Onko perää

Hah, tää otsikko voi tuntua kaksmieliseltä mutta ei se sitä ole, meinaan kun tuossa ****** ketjussa oli kaikenmoisista takamuksen synonyymeistä jutusteltu.

Satuitteko lukemaan yleltä tätä juttua >>Jo puolet suomalaisista keskustelee netissä - "Kyse on terveestä narsismista".
19105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

kuuluvat tuohon viimeisee eli Ristiretkeläiset- joukkioon. Vähemmistöön eli aliedustus heillä kyllä on.

Äänestä
  • Yhtee aikaaoli valtavan åitkiä raamattu-lainauksiakin velty tänne.

    Äänestä

Suurin osa on varmasti ensimmäiseen kuuluvia ja jonkun verran änkyröitä. Joillekkin tietty nikki on se, miksi ei vastata ollenkaan tai vastataan keljuillen , aiheesta riippumatta.
Mihin ryhmään aloittaja tuntee kuuluvansa ;)).

Äänestä
  • Minusta keskustelu on se mihin pitäisi pyrkiä.

    Kun kirjoittaja tekee aloituksen, sanoo hän mielipiteensä jostakin asiasta ja ehkäpä perusteleekin sen hyvin. Aina kaikki eivät ole samaa mieltä, ja siitähän se keskustelu sitten syntyy. Asioita voidaan tarkastella eri puolilta.

    Usein vain tuntuu siltä, että pieni osa kirjoittajista katsoo, että vain yksi puoli asiasta on aito,
    Se aito puoli tuodaan sitten tiukasti esiin. Muut torjutaan.

    Torjuminen kiivastuu, jos erimielinen yhä on eri mieltä. Silloin helposti mennään solvauslinjalle ja kirjoittajan henkilöön. Se on kohtuutonta.
    Silloin aloittaja joutuu miettimään puolustaako vielä kantaansa, vai antaako solvaajalle viimeisen sanan.

    Erimielisyys ei kuitenkaan ole änkyröintia. Mitään keskustelua ei synny, jos jokainen on samaa mieltä. Ainahan pitäisi löytyä jotain uutta.
    Kurjaa, jos se viimeinen sana jää tyhjäksi heitoksi.
    Vaikka eihän täällä kuolemanvakavana pidä edes olla.

    Äänestä

Hei Katleija ja kehut kivasta aloituksesta.

Jospa täällä olisikin enemmistönä "keskustelijat", onhan tämä keskustelufoorumi.

Pitkäaikaisen kokemukseni parusteella on kuitenkin sanottava valitettavasti, että "änkyröitä" on liian paljon. Mistähän nekin siunaantuvat.

Mutta ei välitetä heistä, he ovat, kuin tahroja vaatteissa, joista on vaikea päästä.

Keskustelu, joskus kipakkakin sellainen pitää mielen vireänä ja on parasta dementian torjuntaa meille seniorikansalaisille, joita vanhuksiksikin kutsutaan.

Terkkuja!

Äänestä

Lasken itseni eniten keskustelijaksi. Tosin, usein tunnen itseni myös änkyräksi, koska en jaska olla aina samaa mieltä kuin ainakin tämän palstan useimmat.
Huomionhakuisuutta en siinä näe.
Olen elämässänikin joutunut usein olemaan oman polkuni kulkija, joka ei aina jaksa muutenkaan kulkea jo valmiiksi tallattua uraa.
Änkyryyyteni jätän silti useinmiten ilmaisematta. Sen on palstaurani opettanut.

Ristiretkeläisyyttä säälin.

Äänestä
  • Kaisu-liisan puheenvuoirosta sain aiheen tarkistaa omaa kantaani "änkyröihin".

    Mielestäni "änkyrä" ei ole se, joka on eri mieltä avaajan kanssa itse asiasta varsinkaan, jos hän perustelee kantansa. Mutta "änkyrä" on se, joka arvostelee vain avaajaa, jopa loukkaavasti ja ei puhu mitään itse asiasta.

    Näin ollen tulkitsen kaisu-liisan keskustelijaksi.

    Äänestä

  • skriivari* kirjoitti:

    Kaisu-liisan puheenvuoirosta sain aiheen tarkistaa omaa kantaani "änkyröihin".

    Mielestäni "änkyrä" ei ole se, joka on eri mieltä avaajan kanssa itse asiasta varsinkaan, jos hän perustelee kantansa. Mutta "änkyrä" on se, joka arvostelee vain avaajaa, jopa loukkaavasti ja ei puhu mitään itse asiasta.

    Näin ollen tulkitsen kaisu-liisan keskustelijaksi.

    Olen aivan samaa mieltä. En ole änkyrä siinä mielessä, että olisin änkyrä änkyröinnin ihanuudesta.
    Olen usein eri mieltä, mutten änkyröi.
    Tunnen itseni usein "erilaiseksi nuoreksi", jos se sallitaan. ;)
    En pidä siitä, että ihmisiä tai elämää yleistetään, laitetaan samoihin kaavoihin. Eikä se ole iästä kiinni. Toivon.

    Kiitos, kun ymmärsit, mitä ajoin takaa. Täällä tulee usein väärinymmärretyksi. Sanoilla on vaikea sanoa sanottavaansa, niin että se menisi toivotun lailla perille.

    Äänestä

Hyvä aloitus. Kuitenkin "kolmijako" ei aivan sellaisenaan toimi. Änkyrän kohdallahan jo selvennyksiä tulikin. Niinhin ei minulla ole lisättävää, tai tarkemmin - moittimista.

Keskusteluun mielestäni kuluu myös olla erimieltä, jos kokee sen tarpeelliseksi. Tietysti on hyvä, että kritiikin esittäjällä on perusteet.Tai voihan vaikka kysellä tarkennuksia, esittämättä suoraa vastaväitettäkään.
Joissain tapauksissa kyllä "änkyröintikin" voi olla paikallaan. Ei kaikkea tarvitse noin vain hyväksyä. Tietyti mennään tulkintoihinkin, onhan asioita joihin ei yhtä totuutta löydykään.

"Ristiretkeläisiäkin", yhden totuuden esittäjiä", löytyy. Saman jankkaajia...no, paikka heillekin, kunhan eivät joka paikkaa täytä tunkemalla, häiriköimällä ja sotkemalla asillisesti etenevää keskustelua. Kovin harvoin katson aiheelliseksi sekaantua kiihkeään uskonnon julistukseen. Tiedän ristiriidan katsantokannoissa. Änkyräksi tulisi "se toinen", kuka mitenkin katsoo.

Vähänhän täällä esiintyy huumorin taitajia. Hurttihuumorikin voisi olla ainakin ajanvietettä. Siinäkin on mutta,...vaatihan se lukijaltakin ymmärrystä ja jopa sietokykyäkin.

En ole keskustelija. Ainakin nykyisin käyn palstalla harvoin. Voi sen tulkita niinkin, että en tunne sellaista tarvetta. Hyvää jatkoa teille!

Äänestä
  • »Vesihiisi:

    - Kimmoke kirjoittaa syntyy yleensä siitä, että alkuperäisen jutun näkökulma ei vastaa lainkaan omaa, tai jokin oleellinen näkökulma on jäänyt puuttumaan. Esimerkiksi oman osaamisen ja kokemuksen kautta pystyy tuomaan aiheeseen oleellisesti lisää.

    - Kunpa asia olisi kuten Vesihiisi kirjoittaa. Minä lukisin keskustelupalstoja saadakseni tietoa niiltä kommentoijilta, jotka tietävät asiasta enemmän kuin minä. Harvoin sellaisia kommentteja näkyy, eräs lukija harmittelee.«

    Äänestä

  • Tuore OECD:n Pisa-tutkimus kertoo, että me suomalaiset olemme hopeasijalla selvityksessä, joka mittaa aikuisten perustaitoja. Luku- ja numerotaidoissa paras oli Japani ja tietotekniikassa Ruotsi. Tällainen palstakirjoittelu on erittäin hyvää harjoitusta lukutaitoon kuuluvaan luetun ymmärtämiseen, tämä on tavallaan myös prosessikirjoittamista, jossa saa palautetta. Palautteen voi käyttää hyväkseen tai antaa sille piupaut.

    Kolmijako ei ole erityisen onnistunut eikä varmaan kovin mietittykään, mutta nouseehan sieltäkin jotain ajattelun aihetta. Änkyröinti pelkästään siksi, että haluaa aina olla periaatteesta eri mieltä, ei ole kovin aikuismaista enkä sitä juurikaan täällä näe. Vastarannan kiiskin rooli on varmasti epäkiitollinen somessakin, eikä se mielestäni kerro oman tiensä kulkijasta. Epäterve ilmiö on myös tuo, että asiat henkilöidään, joku on lähtökohtaisesti aina oikeassa ja kiinnostava , joku ei koskaan.

