Lintukaliberi lyhyelle matkalle ?????

Neuvot on

Mikähän olisi paras kiväärikaliberi teeri- ja metsojahtiin, kun Pystykorvan haukkuun ei metsäisessä maastossa ammuta kuin max. 100 m. Mikä on paras lyhyelle matkalle ?????????

10

2377

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mooni2

      .22 Hornet

    • reinold

      tai .22 wmr

    • ewdelw

      Nuo varmaan aika passeleita, .222 alkaa olemaan jo aika äkäinen ja 50-80 metriä ja osuma johonkin kovaan, kuten kivipiira niin mäsäksi menee..tiedä sitten jos miedompi lataus olisi.

    • Gerhart Berger

      .22 Hornet ok!

    • Edullinen vaihtoehto

      308, raskas luoti ja kevyt lataus. Ei riko lintua, mutta tappaa. Eikä tarvitse hankkia erikseen asetta tuohon hommaan.

      • jaahas

        "edullinen vaihtoehto"
        ei aloittaja kertonut että omistaako 308. kyseli vaan parasta kaliiberia


    • pystis

      Vähän paikasta kiinni mutta kyllä tällekkin kaudelle on jo muutama teeri ammuttu ~200m haukkuun tottakai yritetään aina lähemmäs päästä mutta aina se ei tunnu onnistuvan. Minustakun 100m on niin lyhyt matka loppuenlopuks, haulikolla ei vaan yllä pakko se on kiväärillä ampua. Varsinkin kun lehti lähtee niin matkat ja näkyvyys kasvaa. Kätevin on varmasti yhdistelmä ase hauli ja vaikka 222 piipulla tai 308. Kaliperejä on vaikka mitä mutta noihin saat kelpo pukkuja ja se näytteleekin suurinta roolia eri riistaa ammuttaessa. En ainakaan pysty yleistämään mikä cal on paras tai huonoin jokainen repii lihaa väärällä luodilla, kimmokkeella tai kivipiiraseen/luuhun osuessaan toiset ehkä enemmän. Kuten myös haulikko liian läheltä, itsellä on 308 hyvin on pärjännyt. Siihen on varauduttava että kaikki luodit lentää kauas kun ylöspäin ammutaan. Huonolla tuurilla saattaa tulla vahinkoa, piekkarillakin kun ohi ampuu. Lue ja pohdi pää asia että joku on, onnea loppu kauteen!

    • ei tärkeintä

      100 metriä on lyhyt matka mutta kunnon ryteikössä menee aikaa ennenkuin olet sen puun juurella mihin linnun ammuit ja useasti jos puita on paljon niin ei enää lähestyessä edes löydä sitä puuta ja näin riistan löytäminen varsinkin ilman koiraa joskus toivotonta ja varsinkin silloin kun saalis ei kuole heti vaan räpiköi piiloon joten kannattaa harkita kuinka kaus ampuu, jos on mahdollista niin ottaa se riski että yrittää lähestyä lintua vaikka se saattaa huomata lähestyjän ja karata.

      Itse juuri otan metsästyksen haasteena ja yritän aina päästä mahdollisimman likelle, se kysyykin taitoa. Ihmeen hyvin kestää teeri oksien katkeilua kunhan ääni ei ole säikäyttävä, yleensä lintu karkkoaa kun huomaa liikettä, monesti tilanteen voi antaa rauhottua ja jatkaa etenemistä kun lintu alkaa esim syömään puussa. Sen huomaa kun linulla kaula venyy ja se nojautuu eteenpäin niin tietää että silloin lintu on valmiina lähtöön ja ei siedä silloin mitään ääntä eikä liikettä.

      Että melkein voi sanoa, olipa ase mikä tahansa kaliiperiltaan kunhan vaan metsätystaitoa on niin riistaa saa.

    • .22 win mag

      .22 win mag

    • Valinta on sun :)

      .308 näillä panoksilla: http://www.sissos.fi/tuote/sako-range-308-win-fmj-120a-80g-50-ras/6438053999974/


      tai sitten jos latailemaan alat. lataa subsonickeja ja pistä tuo 8g luoti. Panos ei lennä liian lujaa, ja jos ammut ohi, ei tarvitse pelätä että luoti jatkaa matkaa vielä sen 3-5km.

      Toki jos haluat, voithan tietenkin käyttää yllä mainittua .22 hornettia.

      Muita hyviä kalipereja on myös .17 WSMR (Winchester Super Magnum Rimfire) ja Winchester .223

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      51
      1848
    2. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      39
      1449
    3. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1385
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      91
      1213
    5. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      160
      1099
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      205
      1046
    7. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      89
      1026
    8. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      21
      956
    9. 72
      955
    10. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      881
    Aihe