Luonnonuskonnoista kiinnostuneille

Hei oletko pitkä polkulainen vaiko uusi?

Suomessa toimii yhdisty Lehto - luonnonuskontojen ry, joka ylläpitää ja yhdistää luonnonuskovia ja niistä kiinnostuneita. Lehto julkaisee Seita nimistä lehteä, neljä kertaa vuodessa ja parhaiten tämän saa jäsenenä suoraan kotiin. Vanhoja lehtiä voi ostaa irtonumeroina.
Lehto järjestää paikallistoimintaa, tapaamisia ja kerran vuodessa leirin.

http://www.lehto-ry.org/
3252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minua jotenkin häiritsee, että julkaisemanne lehden nimi on Seita. Onko keskuudessanne paljonkin etnisiä saamelaisia? Koetteko edustavanne saamelaista kulttuuria?

Etnistä kulttuuria - mukaan lukien etnistä uskontoa - ei voi irrottaa etnisestä kontekstistaan. Saamelainen kansan- ja muinaisusko, kuten suomalainen, skandinaavinen tai ylipäätään mikään etninen uskonto ei ole luonteeltaan universalistista. Oikeus saamelaiseen kulttuuriin ja uskontoon kuuluu yksinomaan saamelaisille.

Kultuuripiirteitten irroittamista niitten alkuperäisestä kontekstista kutsutaan kulttuuriseksi riistoksi eli appropriaatioksi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cultural_appropriation

Äänestä
  • Älä ole huolissasi. Minä tunnen tämän ihanan rouvan, ja vaikka en kuulukaan Seita ry:hyn (muutamaan muuhun pakanaseuraan kyllä) ja vaikka ensisijaisesti olenkin absoluuttisen kylmä luonnontieteellinen skeptikko, olen vakuuttunut siitä, että hänellä on vahva kompetenssi johtaa yhdistystä ja toimittaa lehteä tuolla nimellä, saamelaisia sukujuuria myöten. Pakanaseuroissa me sekä keskustelemme universumin perusasioista että jammailemme ja tunnelmoimme perisuomalaisen pyhän ehtoollisen (sauna kalja takka/nuotio makkara) ääressä. Meillä on kivaa!
    Ota itse selvää asioista. Aloita Thuleian ja Pakanaverkon sivuilta!

    Äänestä

Jäsenistön etnisestätaustasta emme pidä kirjaa. Mutta kyllä jäsenistössä on saamelaisverenperintöä omaavia.

Se miksi lehden nimi on Seita, voi kysyä suoraan yhdistykseltä. Seidassa on käsitelty saamelaistakulttuuria ja -shamanismia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Firechild kirjoitti:

Hei oletko pitkä polkulainen vaiko uusi?

Suomessa toimii yhdisty Lehto - luonnonuskontojen ry, joka ylläpitää ja yhdistää luonnonuskovia ja niistä kiinnostuneita. Lehto julkaisee Seita nimistä lehteä, neljä kertaa vuodessa ja parhaiten tämän saa jäsenenä suoraan kotiin. Vanhoja lehtiä voi ostaa irtonumeroina.
Lehto järjestää paikallistoimintaa, tapaamisia ja kerran vuodessa leirin.

http://www.lehto-ry.org/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu