KENTISH TOWN

Tytteli Reppuli

Minulle vieras kaupunginosa. Tunteeko joku Kentish nTownia? Mitä nähtävää?Pikaisella reissulla suunnittelin tätä kohdetta, kun en ole koskaan käynyt. Camdenissä sen sijaan olen ollut useinkin ja monessa muussa. Googletin kuvia alueelta ja näytti kivalta. Charlies Hotel näytti hyvältä ja rauhalliselta paikalta.Onko kokemusta? En vaadi hotellilta luxusta.

3

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • entinen Lontoon asuk

      Ehka haluat viettaa aikaasi esikaupunki alueella Lontoossa, ja viehatyit Kentish Towniin. En itse tieda aluetta sen tarkemmin, vain etta se sijaitsee Northern Line linjalla maanalaisella. Hiljaista pohjois Lontoota.

      Katsopa Highgate ja Finsbury alueet myos, jos haluat.

    • Kentish town on siis ihan normaali Lontoon "lähiö". Se sana "town" ei tarkoita että se olisi mitenkään erikoinen. Siis normaali pikku high street, ehkä vähän rupumpi kuin high street jossain varakkaammalla alueella.

      Kentish townissa itsessään ei siis ole nähtävää ja se kohokohta on juuri toi Camdenin läheisyys. Muutama rokki henkinen baari, perus pubit ja kahvilat.

      Ehkä hieman hipimpi kuin muut lähiöt (Camdenin läheisyydestä johtuen). En nyt viettäisi alueella paljon aikaa jos tulisin tänne vaan turistiksi. ehkä söisin aamupalan, joisin kaffet ja iltaisin heittäisin yömyssyt lähipubissa :)

      Mun mielestä Finsbury on kauhea joten en nyt vertaisi sitä suoranaisesti Kentish Towniin. Finsbury Park ja aseman läheisyydessä on vähän enempi rupusakkia ja porukkaa jotka harvoin sanovat mitään englanniksi... (huom. mun mielipide).

    • Finsbury Parkin ehdottomia kohokohtia ovat juna- ja tubeasemat jotka mahdollistavat nopran ja vaivattoman poispääsyn jos sinne jostain kummallisesta syystä sattuu eksymään.
      Highgate on huomattavan paljon varakkaampaa aluetta ja "ihan kivaa katseltavaa". Puhdasta englantia kuulee huomattavasti enemmän. Loppujen lopuksi se on kuitenkin vain lähiö.
      Charlies näyttää saaneen kaksi ja puoli palleroa tripadvisorissa joka ei ole b&b:ksi kovin kaksisesti mutta eipä tuo ole kyllä hinnallakaan pilattu. Sen tarkemmin en osaa kommentoida.

      Mukavaa reissua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      121
      1667
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe