Kertokaa mitä juomia

18vkakara

Olen siis juuri täyttänyt 18 ja käynyt vasta pari kertaa baarissa ja tähän mennessä aina juonut bisseä/lonkeroa.

Eli kuinka laaja valikoima juomia noilla on sielä tiskin takana, eli saanko esimerkiksi smirnoff icen jos haluan ja tuleeko se pullossa vai lasiin tehtynä?

Ja saanko itse keksiä jonkun viina sekotuksen omasta päästä vai meneekö baarimikot aina jonkun kaavan mukaan tietyllä nimellä?

1

371

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • baarimestari2+0w9

      Heips, ammattitaitoinen baarimestari osaa tehdä mitä vain, jos kuvailet, mitä haluat. Jos et tiedä, voit aina kysyä,. Kamalassa ruuhkassa on kurja kuitenkin hidastaa muiden asiakkaiden juoman saamista kyselemällä. Silloin kantsii ottaa joku, mitä tietää.

      Joka A-oikeusbaarista saa kyllä ihan kaikki perusdrinkit. Smirnoff Icehän on pullossa oleva valmis ns. limuviina. Sen saa juoda pullosta, tai sen voi pyytää lasiin jäillä. Yleensä pullosta juodaan kuitenkin.

      Voit keksiä sekoituksen omasta päästä, mutta pitää muistaa, että väkeviä viinoja saa Suomen alkohlolilain mukaan laittaa samaan lasiin vain sen 4cl kerrallaan. Mietoja max 8cl. Mietoja ovat kaikki alle 21 % sisältävät alkoholit.

      Näistä voi alottaa kokeilun, tilaa, maista ja sitten jos johonkin ns. valmiiseen tykästyy tai ei, niin keksii sitten omia päästään. Tarjoilijalle voi sanoo, että tee joku kirpeä tai makea drinkki... Sit saat mitä saat, mutta kokeilevalla on kivaa.''

      Top drinkkejä ovat:

      Valkovenäläinen (kahvilikööri viina maito)
      Ville Vallaton (pisang ambon viina maito)
      Kelkka (passoalikööri kurant/vodka appelsiinimehu)
      HV (sour apple omenalikööri vodka sprite sooda lime)
      Kossu/viina/vodka joku mehu tai limu päälle
      Jallu cola
      Jäger cola / energiajuoma
      marianne (minttulikööri kaakaolikööri maito)
      Long iceland ice tea (rommi tequila vodka sitruslikööri gin cola sitruunamehu)

      Näitä on satoja, joka baarilla on vielä omat drinkkinsäkin, ja niitä ei välttämättä saa muualta...

      kannattaa siis kysellä, mutta esim. päivällä tai alkuillasta, kun ei oo ruuhkaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8546
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4748
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4421
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      46
      2623
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      99
      1500
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1306
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1256
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1162
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1160
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1100
    Aihe