kun säästää pitää.
Sähkökauppa ei tuonut sentin senttiä. Taseeseen tuli kuvitteellista myyntivoittoa, joka mahdollistaa kirjanpidollisesti puolenkymmentä tappiollista vuotta. Sitten jos Loisteen osakkeet pannaan lihoiksi -jos on ostaja - niin siinä tapauksessa tulee oikeaa rahaa kassaan
Soidinvaaran koulullako säästetään kun lakkautetaan? Voi hyvänen aika!!
Uraania talteen niin Sotkamo pelastuu! Heh..
Sotkamo haluaa pysyä itsenäisenä kuntana ja tänään itsenäisyyspäivä. Kumpaahan enemmän juhlitaan, itsenäisyyspäivää vai itsenäistä konkurssi kuntaa?
Ihmettelee kajaanilainen.
Jälleen kuntamme paikallislehdessä juttua kriisiytyvän kunnan päätöksen teosta!
Kriisiytyvän kunnan kokoukset kestävät lähes 1/2 vuorokautta!
Eihän kireellä tule muita kuin kusipiä kakaroita
yt-neuvottelut..........Pilkkasivat naapurikuntia ja osuipa omaan nilkkaan ja kipeästi kirpaisi!
Seurataan mielenkiinnolla kuinka kriisitilaan Sotkuman valtuusto maanantaina 23.12 ajautuu.
Joulu on jo ovella.......
Olipahan ollut valtuuston kokous!
IB-lukio on tärkeämpi, kuin kunnan työpaikat. Aikovat lomauttaa vaikka ei ole ketä lomauttaa.
IB-lukio työllistää "oikeampia" henkilöitä.
Nyt on kriisi; lumetkin loppuvat ja venäläiset tulevat!
Olisikohan Kajaanissa lunta? Siihen yhdistyminen voi senkin asian korjata...
Olen" lumipallon "kanssa samaa mieltä. Kajaaniin yhdistäminen tuo meille lottovoiton kun saamme kyykyttää kirkonkyläläisiä oikein olan takaa. Onhan meillä jo entinen teidän kunnanjohtajakin töissä!
Uudenvuoden lupaus: otamme teidät kalliina vastaan.
Veikataan seuraavaa kriisiä, vuosi on vaihtunut!
Mikä ihme se nyt on kun riesa(triipponen) ja poika syntyivätkin sotkamossa.
Joko siellä Sotkamossa on uutta kriisiä tiedossa?
Lukekaa Kainuun Sanomien pääkirjoitus ja tehkää sitten johtopäätös kriisiytyvästä kunnasta- siis on jo kriisissä!
Kari Simosesta sotkamon kunnanjohtaka,pitänee suitset käsissään koska onnistui kouluttamaa oman akkansa.
Ensi tiistaina seuraava näytös!
Mielenkiintoista seurata miten kriisi etenee valtuustossa.................Valiolle kunnat!
Seuraavana kaavakriisi!
Taitaa hiljaa hiipiä Sotkamo Kajaanin alaisuuteen, sellainen se naapuri on!
Huh hah hei!
Odotamme kielipitkällä, että sieppaamme teidät Kajaaniin. Haluaette, että yhteistyötä ei tehdä esim; Kuhmoon!
Sähköosakkeiden kanssa nauramme teidät suohon...............Tapaamisiin!
Nyt sitten tilanne Talvivaarassa on vihreän silmän alla. No lopullinen niitti on tulossa ja koko kunta häviää maailman kartalta. Toivottavasti.
Taisipa edesmennyt Veikko Huovinen veroillaan elättää puolet Sotkamon köyhistä.
miten se valiokunta-asia meni?
Sain tietää hevosmiehen tietotoimistosta, että Kajaani aikoo liittää Sotkamon Vuolijoen kaupunginosaan. Liekö perää?
Kepulit ajaneet kunnan perikatoon.
Mitä sinne kriisikuntaan kuuluu? Olen täällä lomailemassa kaukana pakkasesta.
Onko jo uudet kuviot kunnanjohtajalla ja hallituksella tiedossa?
Veikaten voitat- kumpi lähtee kj vai kh?
Kriisissä on Sotkamo. Röyhkeyden huippu tuo olympialaisten urheilijoiden mainostaminen muka paikkakunnalle. Vieremäläisiä ovat sankarit!
