Maatalouden keskitulo?

Paljonko on maatalouden keskitulo Suomessa ennen kone ym. kalustovähennyksiä?
22320
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

ja mikäli jotta ymmärrän alamäkeen mennään, soon tota varmaan nyt muillakin aloolla..

Kaikki tilat -19 300 -23 800 -25 400 -28 500 tuo miinus tarkoottaa jotta puohon tuulee jotta..

Äänestä

miksi muuten ennen kone- ja kalustovähennyksiä ???
ei kovin pitkään voi mennä vanhoilla koneilla, ei saa enää varaosia ,ja pinta-alojen suurennettua (vaaditaan tehotuotantoa) pitää konekantaa myös suurentaa.

Äänestä
  • ymmärrä että maataloutta ei voi harjoittaa ilman menoja..

    Äänestä

ime sykkivää hinuri

Äänestä

Mulla se tossa 40 000 kieppeillä, siitä sitten vähennykset pois, tipahtaa jonnekkin 15 000 kieppeille, josta ei paljon veroja sitten menekkään.

Mikset saatana kysy samalla, paljonko on velkaa ?????

Äänestä

Tulo ennen poistoja 49 670, siitä pois poistot 23800 ja korot 2330, jää verotetttavaa 23490 tilaa kohti (siis kaikille tilalla työskenteleville perheen jäsenille yhteensä).

Äänestä

Minua kiinnostaa tutkimukseni tässä vaiheessa tulos ennen kalustomenoja.

Yksi lehmä tuottaa maidosta noin 4 tonnia vuodessa, sata lehmää silloin 400.000e. Vasikat ja teuraslihat kattaa kattaa rehu- ja muut menot. Pelto-ja muita tukia sadalle lehmälle noin 100.000e. Onko oikein?

Äänestä
  • Ei ole oikein, eikä edes sinne päin.
    Lehmä saattaa teoriassa tuottaa ton liikevaihdon, mutta noilla vasikoilla ja muilla tuloilla ei maatilalla ole mitäänb merkitystä, eikä 100 lehmää tarkoita sitä, että 100 lehmää ton tuottaa, jos sulla on navetassa 100 lehmää, niin maksimissaan niistä 90 on lypsyssä yhtäaikaa, eikä yleensä sitäkään.
    Syömässä kumminkin on se 100 lehmää, eli kulut juoksee, tuli tuloa tai ei.

    Lähde niinpäin liikkeelle, tutkimuksen tässä vaiheessa, että lehmäpaikka maksaa noin 10 000 euroa, sen lehmän liikevaihto on maksimissaan 3000 euroa, koska kuten ylempänä totesin, niin jokainen lehmä ei ole lypsyssä yhtäaikaa.
    Tosta liikevaihdosta jää katetta ehkä puolet, jolla kuoletetaan sirtä parsipaikkaa,
    mutta on hyvin harvinaista että sadan lehmän navetta on aina täynä, se ei ole oikeastaan edes teoriassa mahdollista, sentakia laitoin liikevaihdoksi vain 3000 per lehmä
    Muu kalusto ja tilan menot siihen päälle, tuet tosin auttaa näissä muissa menoissa.

    Äänestä

  • mitäsää muuten tutki kirjoitti:

    Ei ole oikein, eikä edes sinne päin.
    Lehmä saattaa teoriassa tuottaa ton liikevaihdon, mutta noilla vasikoilla ja muilla tuloilla ei maatilalla ole mitäänb merkitystä, eikä 100 lehmää tarkoita sitä, että 100 lehmää ton tuottaa, jos sulla on navetassa 100 lehmää, niin maksimissaan niistä 90 on lypsyssä yhtäaikaa, eikä yleensä sitäkään.
    Syömässä kumminkin on se 100 lehmää, eli kulut juoksee, tuli tuloa tai ei.

    Lähde niinpäin liikkeelle, tutkimuksen tässä vaiheessa, että lehmäpaikka maksaa noin 10 000 euroa, sen lehmän liikevaihto on maksimissaan 3000 euroa, koska kuten ylempänä totesin, niin jokainen lehmä ei ole lypsyssä yhtäaikaa.
    Tosta liikevaihdosta jää katetta ehkä puolet, jolla kuoletetaan sirtä parsipaikkaa,
    mutta on hyvin harvinaista että sadan lehmän navetta on aina täynä, se ei ole oikeastaan edes teoriassa mahdollista, sentakia laitoin liikevaihdoksi vain 3000 per lehmä
    Muu kalusto ja tilan menot siihen päälle, tuet tosin auttaa näissä muissa menoissa.

    Nyt on jollakulla jalat ja molemmat ERITTÄIN tukevasti ilmassa...

    Sillähän ei oile yhtään mitään merkitystä liikevaihtoon montako on yhtä aikaa lypsyssä, vuosituotos ratkaisee. Vuosituotokset vuodelta 2012 tukialueittain:
    ab 8474
    c1 8623
    c2 8739
    c3 9109
    c4 9150

    Kun tiedetään että lehmistä iso osa on c2:llä niin lehmä siis tuottaa maitoa vuodessa keskimärin 8.700 kiloa.

