Milloin teidän......?

Uusia taitoja :D

Ihanat pienet taaperot ovat lähteneet liikkeelle muulla tavalla kuin ryömien?
Pistetään galluppi pystyyn.

Meillä ryömitään kovaa, siis todella vikkelään ja nyt parina päivänä on tyttö alkanu heijaa itseään konttausasennossa ja nousee koko ajan myös karhunkävelyasentoon, joten nyt haluaisin kokemuksia kuulla että kuinka kauan on vain ihmetelty ja heijattu ennen kuin on uskallettu yrittää ottaa askelluksia kontaten tai karhukävellen?

Noustaan myös polviseisontaan ja kontataan esteiden yli, mutta vain yli sitten mennään masulleen ja lähdetään ryömii vikkelään. Ikää nyt 10 kk. :)

10

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jomennään

      Meidän napero on juuri oppinut konttaamaan, ikää 10 kk 2 vko.
      Pari päivää konttasi niin että pidin kättä hänen pyllyllään, sai siitä varmaan henkistä tukea;). Nyt konttaa kuin vanha tekijä kun sen homman oivalsi.

      Meillä ei ennen tätä oltu muuten konttausasennossa kuin meni vain sen asennon kautta istumaan. Istumaankaan ei ole osannut mennä itse kuin pari viikkoa. Ihanaa kun napero heti niin paljon paremmalla tuulella kun istuminen itse ja konttaaminen onnistuu, meillä tuo ryömiminen oli vähän hankalan näköistä!!

      Varmaan teillä kontataan ihan päivien,viikkojen päästä:)

      Itse siirtelin naperon käsiä ja jalkoja ristikkäin kun oli konttausasennossa, en tiedä vaikuttiko mutta oppi kun olin muutaman kerran "näyttänyt" miten käsiä ja jalkoja siirrellään:)

    • Mössykkä,,

      Meidän mössykkä oppi konttaamaan tasan 9 kk ikäisenä.
      Nousi kuitenkin konttausasentoon jo 5 kk ikäisenä, ajattelinkin silloin että hurjaa jos noin aikaisin lähtee konttaamaan!!
      Ehti siis 4 kk keikkumaan siinä asennossa ennen kuin hokasi miten edetä, että voi mennä kauankin tai ei....

      Nousi sitten seisomaan 10 kk ikäisenä ja ajattelin että varmaan kohta jo kävelee, mutta ei vieläkään uskalla ikää 1v 3 kk:)
      Meillä rauhallinen ja harkitsevainen mössykkä

    • Uusia taitoja :D

      Juuri tuota mietinkin että kauankohan menee :D Taidan kokeilla tuota käsien ja jalkojen liikuttamista jos vaikka hokais :D

      Nousee siis ensin konttausasentoon ja siitä suoristaa jalat karhukävelyasentoon ja koittaa siirrellä jaloilla eteenpäin, mutta kädet ei liiku :P Pelkään että kellahtaa naamalleen :/ Tästä sitten myllähtää takas masulleen ja lähtee kuin raketti vetämään itseään ryömien.
      Ryömiminen on todella vikkelää ja oma tyyli meillä tässäkin suorituksessa.

      On luonteeltaan myös harkitsevainen joten luulen meilläkin että saadaan vielä tovi odottaa kävelyä. No eihän meillä edes vielä nousta kuin vasta polvilleen mut sit ku joskus nousee. :D Käsistä talutettaessa jo kävellään.
      istumaan on kerran kierähtänyt vahingossa :D Joten luulen tämänkin tulevan ihan lähiaikoina.

      Ihanaa syksyä teille :D

    • Tällaisia taitoja

      Esikoinen konttasi 6kk ikäisenä (nousi konttausasentoon jo 5 kk ikäisenä, mutta oli varovainen luonteeltaan).

      Kakkonen konttasi 8kk iässä ja käveli 13 kk vanhana.

      Kuopus karhukäveli 7 kk iässä ja jätti konttaamiset ikäänkuin kokonaan väliin ja siirtyi kävelyyn ilman tukea 10 kk iässä.

    • Taaperon äiti

      Meillä lapsi lähti ryömimään 8 kk iässä, nousi seisomaan 9 kk ikäisenä, lähti konttaamaan kymmenkuisena ja kävelemään 11 kuukauden iässä. Suhteellisen rytinällä tuli siis kaikki. Konttausta ei mitenkään harjoitellut, yhtenä päivänä vaan laskeutui seisomasta konttausasentoon ja lähti konttaamaan.

      • villinapero

        Meillä ryömittiin 6kk, kontattiin ja noustiin seisomaan tukea vasten 7kk, kävelty tukea vasten 7,5kk ja nyt 9kk seisoo hetken tuetta, kunnes tajuaa ettei tukea ole :) taaperokärryllä vetää kovaa rallua kotona. Eiköhän tuo tuetta kävele ennen vuoden ikää :)


      • Uusia taitoja :D
        villinapero kirjoitti:

        Meillä ryömittiin 6kk, kontattiin ja noustiin seisomaan tukea vasten 7kk, kävelty tukea vasten 7,5kk ja nyt 9kk seisoo hetken tuetta, kunnes tajuaa ettei tukea ole :) taaperokärryllä vetää kovaa rallua kotona. Eiköhän tuo tuetta kävele ennen vuoden ikää :)

        Onpas täällä ollu nopeita pikkusia :D No olen iloinen siitä että meillä otetaan rauhassa niin pysyn hyvin perässä vielä hetken :P


    • Pompula,

      Meillä konttaus opittiin 11 kk ikäisenä eli aikas myöhään. Meillä tuo ryömiminen oli myös todella vikkelää ja sujuvaa. Uskon ettei nähnyt tarvetta aikaisemmin kontata kun ryömi kuin ukot armeijassa konsanaan:)

      Vuoden ikäisenä nousi tukea vasten ylös ja tällä hetkellä kävellään tukia pitkin ja työnnellään kaikkea mahdollista. Ei kuitenkaan näytä että ihan heti lähtisi kävelemään, on niin varovainen kuitenkin.
      Ikää nyt 1v 2 kk.

      Hyvät syksyt myös kaikille!

      • Uusia taitoja :D

        Hyvään tahtiin oppinut. Kyllä hän kohta rohkaistuu ja lähtee kävelemään :D ja sitten juoksemaan :)

        Luulen että meillä tullaan menemään aika samaan tahtiin :)


    • :o)

      Meidän neiti lähti konttaamaan vasta aletttuaan juosta.
      Eli nousi tukea vasten 7kk, käveli tuettuna 7,5kk, kävelemään lähti 9kk ikäisenä, juoksemaan 10kk ikäisenä 10,5kk karhukävely ja 11kk konttaus :D
      Vauhtia ja vaarallisia tilanteita on riittänyt koska neiti oli sitämieltä että ensiaskeleiksi ei riitä vähempi kuin 3m matka ja tosiaan itsesuojeluvaistoa ei ole nimeksikkään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      441
      3770
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1632
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1466
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      87
      1429
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1378
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1336
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1256
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1179
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1037
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1029
    Aihe