En tiedä metsästyksestä mitään ja nyt kysyisinkin, että onko jotain yleisiä metsästysalueita, missä metsästetään vai voiko alueena olla ihan mikä metsä tahansa? Minulla on kotikissoja, jotka kulkevat tuolla metsässä. Niillä on pannat kaulassa ja kuntokin on hyvä, joten villikissoiksi niitä ei kyllä luule. Mutta sitä vain mietin, että onko metsästäjillä tapana pistellä kissatkin päiviltä, jos niitä näkee vai onko metsästäjät oikeasti korkeamoraalista kansaa? Valvooko kukaan? En siis syyllistä enkä syytä ketään. Toivoisin ihan asiallisia vastauksia, miten kissaan tuolla metsässä suhtaudutaan.
Kissa metsässä
Katti
362124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Laki saano näin: kissa on villi kun see hankii ruuansa oman pihan ulkopuolelta. Eli jos kissas syö hiriä tai lintuja jonkun metsästys aluella hänellä on kaikki oikeus laittaa kissas hengiltä, panta vai ei. Toine juttu on sit tekeekö hän sen. Mut kissat ovat hirveitä petoja ja niiten ei pitäis päästä metsään lintuja syömään.
Mitähän kumman lakia sinä sepität?
Järjestyslaissa kissalla on lain suoja ja metsästyslaki antaa mahdollisuuden vain villiintyneen kissan lopettamiseen. Se, että kissa on metsässä, ei muuten tee siitä villiä. Ja jos omistaja löytyy, on se omistajalle toimitettava tai annettava sen kulkea rauhassa. Ja jos ei omistajaa löydy, tulee kissa toimittaa löytöeläinkotiin. Ja nimenomaan panta tai tatuointi osoittaa kissan olevan jonkun omistuksessa.
Sinulla tuskin on metsästyskorttiakaan, kun et asioista ole perillä.
Omilta metsästysmailta saa ampua kissan, jos se tulee sinne norkoilemaan, niin sanoo laki. En tiedä kuka sen on kehitellyt, mutta siinä oletetaan, että jos kissa ei ole sisäkissa, on se auttamatta riistaa. Kissaa voidaan pitää villinä, jos se hankkii oman ruokansa kodin ulkopuolelta, kuten jo mainittu. Kaulapannasta en ole varma... Kuitenkin, laki on metsästäjän puolella ainakin, jos ilman pantaa oleva kissa pamautetaan hengiltä mailla, jossa metsästäjällä on metsästysoikeus.
Että näin...
Jos kissoja ei saisi päästää metsään lintuja
syömään niin ei sitten ihmisenkään tarvitse
sinne mennä niitä listimään. Joissakin maissa
ihmiset tappaa myös niitä kivoja pikku tinttejä joita ehkä sinäkin ruokit kotipihallasi, tai li-
hotat toisten pannulle. Ei kukaan kiellä leijonaakaan tappamasta muita eläimiä ruakseen.
Tappaminen on kissoilla geeneissä ihan niinkuin
isoilla sukulaisillaan. Omassa pihassani on paljon lintuja ja jos kissani kantaa kotiin
4 lintua keväällä ja syksyllä(muuto aikaan)
niin se ei pihapiirin lintukantaa sukupuuttoon
vie. Koska pesiminen on aina onnistunutta, ja
taas on lisää tinttejä lihotettavana.
Tämän päivän ihmiset ei vaan osaa otaa asioita
oikealta kantilta. Kaikkea pitää liiotella ja jo-
ka asiasta valittaa.
Nohnoh... Lueppa uudestaan... asia selviää metsästyslaistakin. Ja villiintyneellä kissalla ei tarkoiteta kotipiiristään kertaluonteisesti poistunutta, hoidettua, pannallista kissaa.
Jos sama kissa toistuvasti liikkuu maillasi ja hankkien "elantonsa" ominavuin, niin lopettaminen voinee tulla kysymykseen. Tällöinkin kannattanee ottaa yhteys kissanomistajaan, jos se on mahdollista.
Kuka päättää sen onko kissa hankkimassa itselleen
ruokaa kodin ulkopuolelta vai seuraako se vain
vaistoaan jos joku sen näkee lintu tai päästäi-
nen suussa omassa metsässään?! Naapuri siis saa
ampua kissasi jos se näkee sen lintu suussa vii-
peltämässä kotia kohti ja ehkä vain näyttämään omistajalleen hienoa saalistaan, missä sitten
odottaa iso kipollinen hyvää ruokaa.
