Mitäpäs sanotte noista, ovatko laadukkaita ja hintansa arvoisia?
Tuollahan näkyy olevan läntistä kierrosta, madeiralaista iltaa, nunnien laakso ym.
Tjären retket
9
700
Vastaukset
- kin44
Nunnien laaksoon pääsee helposti bussilla omin päin. Nyt en numeroita muista, mutta sen selvittää helposti. Aikamoinen vuoristorata se matka jo sinänsä...
- Ei enää haastetta
Nunnien laaksoon bussilla meneminen on nykyään lasten leikkiä vanhaan tiehen nähden, silloin ennen siinä oli sitä jotain.
- Curral das Freiras
Bussi numero 81
- Vipeltäjät
Mentiin taksilla viime vuonna näköalapaikalle Nunnien laakson yläpuolelle, olikos se Eira do Serrado tai jotain sinne päin. Sieltä tulimme alas Nunnien laaksoon vanhaa postinkantajan polkua. Jotkut menee sen toisinkinkin päin, mutta raskaampaa nousta ylöspäin. Näköalapaikalle pääsee myös bussillakin. Me otimme taksin Nunnien laaksosta takaisin Funchaliin.
- Curral das Freiras
Kannattaa tarkistaa että postimiehenpolku on kunnossa. Syyskuun alussa oli poikki. Ehdottomasti kyllä kulkemisen arvoinen reitti. Alaspäin mennessä ei vaadi hurjaa kuntoakaan ja hienot maisemat.
- nälkälähti
Madeiralainen ilta-retki on ihan kohtuulllinen.Syödä ja juoda sai niin paljon kuin maha veti.(liha-vartaita viiniä)Samalla paikallinen tanssiryhmä esiintyi ja fado-laulajatar sen jälkeen.
Kannattaa tarkistaa bussiaikataulut myös sieltä laaksosta Funchaliin. Ei maksa paljon. Joillekin bussi/taksireitti on edelleen aika hurja. Toki kokemisen arvoinen. Eira do Serradoon sinne ylös näköalapaikalle kannattaa mennä. Nousua ei ole kovin paljon. Polku lähtee siitä ravintola/myymälärakennuksen vierestä parkkipaikalta ylöspäin. Laaksoon vie toinen polku alaspäin ja jos reitti on auki, on kokemisen arvoinen. Se reitti näyttää paljon hurjemmalta kuin on lopulta. Jos menee reipasta vauhtia, niin ottaa kokemattomalle jalkoihin.
- Oopeo
Tuosta jalkojen kipeytymisestä: Itselläni ekalla Madeiran matkalla ja ekalla Azorien matkalla reidet kipeytyivät tosi pahasti, jollakin pitkällä alamäellä. Seuraavalle Madeiran matkalle tajusin treenata kävelyä ylös ja alas mäkiä. Auttoi paljon eikä kipeytynyt jalat madeiralla. Nyt treenaan marraskuuta varten...:)
- jokapaikanmatkaaja
Madeiralaiset itse kävelevät vähän "keinuen" ja polvia notkistaen, se on polville ja jalkojen lihaksille yleensäkin lempeä tyyli. Olen opetellut, eivätkä jalat ole kipeytyneet eka reissun jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310569
- 525080
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432281Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052088- 281986
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411452Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291124Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331071Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54997