Vaihteeksi kolesterolilääkkeistä

986
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei ole. Pakkohoitoa ei ole kuin tietyissä yleisvaarallisissa taudeissa ja mielisairauksissa. Jos hoitosuunnitelma ei miellytä, mennään muualle kuluttamasta oppineiden aikaa. Kaikkien etu.

Äänestä

Mihin sitä käytetään?

Äänestä

Katsotaanpa vähän alkua:

"Lääketiede ei hyväksy vaihtoehtoista lääketiedettä"

Juu eiköhän se riittänyt. Ei ole olemassa mitään vaihtoehtoista lääketiedettä. Turha sinun vuodatusta on sen edemmäksi lukea.

Äänestä
  • Selvittihän tuo jo paljon! Siis vast.otolla olevan kipeän potilaan ongelmat ja vaivat näyttävät jäävän kovin vähäisiksi, kun vain sitä tiedettä toteutetaan!

    Oppineiden aika käytetään siis vain tieteen toteuttamiseen!

    Äänestä

  • Ei kerro. Nämä kertovat:

    "In individuals with 5-year risk of major vascular events lower than 10%, each 1 mmol/L reduction in LDL cholesterol produced an absolute reduction in major vascular events of about 11 per 1000 over 5 years. This benefit greatly exceeds any known hazards of statin therapy. "
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22607822

    "The most consistent evidence for a combined reduction in both LDL and total cholesterol was achieved with atorvastatin at >40 mg/day, rosuvastatin at >10 mg/day, and simvastatin at >40 mg/day, which appear equivalent in terms of their LDL and total cholesterol-reducing effects."
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23529608

    "Reductions in all-cause mortality, major vascular events and revascularisations were found with no excess of adverse events among people without evidence of CVD treated with statins."
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23440795

    "A meta-analysis of older patients included in randomised trials found good evidence that statins reduce vascular events and mortality in people with existing coronary heart disease."
    http://www.australianprescriber.com/magazine/36/3/79/82

    "Statins Reduce Cardiovascular Events in Coronary Artery Disease Patients With Very Low LDL Cholesterol Levels"
    http://www.sciencedaily.com/releases/2013/08/130831110901.htm

    Äänestä

  • Luin sen. Siis tosi siisti juttu.

    Äänestä

>lhgkkccjk3.10.2013 19:200 SULJE
On tullut intti käydyksi todella pitkän kaavan mukaan.
Tur ITPsto -> ViestiK Riihimäki -> 1. ErVk Oulu. Kessuna ulos varusmiespalveluksesta.
Sitten Teku -> Ilmavoimat ja eläkkeelle erikoisupseerin vakanssilta täysin palvelleena 2009. Varusmiesaika mukaan luettuna 32 v 3 kk vainovaatteissa, että revi poju siitä.

Mitä siellä sissikeikoilla teillä oli mukana? Oliko kohtuuhyvät varusteet, makuupussit, kuivamuonaa, säilykkeitä, teltta, kamina, puukko, kirves, tulitikkuja tai sytkäri... ?
Taitavat nuokin kaikki perustua pohjimmiltaan tieteeseen. Intin varusteet ovat jopa varsin hyvin tutkittuja. Kyllä niillä pärjää.

Ja jonsei puhetta usko, niin kraapastahan puukolla, kuten eräs Kauhavalainen lennonopettaja esityksensä peräkaneetissa totesi.<

Aivan tyypillinen intin kapiaisen kommentti, kun joku hiukan arvostelee, niin heti veetään herne nenuun ja ruvetaan polleena esittään niin hyvää ja sivistynyttä, että!
Mutta sehän johtuu vain PV:n valintakriteereistä.

PUOLUSTUSVOIMIEN VALINTAKRITEERIT
1. Ekaks pitää plla kengännumero suurempi kuin älykkyysosamäärä ja tästä ei jousteta.
2. Toiseks pitää olla jokin mielenterveydellinen ongelma, esim skitsofrenia riittää hyvin.
3. Kaikista muistakin mielenterveydenongelmista saa lisäpisteitä, esim ADHD tai vastaava.
Vainoharhaisuudesta saa tosi paljon lisäpisteitä.

Olen sitä mieltä, PV voisi jo nykyaikana hieman joustaa näistä valintakriteereistään, esim, että älykkyysosamäärä saisi olla 10-20% suurempi kuin kengännumero.

Äänestä

Rankat rohdot:

"Kun aloitin käyttämään mm. Tolosen lisäravinteita päivittäin, niin kuukauden päästä siitä hoitava lääkärini soitti ja sanoi, että kolesterolilääke on alkanut hyvin puremaan.

Hänen kertoessaan tuloksia, olin aistivani jotain epäilystä hänen äänessään, koska HDL oli noussut ja maksa-arvoni olivat edelleen hyvät(???)( kumpikin heikkenee kolesterolilääkkeiden vaikutuksesta ja mm. maksa tuhoutuu"

http://www.kaleva.fi/juttutupa/terveys-ja-hyvinvointi/vaihtoehtoinenluontainen-laakitys/2555289

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hankala potilas? kirjoitti:

Tässäkö on sen hankalan potilaan aineksia?

http://www.kaleva.fi/juttutupa/terveys-ja-hyvinvointi/vaihtoehtoinenluontainen-laakitys/2555289

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu