Hammaslääkäriin

Hammasvaivainen

Edellisenä iltana ennen matkaa lohkesi takahammas. Katselin netistä Bdpn hammaslääkäreitä mutta perillä kysyin vielä hotellin respasta ja heillä olikin esite vastapäisen talon hammaslääkärille jonne menin. Hammaslääkäri ei ollut paikalla mutta tuli tunnin kuluttua. Sanoi ettei ko. hampaassa enään paikka tulisi kestämään ja ehdotti kruunun laittoa. Otti mitat ja mallit, tilasi kruunun hammasteknikolta. Kolmen päivän päästä oli valmista ja tuli todella hyvä. Henkilökunta oli ystävällistä, kaikki laitteet aivan viimeistä huutoa ja lääkäri tosi osaava. Hinta 5000Huf ylä alaleuan täyskuvaus 35000 kruunu työ yht. 133€. Suosittelen. www.ponczdental.hu

18

2925

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hips

      Minä olen jo vuosia teettänyt likimain kaikki hammastyöt Budapestissa ja oikeastaan koko kalusto on tehty uusiksi koska ikää on sen verran paljon että lapsena joko vedettiin hammas tai sitten laitettiin valtavia amalgaamipaikkoja. Hinnat alle puolet Suomen hinnoista ja työ erittäin osaavaa, mielestäni paljon parempaaa kuin Suomessa jossa joskus on tullut käytyä.

      • Ollaan tarkasti vaan

        Minä olen kanssa huomannut edullisuuden. Ensin ostan matkan ,sitten hotellihuoneen, ja viikko kännissä Budassa.
        Niin tuleehan legojen remontti halvaksi silloin.


      • haaaaa!
        Ollaan tarkasti vaan kirjoitti:

        Minä olen kanssa huomannut edullisuuden. Ensin ostan matkan ,sitten hotellihuoneen, ja viikko kännissä Budassa.
        Niin tuleehan legojen remontti halvaksi silloin.

        Ollaan tarkasti vaan = pöhkö mikä pöhkö, mutta varmasti tiedät sen itsekin ...hahaaaaa :D


      • ei läskiperse
        haaaaa! kirjoitti:

        Ollaan tarkasti vaan = pöhkö mikä pöhkö, mutta varmasti tiedät sen itsekin ...hahaaaaa :D

        Läskiperse , Tallinnassa on halvemmat viinat, Hah´ha haa läskiperse !!


      • ei runkku
        ei läskiperse kirjoitti:

        Läskiperse , Tallinnassa on halvemmat viinat, Hah´ha haa läskiperse !!

        Tarkoitin l.äskiperse Hah haha runkku !


      • hullu mielipuoli
        ei runkku kirjoitti:

        Tarkoitin l.äskiperse Hah haha runkku !

        Tämä mielisairas idiootti taas herännyt lääkehuuruistaan kommentoimaan palstalle asiattomuuksiaan.


      • ++++++++++
        hullu mielipuoli kirjoitti:

        Tämä mielisairas idiootti taas herännyt lääkehuuruistaan kommentoimaan palstalle asiattomuuksiaan.

        Missä sinä olet ollut, kun et ole ollut kertomassa viisauksiasi Budapestin kävijöille ?


      • Anonyymi
        Ollaan tarkasti vaan kirjoitti:

        Minä olen kanssa huomannut edullisuuden. Ensin ostan matkan ,sitten hotellihuoneen, ja viikko kännissä Budassa.
        Niin tuleehan legojen remontti halvaksi silloin.

        Jää enemmän rahaa viinaan, kun hoitaa legot Unkarissa.


    • jyrikari
      • löllöperse

        Minullá on perseessä pukamat. Saisiko ilmaista hoitoa


      • odotellaan
        löllöperse kirjoitti:

        Minullá on perseessä pukamat. Saisiko ilmaista hoitoa

        Miksei TOMIR vastaa??


    • hoitopoika69
    • totean

      nYt on Suomessa sellainen aika, että terveyskeskukset paikkaa ja vetää pois. Vetävät jopa hyviä hampaitakin ja halutaan koko "ruokasali" panna tekareiksi se on heille helpompaa, Menkää, vaikka mihin saatte laatuhoitoa yksityiseltäkin. Kunnalla ei riitä ajat ja varat, tässä syy.

    • parempaahoitoamuualla

      Juuri noin kuten edellä. Otatan rtg-kuvat koko ruokasalista ja menen yksityiselle puolelle. Siellä on kuulemma paremmat hoitopaikatkin.

    • onlohjennutmatkalla

      Jos käy niin, että matkan aikana lohkeaa hammas ja täytyy teettää tilalle kruunu, niin korvaako matkavakuutus hammaslääkärikulun? Minulla eilen lohkesi, olen Budapestissa.

    • hammasmatkat

      Kuka tietää Budapestistä sen laatu hammaslääkäri nimen tai vastaanottopaikan nimi??? Tänne laittakaa osoite jne...….On edullisempaa montakertaa kuin Suomessa.

      • Anonyymi

        Edullisempaa? Itselläni on kaikki mennyt niin pieleen kuin olla voi. Menin laitattamaan vaan yhden implantin ja minua painostettiin laittamaan kaikkiin hampaisiin kruunut.
        Ne alkoivat mennä rikki jo seuraavana päivänä ja olivat kaikin puolin epäsopivat.
        Lopulta melkein kaikki tehtiin uusiksi. Hammaslääkäri vastusteli tosi tiukasti uusien laittoa mutta onneksi se joka oli ne laittanut oli puolellani. Kuitenkaan nekään ei olleet hyvät ja kärsin jatkuvasta päänsärystä. Sitten yksi kruunu irtosi. Toinen kruunu on vaivannut minua jatkuvasti sillä sitä on hyvin vaikea puhdistaa edes hammasväliharjalla ja verta tulee jatkuvasti puhdistusyrityksistä huolimatta. Hammaslääkärin reaktio asiaan oli ettei sille voi tehdä mitään.
        Olen joutunut käymään Budapestissa useita kertoja. Jokaisella kerralla viipynyt viikosta kahteen. Vaikka minulle sanottiin etukäteen että hampaan irtoaminen kuuluu takuuseen se ei pitänyt paikkaansa. Kannattaa miettiä sitäkin että vaikka saisit takuun onko sinulla mahdollisuus viettää pitkiä lomia jatkuvasti jos joudut korjauttamassa hampaitasi Budapestissa. Viro on lähempänä ja voit tehdä päiväkäyntejä,sinne.


    • Anonyymi

      Oopperan vieressä on erinomainen sveitsiläinen hammasklinikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      73
      10550
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      243
      4506
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      157
      3908
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      163
      3398
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      48
      3175
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      49
      2887
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      2432
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      20
      1980
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      62
      1736
    10. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      26
      1471
    Aihe