seitsemää veljestä monen kirjavana, kuin myös yksivärisenä, kopat on väärällään. Vaan ei huvita sukan teko, ei. Tekisin liivin, vaikka virkkaisin. Helppoa ohjetta en löydä (enkä konsanaan ole liiviä tehnyt). Jos jollakulla mielessä, niin vinkkaappa mulle. No,jossain ehdotettiin isoäidin neliöitä. Sen osaan, mutta en osaisi sitten koota sitä liiviä. Kutoa osaan ,oikein ja nurin. En siis mitään kummalisempia kuvioita haluaisi väsätä. Kiitän jos vaivaudut..
liivin tahtoisin väsätä
sellaisen helpon..
2188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos pystyisit tekemään simppelin liivin kaavan (valmis kaava/jostain vaatteesta piirtäen/vaikkapa paperilakanasta tai -pöytäliinasta sovittamalla) niin virkkaamalla vois hyvinkin onnistua. Kaavan vois tehdä yhdestä kappaleesta niin että se olis vaan olkapäiltä auki. Sillon se olis helppo levittää tasaiseksi ja sovittaa aina työtä sitten siihen kaavan päälle. Virkkaus on mun mielestä sillä lailla jotenkin helpompaa kuin neulominen.
7 veljestä lanka 277
Takakpl
Luo 102 s 3 1/2 puikoille, 10 krs joustinneuletta.
Vaihda nro 4 puikot, tee helmineuletta 1 n, 1 o, jne.
Työn korkeus 42 cm, päätä kädentietä varten 14 s kerralla x 2, 2 krs 3 s x 2, 3. krs 2s x2.
Jäljellä 64 s
Kun korkeus sopiva, kaula-aukon kav 8 s kerralla, 1 joka toinen krs, olkapäähän jää 18 s.
Etukpl 50 8, nappikaitale.
Kädentiekav. 7 kerralla, 1 kav joka toisella krs x 5, 1 joka 4. krs x 4.
Kun on kavennettu 9 s, aloita nappilistan puoleiset kav. Laske 5 nurjaa krs väliä, kav 1, tee tämä kolmasti. Taas 4 nurjaa krs, kav 1, tee tämä kuudesti.
Merkitse langalla vaihtumiskohta.
Napinlävet 14 nurjaa krs välissä.
Keskitakapituus ilman kaulusta 73 cm.
Lopuksi tee resorit. Luo 126 s reunaan 60 cm( 3 1/2) pyöröpuikoilla 20 krs 1 n 1 o.
Kaulus 40 cm pyöröillä.
Lankaa kului 4 x 150 gr tarkasti.
Liivi on kokoa 44.
Tämän helpommaksi ei tule, talvella lämmin ja korvaamaton.