VITSI

Ennen vanhaan

Talon emännän kokema ajalta,jolloin isäntäväki piikoineen ja renkineen nukkui samassa tuvassa.Emäntä joutui käräjille todistamaan piian lapsenruokojutussa.Emäntä kertoi kuulleensa selvästi mitä siellä piian sängyssä yöllä puuhattiin." Näittekö mitään "? kysyi tuomari. No enhän mää mitää nähny,kun oli pilkkosen pimiää".Johon tuomari tuohtuneena. Ei täällä mikään kuulo auta,selvä näkö olla pitää!Poistukaa! Rehellinen emäntä ei moista hyväksynyt,vaan ovelle päästyään päästi pitkän pierun. Todistaja takaisin. Tehän loukkasitte oikeutta " kiljaisi tuomari. Emäntä sitä ihmettelemään.Miten niin "t Tuomari Tuo mitä teitte on oikeuden loukkaus. Emäntä. Näittekö mitään. Tuomari Enhän mää mitään nähnyt,mutta jokainenhan sen kuuli. Ei täällä mikään kuulo auta.Selvä näkö se olla pitää"sanoi emäntä ja purjehti ulos.

13

792

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 167-176

      Empäs ola nauranut tämän palstan vitseille aikaisemmin, nyt sekin ihme on tapahtunut.

      • Ennen vanhaan

        Se on hyvä,koska se on tarkotuskin,että se naurattaa,sitten vitsi on hyvä,jos se saa edes yhden ihmisen päivää piristettyä,se sillä on tarkotuskin


    • Rengin matka

      Kulkuri oli kerran tienpäällä ja ilta alkoi hämärtää.Renki poikkesi maalaistaloon ja pyysi isäntäväeltä lupaa majoittua yöksi tuvan lattialle.Lupa heltisi ja kulkuri teki petiä lattialle,samalla kun talonväki söi illallista pöydän ääressä. Kulkurilla oli kova nälkä ja toiveekkaana odotti saavansa kutsun pöytään. Turhaan. Viimein isäntä nousi pöydästä pieraisi mojovasti ja tokaisi,siinä kulkijalle peittoa.Seuraavaksi nousi emäntä,joka päästi rupsun hänkin ja sanoi ka siinä kulkurille tyynyä. Kulkija kiroili mielessään ja yritti saada unen päästä kiinni.Koitti aamu ja kulkuri heräsi.Isäntäväki oli jo pellolla töissä.Kulkuri laski housunsa ja väänsi aamupaskat pirrtipöydälle.Lähtiessään tienpäälle näki isäntäväen pellola ja huusi.Kiitokset yösijasta.Jätin petivaatteet pöydänpäähän.

      • Ernst Udet

        Jospa menisitte kertomaan näitä vitsejänne vaikka jonnekin vitsipalstalle.


      • Hlllllllll

        Olisivat jättäneet kulkumiehen yksin taloon? Uskokoon ken voi.


      • Anonyymi

        Olihan tuo vitsi eli tositapaus hiuhan korjattu, Hän jätti petivaatteet penkille. Taitaapa olla tositapaus vitsissä hiukan patanneltu


    • pidin 22

      Vitsit oli hyviä piristi päivää

    • 167-176

      K: Mikä on tuomarin vastakohta?
      V: Viemäri :)

      • ammuntaa

        Mitä,jos kuulette ladon takaa ammuntaa,menen ja lypsän sen lehmän !!!!


      • Lisää vastakohtia joita varmaan länsisuomalaiset sanoo vihtakohdiksi
        K: Mikä on ulosottomiehen vastakohta?
        V: Sisäänantonainen tai jos on pankkialalla niin sisäänpanonainen 😁


      • Anonyymi

        Laihilainen piikakin valitti pankissa, että miksi minä tuon rahat te aina kirjotte että pano ja isäntäkin varotti ettei siitöä sitten puhuta


    • Kiitos, vitsit on päivänpelastus, kun uutisointi on realiaikaista, kevennys on paikallaan,,

      • Jos ottaa asiat liian vakavasti niin ei elämästä selviä hengissä, ei ainkaan tuon Kelan kanssa kun nytkin on 2 oikeusjuttua vireillä, sen lisäksi kantelu ja lisää tulossa laillisuusvalvojille.
        Muutenkin tuo Kela hoitaa asioita ihan miten sattuu.
        Asiakirjapyyntö oli vireillä 2 kuukautta vaikka siihen pitäisi julkisuuslain mukaan vastata viimeistään 2 viikossa. Viime viikolla sitten lähetin nootin asiasta Kelalle, tällä viikolla sain väärät asiakirja joista lähetin taas viestiä Kelalle jossa kysyin ettekö tiedä mikä on viikon ja kuukauden ero, toinen kysymys oli että ihanko oma-alotteisesti perseilette vai onko Kelassa jokin ohje viranomaisjulkisuuden sabotoinnksi. Sain pyytämäni asiakirjat mutta kysymyksiini ei vastattu, niitä saattaa kysyä vielä sellainen taho jolle eivät voi olla vastaamatta 😁


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4774
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3804
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      108
      2220
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1258
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1246
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      493
      1059
    Aihe