Jos ei tiedä kenen kissa on niin sen verran pi-
täisi vaivautua että ottaa selvää asioista.
On se sitten kivaa kun on ampunuut naapurin
pikkutytön kisulin. Kuinkakohan monessa kodissa-
kin on lapset itkenyt kadonneen perheenjäsenen
takia, kiitos niin kutsutun inhimillisyyden.(mitä se sitten lienetkin) Niin, ja millainen ihminen ei ota selvää kissan alkuperästä jos sellainen
"norkoilee" pihalla. Entäs jos lähistöllä oleilee
yksi välinpitämätön ihminen lisää ja kissa onkin
kesäkissa tai eksynyt tai vaikka "unohtunut" muuttokuormasta. Kissallakin on tunteet, ja jos
et vielä tiennyt niin isot sellaiset!!
Et tainnut lukea viestiäni niin, kuin sen tarkoitin.
Villiintyneen kissa määrittely voisi kuulua jollekin instanssille, mutta kelle? Nyt on vain niin, että kissa ei kuulu missään muotoa riistaeläimiin, kuten tässä jonossa aiemmin väitettiin. Sitä yritin tarkentaa, joten sitä ei metsästetä. Metsästys kohdistuu riistaa.
Toistuvasti toisen alueella liikkuva kissa joka on tunnistettavissa villintyneeksi esim. käytöksen tai muun syyn takia voitaisiin lopettaa asianmukaisesti metsästyslain mukaan, jos muuta keinoa ei asian hoitamiseksi ole. Tämä kyllä selvisi edellisestäkin viestistäni.
Itse en lopettasi kissaa mailtani, vaikka niitä tässä ympäristössä liikkuukin jopa villinä.
Vähän kyllä harmittaa mm. aiemmin esillä ollut mahdollisuus kissa tuhoista muille eläimille varsinkin näiden pesimisvaiheessa. Sääliksi käy sitä fasaaniemoa, jonka poikaset tapetaan huvinvuoksi. Tätä voisivat miettiä ne jotka huolimattomasti kissastaan huolehtivat ja päästävät tämän tapahtumaan.
Korostaisin kyllä kissaomistajien vastuuta kissan liikkeistä kodin lähipiirissä ja uskon että on kohtuullista ymmärtää myös ihmisiä, jotka eivät välttämättä innostu nurkissa pyörivien kissojen tavoista ja läheisyydestä vaikka kissat mukavia onkin.
Voihan olla että liitit viestisi väärän viestin jatkoksi.
On niintä kissoja ollut minullakin lemmikkinä, mutta olen kattini kotiin hakenut, jos on liusuun lähtenyt...
Kissalla on nykyään samanlainen lainsuoja kuin koirallakin (muuttui muutama vuosi sitten). Tulee se karvapallo sitten missä tahaansa vastaa niin sitä ei saa mennä ampumaan vaikka peto onkin.
Kannattaa joskus lukea metsästäjästä lakimuutokset.
...se homma on niin, että mettästysalueella se kissa on petoeläin ja sen saa ampua! Lueppa uuvelleen laki!
*Metsästyslaki*
Metsästyslain 5 § määrittelee, että villiintyneeseen (= vapaaseen) kissaan sovelletaan, mitä rauhoittamattomista eläimistä säädetään.
48 § toteaa: Oikeus pyydystää ja tappaa rauhoittamaton eläin. Alueen omistajalla tai haltijalla on oikeus pyydystää tai tappaa alueellaan oleva rauhoittamaton eläin
*Järjestyslaki*
14§
Yleisen järjestyksen ja turvallisuuden säilymiseksi koiran omistajan tai haltijan on:
1) pidettävä koira taajamassa kytkettynä;
2) pidettävä huolta siitä, ettei koira pääse kytkemättömänä kuntopolulle tai muulle sen kaltaiselle juoksuradalle eikä lainkaan yleiselle uimarannalle, lasten leikkipaikaksi varatulle alueelle, toriaikana torille taikka yleiseen käyttöön kunnostetulle ladulle tai urheilukentälle, jollei se ole erikseen sallittua;
---
Mitä 1 momentin 1 kohdassa säädetään, ei koske suljettua pihaa, koirien harjoituspaikkaa eikä erityisesti osoitettua aidattua jaloittelualuetta. Koiran tulee kuitenkin näissäkin paikoissa olla omistajansa tai haltijansa valvonnassa.
