Koti-inseminaatio

onko vielä toivoa ?

Tunteet heittelee, pettymyksiä kerta kerran jälkeen... ensimmäisen kanssa koti-inseminaatiossa meni vuosi, nyt olemme toista lasta yrittämässä ja koti-inseminaatiota tehty myös kohta vuosi eikä mitään tapahdu, välillä kun menkat myöhässä alan elättelee toivoa, nytkin juuri ja sitten kun ne lähtivätkin niin pettymys oli suuri.

Esikoisen kohdalla oli rankkaa aika se yrittäminen, vuosi meni ja 12 pettymystä tuli, välillä olivat menkat myöhässä viikonkin ja kun ne sitten sen viimeisen kerran olivat viikon myöhässä olin niin rikki että itkin lattialla ja pakotin mieheni tyyliin keskellä yötä lähteä hakemaan apteekista testiä. Teimme testin ja se näytti tulosta mitä olimme vuoden odottaneet !!! en ikinä unohda sitä tunnetta mikä silloin oli, en kyllä sitten myöskään ihan heti suostunut sitä uskomaankaan ja teimme varmaan 3 testiä vielä ennen kuin soitimme neuvolaan.

Nyt olemme toista yrittäneet 10 kk ja aina joudumme pettymään...alkaako meillä jo ikä painaa ? Itse olen pian 36 vuotias ja mieheni pari vuotta tosin nuorempi mutta olemme huomanneet että hänen sperman määrä on vähentynyt . Yleensä sitä tulee vaan hieman yli kumin hupun kun sitä tuli aikoinaan paljon enemmän.

Tämä on oikeesti tosi raskasta ja haluamme silti kotikonstein yrittää (normi tavalla ei onnistu, sen takia olemme ottaneet tämän keinon nyt ja aikaisemmin)

Olen nyt toisella kerralla käyttänyt lasten panadol lääkeruiskua jossa ei sitä kärkeä ole ja ruiskua jossa se kärki on, mutta kumpikaan ei ole tuottanut tulosta. En tiedä pitäskö sitä joka toinen päivä alkaa yrittämään, kun nyt olemme tehneet 2 viikon ajan joko joka päivä tai vähintään joka toinen päivä hedelmällisen jakson ajan.

On sanottu että kun se ensimmäinen tulee niin toinen on jo helpompi saada alulle, mutta ei näytä meidän kohdalla olevan niin.

Kiitos lukijoille, auttaa oloa kun saa kirjottaa tuntemuksiaan sen lisäksi että niitä vain mieheni kanssa käy läpi.

5

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvoja antava

      on toivoa. kirjoitatko minulle, nin kerron hyvän neuvon, ja tulet varmasti iloitsemaan. tästä. [email protected]

    • bbb1

      Olen pahoillani tilanteestasi. Saisinko kysyä sinulta, että onko sinulla tietoa, että voiko siemennestettä pakastaa kotikonstein?

      Voimia!!!

    • kyllä toivoa on

      onko vielä toivoa ? kyllä on. vieläkö viestisi on voimassa? kerron lisää, jos vastaat

    • Älä väsytä kumppania

      Ei kannata joka päivä, siksi sitä spermaa on niin vähän. See ovutaatiotestejä, niin tiedät milloin on oikea aika ja sitten, kun alat oppia milloin sinulla on ovulaatio niin aloita vaikka 2 päivää aiemmin ja tee parina kolmena päivänä. Väsyttävältä kuulostaa tuo touhu tuollaisena!

    • Haaveilija.

      Me olemme haaveilleet esikoisesta kuukauden päästä kaksi vuotta ja voin sanoa, ettei tämä helppoa ole. Miehellä on todettu matala määrä siittiöitä ja ne on olleet huonoja. Syksyllä meillä aloitetaan hoidot, mutta vielä ei tiedetä millä nimikkeellä se tulee olemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1546
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1226
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      231
      1210
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      267
      1088
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      989
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      980
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      973
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      959
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      829
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      822
    Aihe