Nyt ne velkaakin ottaa Kajaanin kanssa kilpaa. Kukahan mahtaa olla maksaja kun firmat kaatuu!
Taitaa kohta olla suomessa kaikki kunnat kriisikuntia.
TAAAAAAS rikkivetyä henggggitetään!
Valiokunnat kohta kriisissä.
Veikataan lopputulosta!
6-5 kriisikunta äänestää.
Missä Sotkamo siellä ongelma.
Sotkamo aina vertaa itseään paremmaksi kuin esim, Oulu.
Kananmunapieru haisi taas Kontinjoella ja kun lehdestä luin- selvisi tämäkin kriisi.SE selittää miksi tällaisia möläyksiä kuuluu.
Nyt ei kunnan asioita saada päättämään hallitusta??
Kriisi sekin. Ajattelin lähteä kalppimaan koko kylä pahasesta. Jätän hajut Talvivaarasta taakseni!
Onko kriisiytyvässä kunnassa kaikki hyvin? Viimeviikolla ei ollut kun kananmunapieru haisi Kontinjoella.
Lääkkeinä ovat jalkapuu asian ajajalle(menikö oikein?) ja sähkötuoli kunnanjohtajalle.Tehdään kompromissi:molemmat piikille eläinlääkärille.Tulisi halvemmaksi.
koko sotkamo joutaa viddhun suomen kartalta, sen jälkeen otan pitkän ja paksun lenkkini esiin ja raeskkaan kaikki maahanmuuttaja tyyliin, isolla, paksulla, mustalla mahti miekallani, SOTKAMOLAISET, JOUTAISITTE HELEVETTIIN!, OLETTE ROSKA SAKKIA SUOMESSA! sen jälkeen ainakin lähdette kun vilautan isoa mustaa miekkaani ;), väkisin työnnän sen kaikkien teidän roskalaisten perskannikkaan
tämän näkyy kirjoittaneen Hyvinkään tahkon kannattaja,että silleen.
Sama tuo vaikka mihin menis! Kirkonkylä pahanen, jossa kaikki aivan sekasorrossa. Tähän saakka olen joskus vieraillut ns. Sotkamon suuntaan, mutta nyt ajelen Kontionjoelta Kajaaniin ja ohikin.
Sotkamo pilasi maineensa politiikassa ja Kajaani jääkiekossa!
Nyt ne vasta kriisiytyvätkin. Päättäjät näyttävät esimerkkiä; luopuvat KAHDESTA kokouspalkkiosta kun pidetty ylimääräisiä kokouksia. Onko tässä kunnassa milään mitään järkeä?
Naurunalaista touhua.
Kunnanjohtaja lähdössä-hyvää tehnyt Sotkamolle tämä mies, mutta ei ole osattu arvostaa.
Kukahan mahtaa tähän kyläpahaseen haluta tulla johtajaksi?? Sitten se vasta kriisi onkin?
Nyt laittaa vasemmisto lukiot Kuusamon kanssa yhteen hallintoon!
No, outetaan miten Sotkamo vetää kotiinpäin!
Eiköhän ole ne itsekkyyden ja kaikenlaisen omahyväisyyden taimenet syöty. Kaikki ovat nähneet miten oma etu menee aina toisten edelle Sotkamossa.
Muutin tänne 2 vuotta sitten ja 2kk;n kuluttua lähden. Haluan kaupunkilaiseksi!
Ei se kunnanjohtaja lähdekään! Hyvä Petri. Taitaa kriisiytyvä kunta joutua meidän kajaanilaisten talutusnuoraan-LOISTETAAN sitten meidän keinoilla!
Terveisin ennustaja Kajaanista!
LOISTE loppuu loistamasta-hinnat semmoiset, että kriisiin meni!
Ostan sähköni muualta!
Minne ne räpyläkyläpahasen rahat menikään?
Kuka tietää vastauksen? Kysyy kajaanilainen
Talvivaarassa tulipalo!
Tuleeko euroja sammutusletkusta?
Murunen lähtee Sotkamosta!
Nyt meni viran nimikemuutos pelleilyksi. Rakentakaa uuteen sairaalaan osasto nimeltä käpykylän riitelimö!
Kajaanilainen
Tuo käpykylän riitelimö osuu nappiin. Osastonlääkäri tiedossa...