Mitä 1 momentin 2 kohdassa säädetään, koskee myös KISSAA.
Metsästyslain tulkinta*
"Tiukan tulkinnan mukaan omistajan pihapiirin ulkopuolella vapaana kulkeva kissa on siis heitteillä ja omistaja syyllistynyt lemmikkieläimen heitteillejättöön. Niinpä heitteille jätetyn kissan määrittely kotikissaksi tai villikissaksi jää tiukan tulkinnan mukaan sen henkilön tehtäväksi, jonka mailla eläin liikkuu.
(http://naiset.almamedia.fi/helmi/ihmissuhteita/perheonparas.shtml/110335?Lemmikit)
Kesykissan ampuminen on yhtä laitonta kuin kesykissan päästäminen metsiin kuljeskelemaan.
Jos kissa hankkii ravintonsa pihapiirinsä ulkopuolelta se ei lain mukaan ole kesykissa, vaan villiintynyt kissa ja sellaisena rauhoittamaton.
Eli: sinä pidät kissasi kotona, kuten laki vaatii, niin kaikki ovat tyytyväisiä eikä ainuttakaan kissaasi ammuta villiintyneinä kissoina. Villiintyneitä kissoja ei tulisi, jos kaikki kissanomistajat noudattaisivat lakia.
Näin.
Voi itku, tätä vähän pelkäsinkin, että ajatusmaailma on tuo. Laki ei nimittäin suoraan kiellä kissoja kulkemassa metsissä.
1.10.03 voimaan tulleen järjestyslain mukaan kissa saa kulkea vapaana muualla paitsi toreilla, uimarannoilla, lasten leikkikentillä jne.
Kotikissa on kuitenkin aina kotikissa, vaikka vapaana ulkoilisikin ja luulisi, että metsässä siitä kenellekään ei haittaa olisi. Toki kissa luonnostaan metsästää, mutta harvapa niitä hiiriä ja myyriä kaipaakaan.
Harmittaa ihan kamalasti, kun ihmiset kuitenkin uskovat, että kissa kuuluu tappaa, jos sen näkee kulkemassa. Laitontahan se on, jos se on kotikissa.
Koitan pitää kissani kotosalla, mutta sisäkissasta ei maaseudulla paljon hyötyä ole. Ja tiedän toki, että kissa ei kuulu Suomen metsiin, mutta nämä meidän kissat siis vain ulkoilevat siellä, eivät asustele.
Lainsäätäjä ei suinkaan ilkeyttään ole luokitellut luonnosta ravintonsa hankkivaa kissaa villiintyneeksi. Kesykissat, siis hyvin ruokitut, madotetut, levänneet kissat ovat itse asiassa tehokkaampia metsästäjiä kuin ihan oikeasti villiintyneet kissat jotka kuitenkin kuolevat talven tullen. Ja vaikka kissasi vain "ulkoilisivatkin" metsässä, ei se sitä tarkoita etteivätkö ne saisi aikaan täysin tarpeetonta tuhoa lintupopulaatioissa. Kissojen aiheuttamista tuhoista on kyllä ihan tutkittuakin tietoa, ei tosin Suomesta.
http://www.abcbirds.org/cats/states/state_intro.htm
Tässä muutama pointti suomeksi, miksi kissat tulee pitää sisätiloissa
http://www.incatsuomi.fi/kissasisalle.asp?av=A&sid=387
Olen itse loukuttanut muutamia metsässä toistuvasti kuljeskelleita kissoja. Selvästi villiintyneet lopetin, pari tatuoitua kissaa palautin omistajilleen. Toinen uhkasi vetää turpaan jos vielä kiusaan hänen lemmikkiään. Tosi vastuullista käytöstä...
Miksi olet opettanut kissasi kulkemaan irrallaan?
Miksi kissan pitää saada ainoana kotieläimenä kulkea irrallaan? Eiväthän siat, hevoset, kanat, lehmät ym kotieläimetkään saa liikkua irrallaan! Ei saa, vaikka laki ei kieltäisikään! Vai kieltääkö laki esim. pitämästä lehmää irrallaan?
