Tiibetinspanielin hoitokulut.

siege'

Olemme keväällä hankkimassa tiibetinspanielia ja kiinnostaisi suunnilleen tietää mitä koiran pitäminen maksaa.

5

439

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mieleen tulee

      Hankinta hinta: 900-1000e
      vakuutus (suositeltavaa hankkia): 50-100e riippuen vakuutus yhtiöstä ja sen laajuudesta
      Ruokinta: 40-100e (riippuu merkistä) pienellä koiralla 15kg kestää yleensä puolisen vuotta vaan pentuajaksi riittää pieni pussi.
      Eläinlääkäri: rokotus: 40-100e , terveyskulut: 100-2000e (toimeenpiteen laajuus ja vaativuus)
      Madotus: ennen ensimmäisiä rokotuksia ja 2kk välein pentuaikana n. 14-15e
      Koulutuskulut (koirakoulu): 50-200e

      Tarvikkeet: 50-500e hinta määräytyy tuotteen laadusta ja liikkeestä :D

      Ekoina kuukausina menee siis sen 300-700e riippuen siitä ostaako alkuun vain tarvittavan vai aloitaako shoppailemaan :)

    • tipsu9

      Tipsu on hyvä kaupungikoira. Sopii hyvin kerrostaloon. Ei ole haukkuherkkä. Vakuutus maksaa noin 200 euroa vuosi sisältää tapaturmat ja sairaudenhoidot.
      Ruokaan saa hyvää alle 50 euroa 8kg säkki joka kestää 9kg koiralla noin 3 kuukautta. Lisäksi kannattaa antaa myös raakaravintoa.
      Varsin viisas eläin ja hyvä luontonen,seurallinen.

      • hjelll

        Pakko olla erimieltä.. siis tipsuthan ovat haukkuherkkiä ja tosi itsepäisiä ja nirsoja! 18vuoden kokemuksella voin sanoa että vaativa rotu, osoittaa mieltään helposti. Kustannukset ovat kyllä pienet ei syö paljon, ei tarvi pestä usein ja harvoin mitään suurempia vaivoja on.. pennun jos ostaa menee rahaa tietysti madotukseen ja rokotukseen ja tietty itse pentuun, hinnat riippuu paikkakunnasta sekä siitä etsiikö puhdasta näyttelytason paperikoiraa vai ihan vaan omaa kaveria :) pentu koira kannattaa kumminkin ostaa tipsuilla helposti eroahdistus ja tarvitsee heti loppuelämän kodin :)


      • niinno..
        hjelll kirjoitti:

        Pakko olla erimieltä.. siis tipsuthan ovat haukkuherkkiä ja tosi itsepäisiä ja nirsoja! 18vuoden kokemuksella voin sanoa että vaativa rotu, osoittaa mieltään helposti. Kustannukset ovat kyllä pienet ei syö paljon, ei tarvi pestä usein ja harvoin mitään suurempia vaivoja on.. pennun jos ostaa menee rahaa tietysti madotukseen ja rokotukseen ja tietty itse pentuun, hinnat riippuu paikkakunnasta sekä siitä etsiikö puhdasta näyttelytason paperikoiraa vai ihan vaan omaa kaveria :) pentu koira kannattaa kumminkin ostaa tipsuilla helposti eroahdistus ja tarvitsee heti loppuelämän kodin :)

        Haukkuherkkyys on ainakin osittain koulutusasia, oma tipsuni ei paljoa haukahtele, kun on pienestä asti opetettu tavallisiin ääniin, naapureihin yms, joihin ei tarvitse reagoida. Nirsoksi ainakaan minun koiraani ei voi valittaa, kaikki ruoka kelpaa, murot, lihat, kalat, yrjölänpuurot, vihannekset, marjat, luut, leivänkannikat....
        Luonteeltaan tuo on loppujen lopuksi todella kiltti ja pehmeä, kyllä toki oman mielipiteensä kertoo, mutta tipsun pää on helppo kääntää;)
        Eroahdistus on todellinen vaiva kyllä, ja yksinoloon on hyvä totuttaa pienin askelin heti pennusta.


    • Tipsua on ollut

      Meillä on ollut 3 Tiibetinspanielia, siis lähes 40v. ajan. En ole koskaan ottanut vakuutusta. Tipsu on niin terve rotu että olen säästänyt paljon, koska kuitenkin omavastuu menee jokaisesta hoidosta ja täällä maaseutukaupungissa eläinlääkärikulut ovat kuitenkin kohtuullisen edulliset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      39
      2912
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      28
      2723
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      47
      2383
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1951
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      41
      1926
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      57
      1709
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      39
      1597
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      36
      1486
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1403
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1261
    Aihe