Nyt on ruokamyrkytys-kriisi sekin!
Keksisikö joku Talvivaarasta tangon. Otsikko voi olla tuppukylän kriisi.
Tangosta niin tiedä, mutta humppa ainakin on jo olemassa
http://www.youtube.com/watch?v=oGgqvdMtd1s
Sotkamolehdessä kirjoitus tilinpäätöskriisistä! Hura huh hah hei , taitaa olla lopun alkua.
Olipas vähän katsojia pesäpallissa tänään illalla...kriisiytyykö tämäkin?
Toivotaan, että Sotkamossa ymmärretään, ettei toisten rattailla ratsasteta. Tulossa on kylmää kyytiä Kajaanista- jäämme kuulolle!
Meitä oli Vimpelissä reilusti yli 3000 katsojaa. Onko Sotkamossa ollut niin paljon kertaakaan tälle kaudelle?
Kysyy "vimpeli"?
Katsojillako sitä mitataan mikä on kriisikunta ja mikä ei? Kaikki ei vaan pesäpallo kiinnosta :)
Ja toiseksi, mitä väliä käydä katsomassa, kun Sotkamo voittaa joka tapauksessa.
Viimeisin Sotkamo - Vimpeli..
http://www.hs.fi/urheilu/Sotkamo jyrää nyt kaatui Vimpeli/a1404617065999
Katsojillapa hyvinkin ja Vimpeli siinä pärjää!
Olipas pikkukylässä pesäpallossa PALJON katsojia eilen illalla- paljon vähemmän kuin meillä Vimpelissä!!!!Keljuttaako?
Ruma rillumarei-ruma riilumarei- Sotkamo Kajaaniin joutaa yhdistyä- hilluu kajaanilainen
Onko jo joulupukkia näkynyt?
Paljonko on kunnanjohtajan palkka Sotkamossa.
Pitää nostaa 9 000 euroon kuussa. Kepun ja Sarpan tehtävä.
Kriisi se on Sotkamossa jos ei haise kananmunapieru. Rahalle kuulema haessoo...
Joko se ratkesi pesäpallon voittaja, jotta päästään metälle?
Ps. Sksi kun ne huutaa niin, että häiriöksi menee.
No voi että. Marjastajat ajetaan pois ja kunnanjohtajan kimppuun taas käydään. Kriisejä riittää tuppukylässä.
Joko maine puhdistui?
Naisten pesäpallo loppuu superin tasolla! Miksi tähän on tultu?
Kriisiytyvä Sotkumo.
Naisten pp:ssa kavallusasia ja Miestenkin joukkuetta joudutaan uusimaan kun taalat eivät enää riitä kalliisiin miehiin jotka kuljeksii pitkin katuja mitään tekemättä leuka pystyssä ja kehua odotellen.
Ei vaan eurot riitä siitä on kysymys.
Sponssit loppuvat ja hanat kiinni.
Talvivaara on esimerkki.
Mikä on nyt aihena, kun pesäpallokausi päättyi? Kuuluuko kuntaan uusia kriisejä?
Kertokaa uudet kriisit tänne maailmalle. Täällä ei haise kananmunapierut!
Jokos kunnanjohtajan palkka on nostettu?
Nyt tuli johtajasopimus!
Sotkamossa ei valtuustoa ole saatu koolle!!!!!!
Kuinka syvän kuopan Sotkamon kepumafia kaivaakaan itselleen?
Eikö vähempikin riittäisi? Pian on Kainuun ely uhkasakkoja niskaan asettamassa.
http://yle.fi/uutiset/sotkamon_kuntapolitiikka_jalleen_pattitilanteessa/7526612
Kepun juntit ovat juntteja.
Saako se kunta velkoihinsa vielä rahaa jos laittaa pantiksi kuuluisan kaivoksen?
Tv on kiinnitetty jo moneen kertaan päällekkäin velkojen velkojen velkojen pantiksi.
SOTKAMO TULEVAISUUDEN" TSERNOBILI" VOI HELVETTI KOETTAKAA NYT VAIKKA SIJOITTAA SINNE YDIN VOIMALA TALVIVAARAAN,KAIKKI ON VIERES.
Kunnanhallitus istunut eilen illalla yö myöhään! Ei oo rahasta kiinni.