Hammaslääkäriin

Hammasvaivainen

Edellisenä iltana ennen matkaa lohkesi takahammas. Katselin netistä Bdpn hammaslääkäreitä mutta perillä kysyin vielä hotellin respasta ja heillä olikin esite vastapäisen talon hammaslääkärille jonne menin. Hammaslääkäri ei ollut paikalla mutta tuli tunnin kuluttua. Sanoi ettei ko. hampaassa enään paikka tulisi kestämään ja ehdotti kruunun laittoa. Otti mitat ja mallit, tilasi kruunun hammasteknikolta. Kolmen päivän päästä oli valmista ja tuli todella hyvä. Henkilökunta oli ystävällistä, kaikki laitteet aivan viimeistä huutoa ja lääkäri tosi osaava. Hinta 5000Huf ylä alaleuan täyskuvaus 35000 kruunu työ yht. 133€. Suosittelen. www.ponczdental.hu

18

2813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hips

      Minä olen jo vuosia teettänyt likimain kaikki hammastyöt Budapestissa ja oikeastaan koko kalusto on tehty uusiksi koska ikää on sen verran paljon että lapsena joko vedettiin hammas tai sitten laitettiin valtavia amalgaamipaikkoja. Hinnat alle puolet Suomen hinnoista ja työ erittäin osaavaa, mielestäni paljon parempaaa kuin Suomessa jossa joskus on tullut käytyä.

      • Ollaan tarkasti vaan

        Minä olen kanssa huomannut edullisuuden. Ensin ostan matkan ,sitten hotellihuoneen, ja viikko kännissä Budassa.
        Niin tuleehan legojen remontti halvaksi silloin.


      • haaaaa!
        Ollaan tarkasti vaan kirjoitti:

        Minä olen kanssa huomannut edullisuuden. Ensin ostan matkan ,sitten hotellihuoneen, ja viikko kännissä Budassa.
        Niin tuleehan legojen remontti halvaksi silloin.

        Ollaan tarkasti vaan = pöhkö mikä pöhkö, mutta varmasti tiedät sen itsekin ...hahaaaaa :D


      • ei läskiperse
        haaaaa! kirjoitti:

        Ollaan tarkasti vaan = pöhkö mikä pöhkö, mutta varmasti tiedät sen itsekin ...hahaaaaa :D

        Läskiperse , Tallinnassa on halvemmat viinat, Hah´ha haa läskiperse !!


      • ei runkku
        ei läskiperse kirjoitti:

        Läskiperse , Tallinnassa on halvemmat viinat, Hah´ha haa läskiperse !!

        Tarkoitin l.äskiperse Hah haha runkku !


      • hullu mielipuoli
        ei runkku kirjoitti:

        Tarkoitin l.äskiperse Hah haha runkku !

        Tämä mielisairas idiootti taas herännyt lääkehuuruistaan kommentoimaan palstalle asiattomuuksiaan.


      • ++++++++++
        hullu mielipuoli kirjoitti:

        Tämä mielisairas idiootti taas herännyt lääkehuuruistaan kommentoimaan palstalle asiattomuuksiaan.

        Missä sinä olet ollut, kun et ole ollut kertomassa viisauksiasi Budapestin kävijöille ?


      • Anonyymi
        Ollaan tarkasti vaan kirjoitti:

        Minä olen kanssa huomannut edullisuuden. Ensin ostan matkan ,sitten hotellihuoneen, ja viikko kännissä Budassa.
        Niin tuleehan legojen remontti halvaksi silloin.

        Jää enemmän rahaa viinaan, kun hoitaa legot Unkarissa.


    • jyrikari
      • löllöperse

        Minullá on perseessä pukamat. Saisiko ilmaista hoitoa


      • odotellaan
        löllöperse kirjoitti:

        Minullá on perseessä pukamat. Saisiko ilmaista hoitoa

        Miksei TOMIR vastaa??


    • hoitopoika69
    • totean

      nYt on Suomessa sellainen aika, että terveyskeskukset paikkaa ja vetää pois. Vetävät jopa hyviä hampaitakin ja halutaan koko "ruokasali" panna tekareiksi se on heille helpompaa, Menkää, vaikka mihin saatte laatuhoitoa yksityiseltäkin. Kunnalla ei riitä ajat ja varat, tässä syy.

    • parempaahoitoamuualla

      Juuri noin kuten edellä. Otatan rtg-kuvat koko ruokasalista ja menen yksityiselle puolelle. Siellä on kuulemma paremmat hoitopaikatkin.

    • onlohjennutmatkalla

      Jos käy niin, että matkan aikana lohkeaa hammas ja täytyy teettää tilalle kruunu, niin korvaako matkavakuutus hammaslääkärikulun? Minulla eilen lohkesi, olen Budapestissa.

    • hammasmatkat

      Kuka tietää Budapestistä sen laatu hammaslääkäri nimen tai vastaanottopaikan nimi??? Tänne laittakaa osoite jne...….On edullisempaa montakertaa kuin Suomessa.

      • Anonyymi

        Edullisempaa? Itselläni on kaikki mennyt niin pieleen kuin olla voi. Menin laitattamaan vaan yhden implantin ja minua painostettiin laittamaan kaikkiin hampaisiin kruunut.
        Ne alkoivat mennä rikki jo seuraavana päivänä ja olivat kaikin puolin epäsopivat.
        Lopulta melkein kaikki tehtiin uusiksi. Hammaslääkäri vastusteli tosi tiukasti uusien laittoa mutta onneksi se joka oli ne laittanut oli puolellani. Kuitenkaan nekään ei olleet hyvät ja kärsin jatkuvasta päänsärystä. Sitten yksi kruunu irtosi. Toinen kruunu on vaivannut minua jatkuvasti sillä sitä on hyvin vaikea puhdistaa edes hammasväliharjalla ja verta tulee jatkuvasti puhdistusyrityksistä huolimatta. Hammaslääkärin reaktio asiaan oli ettei sille voi tehdä mitään.
        Olen joutunut käymään Budapestissa useita kertoja. Jokaisella kerralla viipynyt viikosta kahteen. Vaikka minulle sanottiin etukäteen että hampaan irtoaminen kuuluu takuuseen se ei pitänyt paikkaansa. Kannattaa miettiä sitäkin että vaikka saisit takuun onko sinulla mahdollisuus viettää pitkiä lomia jatkuvasti jos joudut korjauttamassa hampaitasi Budapestissa. Viro on lähempänä ja voit tehdä päiväkäyntejä,sinne.


    • Anonyymi

      Oopperan vieressä on erinomainen sveitsiläinen hammasklinikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      64
      3194
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      137
      2246
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1838
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      168
      1513
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      85
      1408
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      65
      1406
    7. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1371
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1162
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      77
      1120
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      34
      1058
    Aihe