Tiedän kissanomistajia jotka ovat opettaneet kissansa olemaan kytkettynä kuin koirakin on ja niin ovat katit oppineet että kun isäntä ottaa ulkoiluhihnan käteensä niin katti tulee heti ovelle häntä pysytyssä kehräten.
Kissa on just niinku se on opetettu.
Luonnossa kissa tappaa tappamisen vietistä ei ravintoa hankkiakseen.
Kissa on vapaana luonnossa liikkuessaan ylivoimaisesti suurin uhka - voittaa reippaasti ihmisenkin!
Kissan vapaanaoloa vodaan tietenkin puolustella millä hyvänsä verukkeella mutta silti kissa tappaa surutta esim. koko fasaanipoikueen jos se pesän löytää. Ei kissa poikasia syö vaan palaa iloisesti kehraten emäntänsä/isäntänsä luo syömään kaupasta ostettuja, maukkaita "kissanpihvejä".
Suotta olet noin äkäinen.
Meillä kissat ovat alkujaan otettu hiirestämään riihestä. Kyllä ne tuo meille myyriä ja hiiriä toki metsästä ja pelloltakin. Tosin yksi kissoistamme on vain sisällä, koska on kroonisesti sairas ja dieettiruualla.
En ole siis opettanut kissojani ulkoilemaan kenenkään kiusaksi, -noh, ehkä hiirten-, lähin naapurikin on n.kilometrin päässä.
Tuntuisi kuitenkin hullulta myrkyttää ja viritellä ansoja hiirille, joita on kiusaksi asti, kun talossa kuitenkin on viisi kissaa. (leikattuja, rokotettuja, madotettuja)
Kysyinpä nyt kuitenkin ihmisten ajatuksia kissan metsässä liikkumisesta.
Olen varmaan paha ihminen, kun meillä kyllä koirakin ja kanat kulkevat pihassa vapaasti. Tulevat keskenään toimeen, eikä ilmeisesti vaarana täällä olekaan muut kuin metsästäjät ja tiukkapipoiset, jos näille kulmille eksyy :o(
"...eikä ilmeisesti vaarana täällä olekaan muut kuin metsästäjät ja tiukkapipoiset, jos näille kulmille eksyy"
ja sinulla itselläsikö ei ole pipo piukalla?
Salli minun hymyillä;-) ...säälistä!
sääli vaan ja hymyile rauhassa, eipä liikuta minun elämääni sinun säälimiset.
On kyllä taas jollain jäänyt vanne kiristämään päätä. Itse metsästän ja omistan kissan, enkä näe siinä mitään ristiriitaa. Maalla ei kissaa pidetä hihnassa, eipä ole kyllä hiiriäkään näkynyt kissan tulon jälkeen. Ja vielä ihmetellään miksi metsästäjistä puhutaan niin monenlaista. Katille vastaisin, että metsästäjät ovat niinkuin kaikki muutkin, ja 1% voi pilata maineen.
Taisi sitten olla"uskovainen" talipää tämä "voivoi" kun noin lujasti vanne kiristää. Itse en metsästä enkä omista kissaa mutta kunnioitan ihmistä ja ihmisarvoa. Totta kai meillä on erilaisia mielipiteitä mutta keskitason ihmisen pitäisi kyetä näkemään kirjoituksessani sen idea - ei pääasiassa sitä, mikä ei ole OMAN ajattelutyylin mukainen!
Mutta - no, olkoon. Turhaa suomi24.fi sivuilla on edes yrittää tällasia ihmisiä opetta. Mutta jos jotain ei ymmärrä ekalla lukemisella niin voi toki lukaista uudelleen. Leapas nyt minun kirjoitukseni ja kerro mullekin, mikä siinä niin vanteenomaisesti kiristi
Kiitos sinulle, "Kissaton" erittäin asiallisesta kannanotosta. Olen toisaalta hyvin hämmästynyt kirjoituksesin vastanneiden ajatuksiin. Miksi ihmeessä loukkaantua tai joka "vittuuntua" jos joku ehdottaa, että kissaakin voi opettaa tai että kissakin oppii uusia asioita? Muuta ärsyttävää en ainakaan minä osannut kirjoituksesta löytää.
