Tunnistaisiko joku tämän painokuvan, ostin sen kirppikseltä joitain vuosia sitten ja kiinnostais tietää kenen/mikä maalaus se on.
http://www.geocities.com/pesupallo/taulu.html
http://www.geocities.com/pesupallo/taulu.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
En tunne teosta, mutta vaikuttaa asetelman ja tyylin perusteella neuvostoliittolaiselta 1930-, 1940-, tai 1950-luvulta. Olettaisin olevan siis Stalinin ajan sosialistista realismia.
ei ole stalinin aikaista koska stalin aikainen realismi ei ollut toden mukaista realismia, vaan se oli propagandaa ja kaunisteltua!
Eipä niin.Ei ole Stalinin aikaista sosialistista realismia.Sosialistista realismia edustavat maalaukset ovat hyvin ihannoivia.Ne edustavat sellaista todelisuutta,jollaisena Stalinin aikainen Neuvostoliitto ja sen asukkaat haluttiin nähdä - työteliästä,johtajaansa kunnioittavaa kansaa,jolla menee hyvin.Maalaukset olivat usein myös melko värikkäitä.Kannattaisikohan mennä kirjastoon katselemaan venäläistä taidetta käsit-
televiä kirjoja.
Vaikuttaisi suomalaiselta tai venäläiseltä 1800-
luvun lopun tai 1900-luvun alun kuvalta tai siis
painokuva,joka on tehty jonkun tuon ajan taiteilijan työstä.Tummat värit viittaavat venäjään,koska venäläisten taiteilijoiden taulut olivat tummia.
Olisiko kysymys Ilja Repinin maalauksesta tehdystä
painokuvasta.en ole aivan varma,mutta vaikuttaa.