Kävin kerran poikien ulkovessassa ala-asteella, mutta se koulu oli rakennettu joskus 20-luvulla ja vessoja ei näköjään oltu remontoitu kertaakaan :D Siellä oli sellaisen pitkä ns. "kukkaruukun" (ne mitä on ikkunoilla, ei ne pyöreet) muotoinen ruosteinen kaukalo, joka toimi pisoaarina. Ei siis mitään seiniä tai muita näköesteitä välissä. Jos kukaan on kattonu Mistfitsiä, niin vähän niinkuin niillä siinä, mutta pidempi ja pienempi. Tais olla yks tai kaks ihan vessavessaa. Ja se vessa haisi ihan kamalalle!
Eli siis, millainen on nykyajan poikien vessa ja käytättekö te pisoaaria? :D Kysyin mun kaverilta ja se sano et se menee ihan sinne koppiin asti.
Tyhmä kysymys, mutta kiinnostaa, enkä viiti julkisesti mitään kyselyä tehdä :)
Millanen on poikien vessa?
6
505
Vastaukset
- xxn00bslayerxx
20-luvulla ei ollut suomessa oikein vielä viemäröintiä... eli älä nuku siellä historian tunnilla mutta nykyään on vessat ihan normeja pisoaarit on 1 henkiön käytettäviä( säästää vettä) ja kyllä niissä yleensä on joku sermi. Siivojat vetelee nekin kuntoon ettei ne pahalta haise ( ainakaan omasta mielestä)
- hhhhhhhhhhhhhhhhh22
Ahahaah 20 luvulla :D Voiiiiiiiiha vidut.
Miesten vessa on muuten paljon siistimpi kuin naisten, miehet käy kusella pisuaarilla pari min kestää enintään.
Naiset taas ravaa siellä joka toinen tunti meikkaamas ja juoruilemas, ja niitä siteitänsä heittämäs. huhhuh Vanha vitsi sopii tähän väliin.
Kerran wanhaan hywään aikaan koulussa oli ulkohuusi jonka väliseinään isot pojat olivat kaivertaneet aukon nähdäkseen tyttöjen puolelle. Koulun isoin poika oli päivänä muutamana huusissa ja kuuli naisopettajan tulevan tyttöjen puolelle. Onkohan tuo täti koskaan nähnytkään miehen kapineita, poika tuumi ja pisti kapineensa reiästä tyttäjen puolelle.
Hetken kuluttua kuului kauhistunut huuto: IIIIIIKKKK ... kalju hiiri!!!!!!- ocean-
Jaa a, meän koulun poikie vessa on iha normi, yks pönttö (pieni koulu) ja käsienpesu allas. Ulkokellari vessoista en tiijä ku en oo käyny....
- fnfnfn
Joo nyt muistan, se on remontoitu sittenkin 50-luvulla! :) (mun täti, joka kävi sitä koulua, joutu menee toiseen kouluun vähäks aikaa) Ehkä niitä vessoja vaihdettu myöhemminkin, mutta se pisoaari näytti kyllä ihan muinaismuistolta.
Sori nyt jos jonkun ala-asteen Suomen vessahistoria on päässyt unohtumaan, kun olen keskittynyt vähän muihin aiheisiin historiassa :( Mutta kysymällä sitä oppii.
-Fnfn joka ei jaksa kirjautua - amissz
No ainaki siellä on lattiat iha kusessa ja pöntön reunat kans. Ei paljo kiinosta käydä koulussa paskalla...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931402
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138903- 85862
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?52781- 51758
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253657Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä321616Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7605Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55599- 53594