Mennään nyt hyvät nimittelijät itseemme ja annetaan maailmankuvamme laajentua. Miksi muuten kukaan teistä ei ottanut kantaa mainittuun kissan tappamaan fasaanipoikueeseen vaan kaikki järjestelmällisesti jättivät sen kohdan kokonaan lukematta. Kissastakinko saa puhua vaan pelkästään hyvää ja kaikki ne, jotka ajattelevatkin kissoille tapakasvatusta leimataan talipäiksi ja puikkapipoiksi.
Voihan voi tätä älykästä kansaa.
jollakin on melonin kokoinen
Voi ressukkaa - ota se herne pois! Kuka lienetkin.
Omistan itse 3 kissaa ja mieheni on metsästäjä
ja moni hänen kavereista myöskin. Mutta kenelläkään heistä ei ainakaan tulisi mielee
tappaa jonkun toisen lemmikkiä. Ympärillämme on paljon metsää eikä yksikään kissoistani käytä pantaa (turvallisuus syistä! Kissa voi jäädä
pannastaan kiinni ja päästä hengestään) ja jokainen tulee aina ehjänä kotiin. Paitsi kerran
kun kettu oli viedä yhden kissani hännän, ei ollut kivaa katseltavaa mutta häntäkin säästyi.Ja
koska kyseesä oli toinen luontokappale,ei mielee-
ni tulisikaan lähteä jahtaamaan tätä nälkäistä
repo parka, joka jahtaa nälkäänsä vaikka kissaa.
Mätämunia aina löytyy, mutta tietääksen kissasta
ei kovin hyvää lounasta synny??
Joten minun tietämykseni mukaa kissoja kyllä
ammutaan , mutta vain niiden toimesta jotka
vihaavat kissoja. Asiasta on kyllä myös jonkin-
lainen laki säädetty ja jos oikein muistan se
ei kyllä puhu ainakaan kissojen hengen puolesta.
Ottakaamme siis huomioon että ei vain koira ole
kaikille se rakas perheenjäsen vaan joillekin
kissat ovat rakkaita lapsia.
Ja mikä tahansa metsä ei ole metsästysaluetta!
Ei edes metsästysaikana.
Tämä ei kyllä varmaan vastannut ihan kysymykseesi
mutta luettuani juttusi heräsi vain ajatuksia jotka piti saada liikenteeseen.
"Ja mikä tahansa metsä ei ole metsästysaluetta!"
Villiintynyt kissa on rauhoittamaton eläin, jota saa metsästää VAIN, jos sinulla on metsästysoikeus kyseisellä alueella. Joten myös villikissalla on rauhoitusajat, se pitää muistaa.
"Kissan sekä rauhoittamattomien lintujen ampumiseen saa käyttää ampuma-asetta, joka täyttää 16 §:n 1 momentissa tai 17 §:ssä asetetut vaatimukset. "
"Joka tahallaan tai huolimattomuudesta:
...
...
...
7) jättää heitteille tai hylkää kissan vastoin 85 §:n säännöstä,
on tuomittava, jollei teosta muualla laissa säädetä ankarampaa rangaistusta, metsästyslain säännösten rikkomisesta sakkoon.
Metsästyslain säännösten rikkomisesta tuomitaan myös se, joka saattaa pyyntivälineen toimintakunnottomaksi tai muulla tavoin häiritsee pyyntiä estääkseen tai vaikeuttaakseen 31 §:n vastaisesti toisen laillista metsästystä.
76 § (14.6.2002/516)"
"Villiintyneeseen kissaan sovelletaan, mitä rauhoittamattomista eläimistä säädetään."
"48 §
Oikeus pyydystää ja tappaa rauhoittamaton eläin
Alueen omistajalla tai haltijalla on oikeus pyydystää tai tappaa alueellaan oleva rauhoittamaton eläin. Tämä oikeus hänellä on silloinkin, kun metsästysoikeus alueella on metsästysvuokrasopimuksella luovutettu toiselle.
Oikeus pyydystää tai tappaa rauhoittamaton eläin on myös rakennuksen omistajalla tai haltijalla, jos rauhoittamaton eläin tavataan rakennuksessa tai sen pihapiirissä, sekä metsästysvuokraoikeuden haltijalla ja metsästysluvan saaneella, jollei vuokrasopimuksesta tai luvasta muuta johdu."
