Hammaslääkäriin

Hammasvaivainen

Edellisenä iltana ennen matkaa lohkesi takahammas. Katselin netistä Bdpn hammaslääkäreitä mutta perillä kysyin vielä hotellin respasta ja heillä olikin esite vastapäisen talon hammaslääkärille jonne menin. Hammaslääkäri ei ollut paikalla mutta tuli tunnin kuluttua. Sanoi ettei ko. hampaassa enään paikka tulisi kestämään ja ehdotti kruunun laittoa. Otti mitat ja mallit, tilasi kruunun hammasteknikolta. Kolmen päivän päästä oli valmista ja tuli todella hyvä. Henkilökunta oli ystävällistä, kaikki laitteet aivan viimeistä huutoa ja lääkäri tosi osaava. Hinta 5000Huf ylä alaleuan täyskuvaus 35000 kruunu työ yht. 133€. Suosittelen. www.ponczdental.hu

18

2870

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hips

      Minä olen jo vuosia teettänyt likimain kaikki hammastyöt Budapestissa ja oikeastaan koko kalusto on tehty uusiksi koska ikää on sen verran paljon että lapsena joko vedettiin hammas tai sitten laitettiin valtavia amalgaamipaikkoja. Hinnat alle puolet Suomen hinnoista ja työ erittäin osaavaa, mielestäni paljon parempaaa kuin Suomessa jossa joskus on tullut käytyä.

      • Ollaan tarkasti vaan

        Minä olen kanssa huomannut edullisuuden. Ensin ostan matkan ,sitten hotellihuoneen, ja viikko kännissä Budassa.
        Niin tuleehan legojen remontti halvaksi silloin.


      • haaaaa!
        Ollaan tarkasti vaan kirjoitti:

        Minä olen kanssa huomannut edullisuuden. Ensin ostan matkan ,sitten hotellihuoneen, ja viikko kännissä Budassa.
        Niin tuleehan legojen remontti halvaksi silloin.

        Ollaan tarkasti vaan = pöhkö mikä pöhkö, mutta varmasti tiedät sen itsekin ...hahaaaaa :D


      • ei läskiperse
        haaaaa! kirjoitti:

        Ollaan tarkasti vaan = pöhkö mikä pöhkö, mutta varmasti tiedät sen itsekin ...hahaaaaa :D

        Läskiperse , Tallinnassa on halvemmat viinat, Hah´ha haa läskiperse !!


      • ei runkku
        ei läskiperse kirjoitti:

        Läskiperse , Tallinnassa on halvemmat viinat, Hah´ha haa läskiperse !!

        Tarkoitin l.äskiperse Hah haha runkku !


      • hullu mielipuoli
        ei runkku kirjoitti:

        Tarkoitin l.äskiperse Hah haha runkku !

        Tämä mielisairas idiootti taas herännyt lääkehuuruistaan kommentoimaan palstalle asiattomuuksiaan.


      • ++++++++++
        hullu mielipuoli kirjoitti:

        Tämä mielisairas idiootti taas herännyt lääkehuuruistaan kommentoimaan palstalle asiattomuuksiaan.

        Missä sinä olet ollut, kun et ole ollut kertomassa viisauksiasi Budapestin kävijöille ?


      • Anonyymi
        Ollaan tarkasti vaan kirjoitti:

        Minä olen kanssa huomannut edullisuuden. Ensin ostan matkan ,sitten hotellihuoneen, ja viikko kännissä Budassa.
        Niin tuleehan legojen remontti halvaksi silloin.

        Jää enemmän rahaa viinaan, kun hoitaa legot Unkarissa.


    • jyrikari
      • löllöperse

        Minullá on perseessä pukamat. Saisiko ilmaista hoitoa


      • odotellaan
        löllöperse kirjoitti:

        Minullá on perseessä pukamat. Saisiko ilmaista hoitoa

        Miksei TOMIR vastaa??


    • hoitopoika69
    • totean

      nYt on Suomessa sellainen aika, että terveyskeskukset paikkaa ja vetää pois. Vetävät jopa hyviä hampaitakin ja halutaan koko "ruokasali" panna tekareiksi se on heille helpompaa, Menkää, vaikka mihin saatte laatuhoitoa yksityiseltäkin. Kunnalla ei riitä ajat ja varat, tässä syy.

    • parempaahoitoamuualla

      Juuri noin kuten edellä. Otatan rtg-kuvat koko ruokasalista ja menen yksityiselle puolelle. Siellä on kuulemma paremmat hoitopaikatkin.

    • onlohjennutmatkalla

      Jos käy niin, että matkan aikana lohkeaa hammas ja täytyy teettää tilalle kruunu, niin korvaako matkavakuutus hammaslääkärikulun? Minulla eilen lohkesi, olen Budapestissa.

    • hammasmatkat

      Kuka tietää Budapestistä sen laatu hammaslääkäri nimen tai vastaanottopaikan nimi??? Tänne laittakaa osoite jne...….On edullisempaa montakertaa kuin Suomessa.

      • Anonyymi

        Edullisempaa? Itselläni on kaikki mennyt niin pieleen kuin olla voi. Menin laitattamaan vaan yhden implantin ja minua painostettiin laittamaan kaikkiin hampaisiin kruunut.
        Ne alkoivat mennä rikki jo seuraavana päivänä ja olivat kaikin puolin epäsopivat.
        Lopulta melkein kaikki tehtiin uusiksi. Hammaslääkäri vastusteli tosi tiukasti uusien laittoa mutta onneksi se joka oli ne laittanut oli puolellani. Kuitenkaan nekään ei olleet hyvät ja kärsin jatkuvasta päänsärystä. Sitten yksi kruunu irtosi. Toinen kruunu on vaivannut minua jatkuvasti sillä sitä on hyvin vaikea puhdistaa edes hammasväliharjalla ja verta tulee jatkuvasti puhdistusyrityksistä huolimatta. Hammaslääkärin reaktio asiaan oli ettei sille voi tehdä mitään.
        Olen joutunut käymään Budapestissa useita kertoja. Jokaisella kerralla viipynyt viikosta kahteen. Vaikka minulle sanottiin etukäteen että hampaan irtoaminen kuuluu takuuseen se ei pitänyt paikkaansa. Kannattaa miettiä sitäkin että vaikka saisit takuun onko sinulla mahdollisuus viettää pitkiä lomia jatkuvasti jos joudut korjauttamassa hampaitasi Budapestissa. Viro on lähempänä ja voit tehdä päiväkäyntejä,sinne.


    • Anonyymi

      Oopperan vieressä on erinomainen sveitsiläinen hammasklinikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2746
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1184
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      989
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      61
      967
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      78
      888
    7. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      102
      832
    8. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      815
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe