ovulaatio testi

cdwfesf

Kuinka luotettavia on ovulaatio testit. Onko mahdollisuus tulla niiden ansiosta helposti raskaaksi lyhyenkin yrittämisen jälkeen.

3

173

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ihmejuttu

      Siis eihän se ovulaatiotesti mikään ihmeapu ole raskautumiseen. Niillä voi vain koettaa varmistaa ovulaation ajankohtaa ja sitä, että ylipäätään ovuloi. Joskus harvoin voi tietysti olla, että ovulaatiossa on häikkää, vaikka saisikin plussan testiin.

    • artony

      Olen ainakin omakohtaisesti tosi turhautunut ovulaatiotesteihin, joita lääkäri suositteli käyttämään. ovulaatiotesteissä, ainakin pelkissä tikuissa, on ongelmana se, että se useimmiten näyttää kahta viivaa, mutta viivojen värierot ratkaisee. haalea viiva on negatiivinen, kontrolliviivan kanssa samanvärinen tai sitä tummempi positiivinen. mielestäni ovuloin viimeviikolla, vaikka testin testiviiva oli aavistuksen vaaleampi kuin kontrolliviiva. netistä katselin mm. kaksplussan keskustelufoorumilta kuvia sinne ovulaatiokeskusteluun lähetetetyistä kuvista, ja "asiantuntevat" olivat sitä mieltä että samanlaiset testitulokset tarkoittavat ovulaatiota, kuin mitä itse sain. tosi vaikeaa on siis silmämääräisesti itse tulkita noita testejä, ainakin itsellä mennyt ihan arvailuksi. testien mukana tulee summittainen laskuri mikä osoittaa missä vaiheessa kiertoa ovuloinnin pitäis tapahtua, mutta ainakaan itsellä se ei pidä paikkaansa. olen kohta kuukauden tikutellut joka päivä, ja vähän turhauttavalta tuntuu, en osaa sanoa mikä on tulos, ja testiä ei saisi enää vartin päästä lukeakkaan kun sitten saattaa näyttää jo vaikka mitä. pissan tulisi olla huoneenlämpöistä, eli n. 20 min pitäis seisottaa sitä kupissa ennen testausta, ja sitten odotella tikun vastausta n. 5min. helpompi olisi, jos ovulaatiotestit olis samanlaisia kuin raskaustestit; yks viiva negatiivinen, kaks viivaa positiivinen, oli se toinen viiva sitte kuinka haalee tai tumma tahansa. onneksi ne ei maksa maltaita, ainakaan nuo tikkumalliset simppelit, en kyllä lähtis osteleen apteekista. netistä olen tilannut.

      • Olen tykännyt

        Itse taas olen kokenut testit tosi helpoiksi. Yleensä se viiva on pikku hiljaa tummentunut kohti ovulaatiota ja olen päätellyt plussaksi sen tummimman tuloksen, vaikkei se olekaan välttämättä virallisten ohjeiden mukaan plussaksi tulkittavissa. Vaihtoehtoisesti olen alkanut testaamaan kahdesti päivässä silloin, kun arvelen ovulaation lähestyvän. Monella se LH-huippu on niin nopea, ettei sitä kerran päivässä testaamalla saa kiinni. Vinkkinä vielä: jos kokee tuloksen tulkitsemisen hankalaksi, jotkut tekevät niin, että ostavat kalliim digitestin ja käyttävät sen silloin, kun epäilevät viivatestin tulosta positiiviseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      204
      7225
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      172
      2249
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1778
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1440
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1403
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      57
      1216
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      102
      1145
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      1086
    9. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      1049
    10. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      267
      1029
    Aihe