Ens kesänä Alppialueelle. Suunnilleen niin, että lento Muncheniin, sieltä auto ja Alpeille. Kolme yötä aina samassa paikassa ja sitten toisaalle. Olisiko kenelläkään antaa vinkkejä, minne kannattaisi suunistaa niin, että olisi nähtävää ja koettavaa muutamaksi päiväksi ja siirtymätaipaleillakin mielellään saisi olla jotain kivaa. En siis pelkästään Saksassa vaan myös Itävallassa ja Italiassa. Paluu kuitenki Munchenista Suomeen.
Alpeille, reittisuosituksia?
3
336
Vastaukset
- A.l.p.p.i.
Jaa, unohtui, että noin kymmenen päivää oltais reissussa eli kolme kohdetta olisi sellainen sopiva määrä. Berchtesgaden vaikuttaisi aika hyvältä kohteelta. Sieltä Itävallan poikki jonnekin Pohjois-Italiaan ja sieltä takaisin Saksaan jonnekin Neuschwanstainin linna lähelle??? Jos tunnete reittejä ja kivoja kohteita, olen kiitollinen vinkeistä.
- saksafani
Käykää myös Garmisch-Partenkircheissä ja siellä Partnachklamm ja jos kiinnostaa niin junalla Zugspitzen huipulle, ikimuistoinen junamatka. Palatkaa Italiasta Innspruckin kautta ja siitä kohti Garmischia, on hieno tie.
Berchtesgadenissa kannattaa ehdottomasti käydä, siellä Kotkanpesällä unohtamatta laivaristeilyä Königseellä. Aivan mahtavia paikkoja - Itävaltaan!
Kannattaa ehdottomasti ajella Saksasta Itävallan puolelle ja jos alppimaisemat ja esim. kävelyretket vuorilla kiinnostaa, niin valita ainakin muutamaksi yöksi sellainen majoitus, johon sisältyy kortti, jolla saa käyttää alueen köysiratoja, uimaloita, liikennevälineitä yms ilmaiseksi. Itävallassa tällaisia kortteja / alueita ovat mm. Super Summer Card (alueella Serfaus-Fiss-Ladis), Ötztal Premium Card (Ötztalissa esim. Söldenissä, kortilla pääsee myös hienoon kylpylään Aqua Domeen), Silvretta All Inclusive Card (alueella Ischgl- Galtür - Kappl, kortilla saa myös ajaa ilmaiseksi Silvretta Hochalpenstrassen) tai Zell am See-Kaprun Summer Card (Zell am Seen lähettyvillä olevien kannattaa ajaa maisemien vuoksi myös Grossglockner Hochalpenstrasse). Muitakin vastaavia aluekortteja löytyy, nämä olivat esimerkkejä paikkakunnista jotka tavoittaa Munchenistä käsin helposti. Kannattaa siis etsiä sellainen majoitus johon kortti sisältyy, sillä se ei aina automaattisesti sisälly jokaiseen hotelliin tai majataloon näillä paikkakunnilla. Kortin avulla säästää rahaa ja näkee todella paljon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614458KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1543325Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582637Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492574- 1202399
- 241903
- 241711
- 301636
- 1721579
- 371285