DAIZY RETHYMNON

Daizyyn??

Lueskelin noita vanhoja ketjuja ko. hotellista. Onko jollain vähän tuoreempia tietoa tuosta hotellista? Millainen keittiövarustelu on nykyään, kahvinkeitin ym. Ja sitten siitä merinäköalasta, näkyykö rakennusten takaa merta nimeksikään?

Entä bussiyhteydet keskustaan, mitä maksaa taksi? Ilmeisesti ei tarvi pakosta lähteä aina, kun ympäristössäkin on ruokapaikkoja ja kauppoja? Kaikenlainen tieto kiinnostaa.

2

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tii_tuuli

      Daisy on ainakin omien havaintojeni mukaan vain satunnaisesti Aurinkomatkojen valikoimissa. Toki sitä et kysynytkään, pääseehän sinne omatoimisestikin : ).

      Hotelli oli vuosia sitten meidän vakipaikkamme, viimeksi majoituimme siellä viisi vuotta sitten. Silloin tuli tunne, että ainakin tekstiilit huoneistoissa pitäisi päivittää. Myös keittiövarustus on niukka, mutta riittävä aamupalan tekoon. En muista, oliko kahvinkeitintä mutta juhlamokat kuitenkin keitimme.

      Daisyn eteen on tosiaan tullut rakennuksia, mm kaislakattoinen baari, joten merinäköalaa ei juurikaan ole. Bussiyhteydet ovat hyvät, taksi maksaa viisi euroa keskustaan. Hyväkuntoinen kävelee matkan molempiin suuntiin, me tulimme yleensä takaisin taksilla.

      Sekä ruokapaikkoja- että kauppoja on lähellä, niiden takia ei tarvitse kaupunkiin lähteä. Ihan nurkallahan on Manolis-taverna, ei ole meidän suosikkimme. Jokainen löytää mieleisensä laajasta tarjonnasta. Mukava tunnelma on säilynyt Daisyssä, meillä on sieltä monia lämpimiä muistoja vuosien varrelta.

      • Daizyyn??

        Kiitos tiedoista. Omatoimatkalle olemmekin menossa. Varasimme sitten kaksion merinäköalalla, saa nähdä. Kuvista vain tosiaan näyttää että rakennuksia on edessä. Mitään luksusta ei odotetakaan, kunhan perusasiat on kunnossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      120
      3089
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      191
      2730
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      63
      2172
    4. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      250
      1480
    5. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      4
      1454
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      23
      1326
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1181
    8. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      932
    9. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      900
    10. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      883
    Aihe