Kuva layotina..

Tein itselleni layotin kuvaohjelmilla, ja haluaisin käyttää sitä.Miten saan linkit laitettua? Vai teenkö uuden version ilman tekstejä, ja laitan sitten tekstit linkkeineen myöhemmin? Miten saan kirjoitettua kaikki juttuni kuvan päälle?
1150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Esim. Div layerit, niillä voit laittaa, "tähdätä", linkit ja tekstit tiettyyn kohtaan kuvaa siihen päälle, mutta jokainen selain ei tue tätä hyvin, eli toisilla ne menee ihan värään kohtaan.

Useinmiten kuvalliset layoutit tehdään "pilkkoen", eli jos teet vaikka näin;

|-------------|
otsikkokuva
|-------------|
|teksti..|link|
|tai......|link|
|iframe.|link|
|-------------|

(ajattele että nuo ns.viviat ovat osa kuvaa ja tekstien takana on tablen sisällä taustana se osa kuvaa)
niin kuvat leikataan ja asetetaan tableina paikoilleen ja sisälle esim. i-frame yms.

esim. menthalista löytyy apua tableihin.
http://www.charmed-girl.net/menthal27

tätä on vaikea selittää x)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ana kirjoitti:

Tein itselleni layotin kuvaohjelmilla, ja haluaisin käyttää sitä.Miten saan linkit laitettua? Vai teenkö uuden version ilman tekstejä, ja laitan sitten tekstit linkkeineen myöhemmin? Miten saan kirjoitettua kaikki juttuni kuvan päälle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu