Löytyykö Suomesta haastajaa HJK:lle?

lukionyymi95

Tänään 6.10.2013 HJK teki siis suomalaista jalkapallohistoriaa voittamalla ennätysmäisesti viidennen peräkkäisen jalkapallon Suomen mestaruuden. Mestaruus varmistui jo ennen varsinaista kauden viimeistä kierrosta, johon on vielä kaksi kierrosta aikaa jäljellä.

HJK oli tällä kaudella murskaavan ylivoimainen vaikka HJK:lla ei Veikkausliigan ulkopuolella kulkenut millään tavalla hyvin: Putoaminen Mestareiden Liigan karsintakierroksilta ja myös karsiutuminen Suomen Cupista Ropsille ennusti HJK:lle heikkoa loppukautta.

Vaikka Veikkausliigan voittomahdollisuudet oli HJK:n pohjakosketuksien takia siirtynyt vahvasti myös muiden joukkueiden syliin, niin silti HJK pystyi pitämään kiinni Suomen hallitsijan roolista.

HJK:n dynastia on sinäänsä suomalaiselle jalkapallolle hyvä asia, että Suomeen saadaan koko ajan entistä parempi HJK, jolla voi tulevaisuudessa olla paremmat mahdollisuudet päästä Mestareiden Liigaan tai Eurooppa Liigaan. Huonoa tässä on se, ettei HJK:lle löydy tasaista kilpailevaa mestarisuosikkia. HJK on Suomessa vähän niin kuin Real Madrid ilman Barcelonaa. Kenties ensi kaudella Suomeen saataisiin uusi mestarisuosikki, kun HJK:n entinen suurvalmentaja Antti Muurinen siirtyy Myllykosken Pallon perämiseen. Muurisen taidot tiedetään ja kenties MyPa voi olla kaudella 2014 Veikkausliigan mestari.

HJK:n budjetti on yksi menestykseen johtavista tekijöistä, sillä HJK:n miljoonabudjetti on Suomen suurin ja nykyjalkapallossa rahalla saadaan menestystä ja jos sitä ei löydy niin pokaalin metsästys on melko varmasti mahdotonta.

Kysymys kuuluukin: Onko tässä enään mitään järkeä, kun yksi joukkue vie ja muut vikisee? Sama ongelma on/oli Espanjassa, jossa suurseurat Barcelona ja Real Madrid voittavat mestaruuden vuoronperään. Tällä kaudella kuitenkin Real Madridin paikallisvastustaja Atletico Madrid on saanut hämmennystä aikaan ja on liigassa toisena Barcelonan perässä.

Toivon todella, että ensi kaudella nähdään sellainen Suomen mestari, jonka pelipaitojen väri ei ole sini-valkoinen.

1

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fagermania666

      ei :DD YOLO

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      177
      6764
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      115
      3204
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      104
      1895
    4. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1689
    5. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      64
      1676
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      1
      1569
    7. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      38
      1556
    8. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      15
      1363
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1320
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      65
      1265
    Aihe