Lainaukset:
www.riista.fi
www.finlex.fi (on muuten hyvä sivu, jossa on about koko suomen lainsäädäntö)
Jututin tämän pitäjän metsämiehiä ja supien loukuttajia ja ainakin täällä "tyyli" on tämä:
Jos kissa kulkee metsässä, se saapi siellä kulkea. Jos onpi häiriöksi tai sairas, mehtämiehet katsovat, mitä voisivat sen hyväksi tehdä. Jos sillä luultavasti on omistaja, kissa otetaan kiinni ja toimitetaan omistajalle tai kunnan löytöeläinhoitajalle. Mahdollisesti loukkuihin menneille kissoille onpi sama. Tosin loukuissa on vain villikissoja ollut ja lähes karvattomia. Joten en ole huolissani ainakaan täällä. Harmittaapi vain, jos jonkun toisen pitäjän moraali on kehnompaa.
"Vapaasti kuljeksivista kissoista aiheutuu kaupunki- ja taajama-alueilla suoranaista haittaa naapurustolle, mikä ilmenee yhä leviävänä, niihin kohdistuvana, vihana. Paitsi että kissat ovat haittana naapureille, ne myös verottavat Suomen luonnonvaraisten eläinten populaatioita joillakin alueilla. Ruotsalaistutkimuksen mukaan kissojen kynsiin jää Suomessa vuosittain yli kuusi miljoonaa lintua, mikä näkyy jo varpus- ja fasaanikannoissa. Kaikki saalistajat toimivat kuitenkin yksilöllisesti. Jotkut kissat eivät osaa tappaa saalistaan, vaan tyytyvät leikkimään sillä. Jotkut pyydystävät yksinomaan jyrsijöitä tai pääosin lintuja. Jokainen ulkokissa kuitenkin metsästää, eivätkä siihen auta omistajan kieltelyt."
Edellä oleva on lainausta vastuullisten kissaihmisten sivuilta osoitteesta; http://www.incat.fi/kissojen_vapaa_ulkoilu.asp
Lue sieltä lisää mitä oikeesti kissoihin ja niiden liikkumiseen vapaana luonnossa tulee, kuuluu ja mitä se aiheuttaa!
"...eivätkä siihen auta omistajan kieltelyt."
Katti, tämä oli pyytämäsi asiallinen vastaus!
Kiitos.
Juu, olen oikeasti pohtinut tätä asiaa. Me todellakin asutaan ihan maaseudulla, naapureita tosi harvakseen. Kun ennen asuimme taajama-alueella, ulkoilutin kaikki silloiset kissani valjaissa. Se ei ollut silloin edes kovin yleistä ja minulle naurettiin, että viitsin narun ja kissan perässä kulkea.
Täällä maalla kissat ovat otettu ja ulkona tosiaan hiirien takia. Niitä piisaa tuolla riihessä ja katson sen kuitenkin "luonnonmukaisemmaksi" hävityskeinoksi, kuin esim. myrkyt. Tosiasiahan kun hiirissä on se, että niistä voipi olla terveydellistäkin haittaa ihmiselle.
Tämä kaikkinensa tuntuu olevan aika puhuttava aihe. Ehdottomasti olen itse sitä mieltä, että kaupunki ja liikenne, lasten leikkipaikat uimarannat yms. eivät ole kissojen paikkoja. Ja vaikka meillä kissat ovat "työeläimiä", niistä välitetään kuin perheenjäsenestä. Ne ovat yöt sisällä, ovat rokotettuja, madotetaan 6vkon välein (jonkun madon elinkiertoaika) ja niille annetaan varsinainen ruoka kiposta.
Alkujaan halusin tietää vain metsästäjien suhtautumista tuolla seikkaileville kotikissoille, en ajanut takaa niinkään lakia vaan ehkä asenteita ja käytäntöä. Tämän pitäjän käytäntö tosiaan selvisi mehtämiehiä jututtamalla, mutta tästä näköjään sai aika mielipiteitä jakavan keskustelunkin.
Ollaan nyt kuitenkin kaikki nätisti, niin metsässä, kotona ja netissäkin :o)
Ja pidetään kissoista ja luonnosta huolta.
toisinpäin eli pitäisit kissat yöt ulkona pyytämässä hiiriä ja päivät sisällä vetämässä hirsiä, ei niitä metsästäjät jahtaisi ja linnutkin saisivat olla rauhassa.
