Osaako joku auttaa ennen kuin otan yhteyttä myyjään: ostinliikkeestä uudet pa-kaiuttimet bändin treenikämpälle, siis aktiivikaapit, 600 w. Toinen kaiutin pamahtaa aina sammuttaessa siitä virta takaa katkaisijasta. Pamaus kuuluu sekunnin viiveellä katkaisusta. Olen kokeillut eri virtalähteistä ja eri johdoilla, samoin laittamalla kaikki säädöt nollille niin kaiuttimen takaa kuin miksseristä. Myös käynnistäessä kuuluu pieni naksahdus. Olen käyttänyt muita kaappeja aiemmin joten kokemusta on käytöstä. Samalla kertaa ostetusta toisesta kaiuttimesta ei kuulu pamauksia. En laita tähän kajarin merkkiä sillä en halua kirjoituksia eri merkkien paremmuudesta tai heikkouksista, tarvitsen vain tek istä apua esim onko tuo ääni merkki jostain viasta tai korjattavissa itse jotenkin.
Kaiutin pamahtaa sammutettaessa
3
1534
Vastaukset
- mustavalkee barbaari
Oisko vaan yksilöllinen ominaisuus kyseessä.. Esimerkkeinä oman kajarisetin kun sammuttaa normaalisti niin ei kuulu mitään mut sit kun kytkee ne telkkariin ja kajareissa on virta telkkaria sammutettaessa nii kuulee pieni poksaus.. Samaten oma kerrostaloon tarkotettu 15w bassokitara vahvari pamahtaa virtaa samutettaessa sekunnin viiveellä sammutuksesta. Uskallan sanoo et kunnossa kaappis on eli don't worry, be happy :)
- Paksusähkömies
Haa. Jos toinen kaappi poksahtaa ja toinen ei, niin joko toleranssit on aika isot, tai sitten kaapin virtalähteet ovat erilaisia. Napsahdus johtuu siitä, että jonkin kondensaattorin purkautuminen aiheuttaa virtapiikin, joka kuuluu kaiuttimessa napsahduksena.
Jos PA-kaapeissa on takuu, niin suosittelisin kysymään myyjältä, miksi toinen paukahtaa ja toinen ei. Saattaa olla, että virtalähde on alun perin viallinen ja sanoo sopimuksensa irti ennemmin tai myöhemmin.
tietysti kannattaa tarkastaa, onko maadoitukset ja suojaukset varmasti kunnossa ja kaikki liittimet kunnolla kiinni. - Voude
Paksusähkömies kirjoitti:
Haa. Jos toinen kaappi poksahtaa ja toinen ei, niin joko toleranssit on aika isot, tai sitten kaapin virtalähteet ovat erilaisia. Napsahdus johtuu siitä, että jonkin kondensaattorin purkautuminen aiheuttaa virtapiikin, joka kuuluu kaiuttimessa napsahduksena.
Jos PA-kaapeissa on takuu, niin suosittelisin kysymään myyjältä, miksi toinen paukahtaa ja toinen ei. Saattaa olla, että virtalähde on alun perin viallinen ja sanoo sopimuksensa irti ennemmin tai myöhemmin.
tietysti kannattaa tarkastaa, onko maadoitukset ja suojaukset varmasti kunnossa ja kaikki liittimet kunnolla kiinni.Juu vaihtoon meni, totesi myyjäkin ettei saa pamahdella. Testattiin ensin kaikki virta ym. johtovaihtoehdot ja säädöt, ja aina vaan paukkui.
Kiitos vinkeistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815