    Ihmetytti myös tuo sanonta "terve narsismi", koska yleensä tuo sana kantaa sinällään epäterveen leimaa. Olisiko se tervettä itsetuntoa, joka kestää arvostelun ja väärässä olemisenkin.

    Yleensä tartutaan aiheisiin, jotka kiinnostavat ja joita haluaa omalla osuudellaan täydentää. Ainakaan minulla ei ole mitään intohimoja väitellä täällä esim. politiikasta, vielä vähemmän uskonnosta. En kai minäkään mikään oikea keskustelija ole ja laiska aloitusten tekijäkin. Mukanaolo on kuitenkin hauskaa , yhdessähän me palstaa pyöritetään. Kun tässä on toinen toistaan kirjoittajana kommentoitu kuin ketjuttaen, Ynnämuuta pidän hyvinkin esimerkillisenä keskustelijana, huomaavaisena , ja jouhevana kertojana.

    Hyvää jatkoa meille, jatketaan harjoituksia !

    Äänestä

  • ¶,¶,¶ kirjoitti:

    »Vesihiisi:

    - Kimmoke kirjoittaa syntyy yleensä siitä, että alkuperäisen jutun näkökulma ei vastaa lainkaan omaa, tai jokin oleellinen näkökulma on jäänyt puuttumaan. Esimerkiksi oman osaamisen ja kokemuksen kautta pystyy tuomaan aiheeseen oleellisesti lisää.

    - Kunpa asia olisi kuten Vesihiisi kirjoittaa. Minä lukisin keskustelupalstoja saadakseni tietoa niiltä kommentoijilta, jotka tietävät asiasta enemmän kuin minä. Harvoin sellaisia kommentteja näkyy, eräs lukija harmittelee.«

    Tänään 16:46. Tästä erikoisesta nimimerkkimallista tulee mieleen kolme muskettisoturia eli luodikon piipun päässä olevat tähtäimet. Ylöspäin nuo tosin osoittavat. Hyvällä tuurilla yhteislaukaus voisi pudottaa hanhen. pari taivaalta.

    Äänestä

Nyt olis varmaan rukous tai virsi paikallaan, ehk' molemmat kun tarkemmin ajattelen.
Ehk' ote jostain hyv'n kirjailijan tekstist' ja kenties ruokaohje.

Perhana kun ''kk;set h'vis...se oli nyt t'ss' kaikki.

Äänestä
  • Olen huomaamattani hyräillyt jo pitkään erästä virttä.
    Nyt vaihdan Jenni Vartiaiseen.

    Äänestä

Älkää hätäilkö ääkköset löytyi ;-))

Äänestä

Vähättelijä ja nipottaja ovat myös paljon edustettuina.

Äänestä
  • kateellinen kyttääjä aina paikalla puskan takana, tietysti ilman vakinikkiään. Kyllä tuollaiset kommentit tulee joltain ihan tunnetulta, ei satunnainen seurailija mitään välitä jos joku saa vähän tunnustusta joskus.

    Äänestä

Nyt multa ¤puuttuu palanen¤, onko täällä joku t ä s s ä ketjussa saanut tunnustusta, voi hyvän tähe!

Nämähän ovat tai pitäisi ainakin olla omia mielipiteitä, änkyröintiä?

Äänestä
  • Aloitukseen liittyen. Onko perää, että isoja summia lottopeliin satsaajat saisivat muka nettotulokin vuoden mittaan. Kokeilin vakioveikkausta; aina seinänrakoon isoin systeemi, en vienyt kioskille.
    Tarkistus antoi vain pieniä voittoja. Lopetin sen hölmöilyn ajoissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Katleija kirjoitti:

Hah, tää otsikko voi tuntua kaksmieliseltä mutta ei se sitä ole, meinaan kun tuossa ****** ketjussa oli kaikenmoisista takamuksen synonyymeistä jutusteltu.

Satuitteko lukemaan yleltä tätä juttua >>Jo puolet suomalaisista keskustelee netissä - "Kyse on terveestä narsismista".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu