movie maker

S---tana movie maker.Miksei filmi tuu siihen kuvaruuruun,vaikka muuten näkyy siinä sivussa.Ääni kuuluu,mutta Movie Makerin ruutu pimeenä.Kuka tietää?
7275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sun pitää vetää se video siihen muokattavaksi tai aikajanaan...luulisin. Hommaa Nero - ohjelmisto niin helpottaa huomattavasti muokkailu.

Äänestä

Mulla on sellanen ongelma että ku avaan sen nii ainoastaa se työkalupalkki näkyy siin, kaikki muu on ihan mustaa? auttakaa :(

Äänestä

Ööööö, kyseessä saattaakin olla ettei oo koodekit kunnossa ja se ei pysty sitä jotenkin näyttämään...en muista oliko sinä joku import -toiminto.

Koekile muilla videotiedostoillakin.

Ja sit on kai uusin versiokin käytössähttp://windows.microsoft.com/en-us/windows-live/movie-maker

Äänestä

Sama ongelma on täälläkin movie makerin kanssa. Olen tehnyt edellisen kerran sillä videoita puolisen vuotta sitten, silloin se toimi täysin moitteettomasti. Nyt olisin halunnut samantyylisen diaesityksen musiikilla höystettynä, mutta ohjelma ei suostu toimimaan. Ohjelma ei hyväksynyt enää aikajanalle JPEG-kuvatiedostoja, vaan ne piti muuttaa PNG-tiedostoiksi. Kun filmin yrittää laittaa pyörimään, niin esikatselukuvakkeessa näkyy pelkkää mustaa. Jos yritän tehdä teksti-dian, niin sekään ei näy. Pikkuhiljaa alkaa ohisuoni pullistumaan ja verenpaine nousemaan, kun olen niin onneton näiden tietokoneohjelmien kanssa, varsinkin jos ne ei toimi. Sitten vielä tuli mieleeni, että movie makerin pikakuvake on muuttunut valkoiseksi laatikoksi, jonka sisällä on pieni ruutu... aivan kuin ohjelma olisi jotenkin vioittunut, mutta miten, kun en ole poistanut ohjelmaa tai sen osioita?? Voisiko joku neuvoa mitä teen? Kiitos Sinulle! :)

Äänestä
  • Millainen käyttöjärjestelmä sulla on Win 8:elokuvatyökalu vai Windows 7?
    Win. 8 mulla ei elokuva työkalun videosiirrännäiset toimi vaan pitää kaikki laittaa yhteen pötköön ilman tehosteita. Joskus esikatselu näyttää mustaa. Mutta kun leikkaan filmin niin näkyy taas ja manuaalisesti hiirellä siirrän jos ei näy sittenkään niin tallennan videotiedostoksi ja lataan youtubeen siitä näkees sitten tuliko mustaa filmiä... Nykyisin vanhat eikä uudetkaan laitteet ei tunnista uudemmilla kameroilla kuvattuja videoklippejä. Liike josta uudemman koneen ostin laittoivat "jotkut dekooderit kohilleen että tosiaan tunnisti sitten myös videotkin. Kuvat se tunnisti kyllä aijemminkin. ikävä on vanhaa windows 7:aa kun siinä toimi Movie maker ja pystyi laittamaan aikajanalle kuvia päällekkäin ja myös kuvan videon päälle.

    Äänestä

Käyttöjärjestelmänä on Windows 7. Järki ei vaan riitä siihen, miksi ohjelma toimi aiemmin moitteettomista, mutta ei enää. :/

Äänestä
  • Pitäisikö siinä päivittää java tai sitten se Moviemaker, Kansuu käyttää huollossa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


olen näin tollo kirjoitti:

S---tana movie maker.Miksei filmi tuu siihen kuvaruuruun,vaikka muuten näkyy siinä sivussa.Ääni kuuluu,mutta Movie Makerin ruutu pimeenä.Kuka tietää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu