matkakassa

keskiverto

Miten paljon tai vähän olette saaneet rahaa kulumaan viikon matkalla sideen.

olemme pariskunta ja meillä all inclusive hotelli. Tarkoitus pääasiassa levätä

mutta parina päivänä varmaan käydään esim manavgatissa, kaipa siellä syödään

ja vähän juodaankin, sekä ostetaan jotain tuliaisia.

3

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuu siitä, miten paljon shoppailette. Minusta liiroja ei kannata vaihtaa ollenkaan, koska kaikkialla voi maksaa euroilla ja takaisin saa euroja. Muistakaa tinkiä kaikesta kunnolla. Ei ainakaan kannata maksaa itseään kipeäksi. 60% hinnasta pois.

      • tosi on

        Viime kesänä huomasin, että kyllä kannattaa liiroilla maksaa, tulee jonkun verran edullisemmaksi.Joten suosittelen vaihtamaan liiroja, vaikka euroillakin pärjää.


    • Urpo69x

      Viikko oltiin Sidessä kolmen lapsen kanssa. All Inclusivessa syötiin käytännöllisyyden takia. Muuten suosisin paikallisia ravintoloita, mutta pienten lasten kanssa söisimme joka tapauksessa hotellilla, oli all inclusive tai ei.

      Rahaa meni muuhun käyttöön kaikkiaan 300 euroa, joista eri näköisiin ostoksiin, mm. vaatteisiin noin 100 e. Sitten oli takseja ja jotain muuta pientä kuten juomia rannalla etc. Rannalta tultiin usein takaisinpäin taksilla, niitä 15 TL kyytejä kertyi
      aika monta viikon aikana.

      Taksi hotellilta keskustaan tai takaisin maksoi 15 TL. Manavgatiin taksilla 30 TL.
      Tosin Manavgatiin pääsee edullisemmin dolmuksella yhdessä hujauksessa.

      Side sinänsä on Turkin kalleimpia paikkoja mutta ei se tarkoita sitä että siellä sikakallista olisi Suomeen verrattuna. Noin 20 - 30 liiralla olisi saanut perusruoka-annoksen kaupungilla liikkuessa, tosin kalliimpiakin paikkoja olisi ollut.

      Liiroja kannattaa vaihtaa paikan päältä sitä mukaa kuin niitä kuluu, ei ole iso vaiva ja vaihtopaikkoja on tiheässä. Kurssi nyt lokakuussa oli 2,60 tai 2,65 paikasta riippuen. Hotellin ja vaihtotoimiston välillä ei yllättäen ollut eroa kurssissa lainkaan. Yleensä hotellin kurssi on ollut hieman heikompi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe