kiinnostunut

markovehvilainen

Onko wiccalaisuudessa jotain sääntökirjaa? Palvellaanko wiccalaisuudessa jotakuta tai joitakuita? Mikäli joku wiccalainen saa jonkinlaisen yhteyden henkimaailmaan niin kuuluuko sellainen wiccalaisuuteen. Voiko kysymys olla jostain muusta kuin wiccalaisuudesta eli mikä määrittää sen mikä on wiccalaista ja mikä jotain muuta?

6

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjanlukenut

      Hei. Näyttää siltä että kaipaat vähän tietoa.

      Minusta sinun kannattaisi lukea Kate Westin Wiccan käsikirja. Se antaa hyvän yleiskuvan wiccasta, sen jumaluuksista ja siitä, mikä kuuluu wiccaan ja mikä ei.

      Toivottavasti tästä oli apua:)
      Blessed be )O(

    • sääntöjä

      Tietääkseni wiccalaisuudessa on ajatus että "kunhan se ei vahingoita ketään, tee mitä tahdot" ja se että saat kolminkertaisena sen takaisin mitä teet.

    • Firechild

      Kate West ei kerro wiccasta, vaan yleisesti noituudesta.

      Suosittelen Janet & Stewart Farrar "Witches bible". Nimi johtaa harhaan, ei ole raamattu vaan hyvä koottu kirjanen missä selitetään wiccasta ja sen harjoittamisesta.
      Suosittelen myös tutustumaan näiden henkilöiden kirjoihin:
      Gerald B. Gardner
      Vivianne Crowley
      Patricia Crowther
      Doreen Valiente
      Maxine Sanders

      Niistä on hyvä aloittaa. Tosin suomennettuja kirjoja ei heillä ole, ne mitä on suomennettu eivät ole varsinkaan hyviä.

      Wicca jakautuu traditionaalliseen ja eklektiseen. Traditionaallinen on se alkuperäinen wicca, josta on sittemmin 60-luvulta eteen päin irtaantunut eklektisiä suuntauksia hippiliikkeen ja Jumalatarpalvonnan myötä. Traditionaallisessa on ohjaavia sääntöjä, koska toiminta on vahvasti coven painotteinen. Eklektinen harjoitus on enemmän yksilöpainotteinen, mutta coven toimintaa on myös ja eklektisyyden sisällä on muodostunut omia traditioita.
      Eklektiläisyydessä ei ole sääntöjä, paitsi jos sitoutuu itse ryhmätoimintaan tai eklektiseen traditioon seuraajaksi, sitten voi tulla sääntöjä vastaan.

      "tee mitä tahdot, kunhan et vahingoita ketään" on niin ja näin, lähinnä perintöä setä Crowleyltä ja yleinen ohjenuora miettimään tekoja.
      Kolminkertainen on varsin uudempi lisäys ja muistutus jälleen että se mitä teet tulee jossain vaiheessa eteen.
      Wiccassa ei ole synti -käsitettä ja näiden kahden ohjenuoran kautta tuntuu että sellaista yritetään luoda, jos ei jo jossain piireissä ole.

      Wiccassa on jumaluudet, traditiot harjoittavat tiettyjen jumaluuksien kanssa, eklektiset valikoivat oman kiinnostuksen mukaisesti. Yleisesti hyvä muistisääntö ettei sekoita eri kulttuureiden jumaluuksia, moni yleensä valikoikin eklektisessä wiccassa minkälaista kulttuuripantheonia seuraa ja palvoo esim kelttiläistä tai kreikkalaista.

      Riippuu mitä tarkoitat henkimaailman kanssa yhteydessä oloon. Wicca ei pois sulje muiden okkultististen tai uskonnollisten tekniikoiden käyttöä. Esimerkkis shamanistinen rummutus voi hyvin toimia rinnakkain harjoitettuna. Joillakin ihmisillä on taipumusta henkityöskintelyyn, mutta se ei ole wiccassa pääasia.
      Wiccaa ei tulisi sekoittaa muiden uskontojen kanssa, tämä on epäystävällistä niin muita uskontoja kohtaan, kuten myös wiccalaisuutta kohtaan.

      Wicca on noituutta, mutta kaikki wiccat eivät tahdo kutsuttavan noidiksi. Kaikki noituus ei ole wiccaa, vaan maailman historia on täynnä erilaisia noitapolkuja ja kulttuureita jotka sisältävät noituutta.

    • Ok,paljon on englanninkielistä mut mietityttää toi tulkki kielimuurien välillä. Sen vois toki kääntää. Jotenkin fiilispohjalta kyseessä olis mun mielestä elämäntapa. Eri asia on sitte jos pyrkis noituudella vaikuttamaan todellisten asioiden kulkuun. Kuten tavoittelis onnea rakkaudessa.

    • Firechild

      Wiccalla vaikutetaan todellisten asioiden kulkuun, työskentelemällä itsensä ja ympäristön kanssa.

    • Ok, voin uskoo et Suomes voi vaikuttaa suomalaisiin asioihin mut vaikee tajuta kuinka vaikuttaa muun maalaisiin asioihin. Voisin kuvitella et keskittymällä tiettyihin asioihin ja pitämällä niitä mielessään voi saada muutosta aikaan.,haluamaansa suuntaan. Hyvin suunniteltu on puoliksi tehty. Siitä puhe mistä puute.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      170
      22195
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      68
      9392
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      27
      7397
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      65
      6240
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      180
      5864
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      321
      5840
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      32
      4898
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      89
      4526
    9. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      93
      4298
    10. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3770
    Aihe