Ryan AIR Tallinnasta

tallinnasta3

Ryanairista Tallinnan toiseksi suurin lentoyhtiö
Tuesday, 08 October 2013

ImageIrlantilainen halpalentoyhtiö Ryanair on Tallinnan toiseksi suurin lentoyhtiö matkustajamäärällä mitattuna Estonian Airin jälkeen. Ryanair kuljetti touko-syyskuun välisenä aikana Tallinnan kentän kautta 168.556 matkustajaa.

Ryanairin markkinaosuus on Tallinnassa kentän reittiliikenteessä 15.4 prosenttia. Yhdessä EasyJetin ja Norwegianin kanssa halpalentoyhtiöt kuljettavat jo viidenneksen Tallinnaan saapuvista tai sieltä lähtevistä matkustajista. Niiden markkinaosuus onkin jo selvästi selvästi suurempi kuin esimerkiksi Lufthansan, airBalticin ja Finnairin.


Kesäkaudella Ryanair lentää Tallinnaan kymmeneltä kentältä tuoden matkailijoita muun muassa Britanniasta ja Keski-Euroopasta. Esimerkiksi suositulla Bremenin ja Tallinnan välisellä reitillä 189-paikkaiset Boeing 737-800-koneet ovat lentäneet käytännössä täysinä koko kesän ajan.

Ryanairin ohella myös brittiläinen halpalentoyhtiö EasyJet lentää Tallinnaan neljästi viikossa Lontoon Gatwickista sekä Norwegian neljästi viikossa Oslon Gardermoenin kentältä.

Merkittävä osa Ryanairin Tallinnan reiteillä kuljettamista matkustajista on ollut Baltiaan matkaavia lomalaisia, mutta kentän kautta lentää entistä enemmän myös venäläismatkustajia muun muassa Pietarista. Lisäksi Suomenlahden yli tulee pikalaivoilla matkustajia, jotka jatkavat edelleen halpalennoilla Tallinnasta kolmansiin maihin.

Talvikaudella 2013-2014 Ryanair lentää Tallinnasta Düsseldorfin lähellä sijaitsevaan Weezeen, Lontooseen, Milanon Bergamoon sekä Oslon Ryggen kentälle.

Ryanair aloitti lennot Tallinnaan joulukuussa 2010. Yhtiö on kahden ja puolen toimintavuoden aikana kuljettanut Tallinnan reiteillä yli 900.000 matkustajaa. Viroon saapuneiden matkustajien arvioidaan luoneen Tallinnan seudulle jopa 350 työpaikkaa matkailualalle.



lennot

Mistä
Mihin
Lähtö

 • Bremen (BRE)
 • Dublin (DUB)
 • Düsseldorf Weeze (NRN)
 • Frankfurt Hahn (HHN)
 • Girona Barcelona (GRO)
 • Lontoo Standstedt (STN)
 • Manchester (MAN)
 • Milano Bergamo (BGY)
 • Oslo Rygge (RYG)
 • Tukholma Skavsta (NYO)
 • Lontoo Gatwick (LGW) Easyjet
 • Oslo (OSL) Norwegian

1

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      60
      1965
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1910
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe