matkakassa

keskiverto

Miten paljon tai vähän olette saaneet rahaa kulumaan viikon matkalla sideen.

olemme pariskunta ja meillä all inclusive hotelli. Tarkoitus pääasiassa levätä

mutta parina päivänä varmaan käydään esim manavgatissa, kaipa siellä syödään

ja vähän juodaankin, sekä ostetaan jotain tuliaisia.

3

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuu siitä, miten paljon shoppailette. Minusta liiroja ei kannata vaihtaa ollenkaan, koska kaikkialla voi maksaa euroilla ja takaisin saa euroja. Muistakaa tinkiä kaikesta kunnolla. Ei ainakaan kannata maksaa itseään kipeäksi. 60% hinnasta pois.

      • tosi on

        Viime kesänä huomasin, että kyllä kannattaa liiroilla maksaa, tulee jonkun verran edullisemmaksi.Joten suosittelen vaihtamaan liiroja, vaikka euroillakin pärjää.


    • Urpo69x

      Viikko oltiin Sidessä kolmen lapsen kanssa. All Inclusivessa syötiin käytännöllisyyden takia. Muuten suosisin paikallisia ravintoloita, mutta pienten lasten kanssa söisimme joka tapauksessa hotellilla, oli all inclusive tai ei.

      Rahaa meni muuhun käyttöön kaikkiaan 300 euroa, joista eri näköisiin ostoksiin, mm. vaatteisiin noin 100 e. Sitten oli takseja ja jotain muuta pientä kuten juomia rannalla etc. Rannalta tultiin usein takaisinpäin taksilla, niitä 15 TL kyytejä kertyi
      aika monta viikon aikana.

      Taksi hotellilta keskustaan tai takaisin maksoi 15 TL. Manavgatiin taksilla 30 TL.
      Tosin Manavgatiin pääsee edullisemmin dolmuksella yhdessä hujauksessa.

      Side sinänsä on Turkin kalleimpia paikkoja mutta ei se tarkoita sitä että siellä sikakallista olisi Suomeen verrattuna. Noin 20 - 30 liiralla olisi saanut perusruoka-annoksen kaupungilla liikkuessa, tosin kalliimpiakin paikkoja olisi ollut.

      Liiroja kannattaa vaihtaa paikan päältä sitä mukaa kuin niitä kuluu, ei ole iso vaiva ja vaihtopaikkoja on tiheässä. Kurssi nyt lokakuussa oli 2,60 tai 2,65 paikasta riippuen. Hotellin ja vaihtotoimiston välillä ei yllättäen ollut eroa kurssissa lainkaan. Yleensä hotellin kurssi on ollut hieman heikompi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 99
      1736
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1494
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1427
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      58
      1346
    5. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1308
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      988
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      847
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      781
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      774
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      755
    Aihe