Niinpä...
On se outoa miten kaikki asiat kärjistyvät näin näppäimistön takana. Metsästäjiä on iso liuta - ja oman kokemukseni perusteella väittäisin, että suurin osa varsin tavallisilla tavoilla ja "ryyneillä" varustettuna. Tuskinpa tuosta porukasta merkittävä osa koluaa pusikoissa kissoja ammuskelemassa. Mutta samaan hengenvetoon täytyy lisätä, että on noloa, kun osa joukosta lukee lakia kuin piru raamattua, löytäen syitä toimia jyrkemmin ja järjettömämmin kuin talonpoikaisjärki antaa myöten. Siihen lakitekstissä on annettu vapauksia, mutta ei kenenkään lemmikkiä pidä päästää päiviltä.
Toisaalta, kaupunkialueilla ja taajamissa moni kissanomistaja saisi skarpata mirriensä hoidossa. Ei lemmikkikissojen kuulu kiertää omakotitalo-alueen naapuruston kiusana, sotkemassa ja tunkemassa sisään kutsumattomille vieraisille. Maaseudulla tilanne on toinen - jos omilla mailla kissa kiertää ja pitää jyrsijäkannan kohdallaan, se on mielestäni noille kissoille kelvollinen homma. Asiat pitää tuossakin mielessä suhteuttaa - lemmikkikissat ja käyttökissat erikseen.
Eiköhän tuohon kissanlistimisasiaankin löydy ihan hyvät rajat ja raamit, kun asiaa pohtii talonpoikaisjärjellä... olkoon se järki sitten talonpojan, torpparin tai nyky-city-ihmisen.
Vaikka olenkin kauheasti lainaillut lakia, ja saatan vaikuttaa kissanvihaajalta, mutta en minä kenenkään kissaa metsässä ammu, jos vastaan tulee. Lähinnä olen ottanut kantaa lakipuolen asioissa, mutta kyllä se maalaisjärki on kohdallaan tässäkin asiassa (missäpä ei olisi).
... ole ongelma. Perusteltu ja kunnolla pohjustettu tietohan vain lisää tuskaa. :) Ja täsmennyksenä, tuo kommenttini lain lukemisesta ei ollut suunnattu erityisesti keneenkään - vaikka uudelleen oman viestinsä lukien sellaisen kuvan saattaisi saadakin.
Vaara piilee siinä, että joku poimii lainauksesta asiayhteydestä erotetun lauseen, painaa mieleensä että "kissa on vapaata riistaa" (muistamatta mitä veteen on piirretty villiintymisen määritelmistä) ja seuraavaksi painaa liipasinta, kun mökin muorin mirri jolkottelee 150m päässä kotitalon pihasta metsän reunassa.
Eli ajatukseni meni sitä latua, että uskoisin valtaosan metsästäjistä käyttävän tavallista talonpoikaisjärkeä ja toimivan järkevästi - joka lienee ollut alkuperäisen kirjoittajan huoli. Eli ei ammuta kesymisuja, mutta todellisten villikissojen kohdalla... mietitään toisenkin kerran mikä on parasta.
Autan mielelläni kissan alas puusta - HAULIKOLLA!
Vaihda osastoa, kun et osaa keskustella asiasta.
Minulla itselläni ei kotikissoja vastaan ole, mutta koirallani niitä tuntuu oleva, usein se niitä pistää päiviltä vaikka kuinka olen siitä moittinut. Tee siinä sitten kissan hyväksi jotain, kun useammassa kappaleessa koiran jälkeen ovat raukkaparat, minä oon syytön siihen älkää minua moittiko.
Tuotakin olen miettinut, että ehtiikö isäntä (emäntä) tehdä siinä vaiheessa mitään, kun `rekku´ on pistellyt jo kissan palasiksi. Mutta toisaalta, koiran luonto on se, mikä on. Niinkuin kissallakin.
Kun päästän kissani ulos, tiedän, että metsässä ja ylipäätään luonnossa on omat vaaransa. Jotenkin kuitenkin pidän sitä `hyväksytympänä´ asiana, kuin että ihminen pistäisi kotikissan päiviltä. Vaikka lopputuos on sama, että kissani menehtyy, en kuitenkaan tuomitse eläintä. Eläin toimii vaistojensa varassa (vaikka opetettunakin), toisin kuin ihminen.