KENTISH TOWN

Tytteli Reppuli

Minulle vieras kaupunginosa. Tunteeko joku Kentish nTownia? Mitä nähtävää?Pikaisella reissulla suunnittelin tätä kohdetta, kun en ole koskaan käynyt. Camdenissä sen sijaan olen ollut useinkin ja monessa muussa. Googletin kuvia alueelta ja näytti kivalta. Charlies Hotel näytti hyvältä ja rauhalliselta paikalta.Onko kokemusta? En vaadi hotellilta luxusta.

3

201

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • entinen Lontoon asuk

      Ehka haluat viettaa aikaasi esikaupunki alueella Lontoossa, ja viehatyit Kentish Towniin. En itse tieda aluetta sen tarkemmin, vain etta se sijaitsee Northern Line linjalla maanalaisella. Hiljaista pohjois Lontoota.

      Katsopa Highgate ja Finsbury alueet myos, jos haluat.

    • Kentish town on siis ihan normaali Lontoon "lähiö". Se sana "town" ei tarkoita että se olisi mitenkään erikoinen. Siis normaali pikku high street, ehkä vähän rupumpi kuin high street jossain varakkaammalla alueella.

      Kentish townissa itsessään ei siis ole nähtävää ja se kohokohta on juuri toi Camdenin läheisyys. Muutama rokki henkinen baari, perus pubit ja kahvilat.

      Ehkä hieman hipimpi kuin muut lähiöt (Camdenin läheisyydestä johtuen). En nyt viettäisi alueella paljon aikaa jos tulisin tänne vaan turistiksi. ehkä söisin aamupalan, joisin kaffet ja iltaisin heittäisin yömyssyt lähipubissa :)

      Mun mielestä Finsbury on kauhea joten en nyt vertaisi sitä suoranaisesti Kentish Towniin. Finsbury Park ja aseman läheisyydessä on vähän enempi rupusakkia ja porukkaa jotka harvoin sanovat mitään englanniksi... (huom. mun mielipide).

    • Finsbury Parkin ehdottomia kohokohtia ovat juna- ja tubeasemat jotka mahdollistavat nopran ja vaivattoman poispääsyn jos sinne jostain kummallisesta syystä sattuu eksymään.
      Highgate on huomattavan paljon varakkaampaa aluetta ja "ihan kivaa katseltavaa". Puhdasta englantia kuulee huomattavasti enemmän. Loppujen lopuksi se on kuitenkin vain lähiö.
      Charlies näyttää saaneen kaksi ja puoli palleroa tripadvisorissa joka ei ole b&b:ksi kovin kaksisesti mutta eipä tuo ole kyllä hinnallakaan pilattu. Sen tarkemmin en osaa kommentoida.

      Mukavaa reissua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      8
      990
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      936
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      929
    4. 50
      843
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      782
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      756
    7. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      691
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      142
      670
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      55
      625
    10. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      551
    11. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      546
    12. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      514
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      501
    14. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      487
    15. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      48
      439
    16. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      21
      436
    17. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      413
    18. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      24
      410
    19. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      408
    20. Terve vuan! Mikseiköhän Lepokiven lentosotamies

      lähennä Rovaniemelle vastaanottamia uusia F35-hävittäjiä? Tunnin piästä laskeutuvat.
      Tuusniemi
      12
      392
    Aihe