    Tuolta
    http://www.maataloustilastot.fi/maataloustuotteiden-tuottajahinnat
    kun katsotaan niin maidon keskihinta yli 40 c/l.

    Siitä siis liikevaihtoa 3.500 euroa. Siihen keskituet päälle painotetulla keskiarvolla 10 c/l eli ollaan yhteensä lähellä 4.400 euroa. Jos on 10.000 kilon keskituotos kuten parhailla karjoilla niin se on se lehmän liikevaihto sen 5.000 euroa että heilahtaa. Sen ajan kun se on siellä syömässä.

    Sitten räpeltäjät ja harrastelijat erikseen...

    Äänestä

  • Yhtäaikaisesti??? kirjoitti:

    Nyt on jollakulla jalat ja molemmat ERITTÄIN tukevasti ilmassa...

    Sillähän ei oile yhtään mitään merkitystä liikevaihtoon montako on yhtä aikaa lypsyssä, vuosituotos ratkaisee. Vuosituotokset vuodelta 2012 tukialueittain:
    ab 8474
    c1 8623
    c2 8739
    c3 9109
    c4 9150

    Kun tiedetään että lehmistä iso osa on c2:llä niin lehmä siis tuottaa maitoa vuodessa keskimärin 8.700 kiloa.

    Tuolta
    http://www.maataloustilastot.fi/maataloustuotteiden-tuottajahinnat
    kun katsotaan niin maidon keskihinta yli 40 c/l.

    Siitä siis liikevaihtoa 3.500 euroa. Siihen keskituet päälle painotetulla keskiarvolla 10 c/l eli ollaan yhteensä lähellä 4.400 euroa. Jos on 10.000 kilon keskituotos kuten parhailla karjoilla niin se on se lehmän liikevaihto sen 5.000 euroa että heilahtaa. Sen ajan kun se on siellä syömässä.

    Sitten räpeltäjät ja harrastelijat erikseen...

    Aika harva oikeesti saa koko karjan keskituotoksen yli 8000 kilon, edes keskipohjanmaalla, vaikka siellähän noita itsensä kehujia kyllä riittää.

    Mitään teoreettista 10 000 ei kannata edes käyttää tämmösissä laskelmissa ja noita tukiakaan ei joka puolella saada samaan tapaan.

    Moni isompi ja uudempi navetta, hyvä että edes 70 %.tia lehmäpaikoista on käytössä.

    Tottakai löytyy aina joku poikkeus, joka saa kaiken natsaamaan paremmin kuin muilla, mutta se ei voi olla tämmösen laskelman lähtökohtana.

    Äänestä

  • mitä säämuttentutkit kirjoitti:

    Aika harva oikeesti saa koko karjan keskituotoksen yli 8000 kilon, edes keskipohjanmaalla, vaikka siellähän noita itsensä kehujia kyllä riittää.

    Mitään teoreettista 10 000 ei kannata edes käyttää tämmösissä laskelmissa ja noita tukiakaan ei joka puolella saada samaan tapaan.

    Moni isompi ja uudempi navetta, hyvä että edes 70 %.tia lehmäpaikoista on käytössä.

    Tottakai löytyy aina joku poikkeus, joka saa kaiken natsaamaan paremmin kuin muilla, mutta se ei voi olla tämmösen laskelman lähtökohtana.

    paskanjauhaminen !

    Äänestä

  • mitä säämuttentutkit kirjoitti:

    Aika harva oikeesti saa koko karjan keskituotoksen yli 8000 kilon, edes keskipohjanmaalla, vaikka siellähän noita itsensä kehujia kyllä riittää.

    Mitään teoreettista 10 000 ei kannata edes käyttää tämmösissä laskelmissa ja noita tukiakaan ei joka puolella saada samaan tapaan.

    Moni isompi ja uudempi navetta, hyvä että edes 70 %.tia lehmäpaikoista on käytössä.

    Tottakai löytyy aina joku poikkeus, joka saa kaiken natsaamaan paremmin kuin muilla, mutta se ei voi olla tämmösen laskelman lähtökohtana.

    "Aika harva oikeesti saa koko karjan keskituotoksen yli 8000 kilon, edes keskipohjanmaalla, vaikka siellähän noita itsensä kehujia kyllä riittää."

    Jaa häh???

    Siis nuo

    "Vuosituotokset vuodelta 2012 tukialueittain:
    ab 8474 c1 8623 c2 8739 c3 9109 c4 9150"

    luvut ovat karjantarkkailun (johon kai kuuluu yli 85% karjoista?) vuoden 2012 karjojen keskituotokset. Olikos Keskipohjanmaa C2 vai C1? No mutta kuiteskin tarkoittaa että noi puolella tiloista keskituotos on yli 8.600 ja puolella tiloista alle 8.600. Eli arviolta vähintään noin 70-80% tiloista siis saa keskituotoksen yli 8.000 kiloon. Eli aika harva??? Kun reilusti yli puolet???

    Mutta kuten todettu, puuhastelijat ja harrastelijat on sitten asia erikseen...

    Jos taas navetan täyttöaste on alhainen niin se kertoo kahdesta asiasta. Tukitaso on ihan liian korkea kun on varaa pitää lehmäpaikkoja tyhjillään. Ja ammattitaito ei ole riittänyt suunnittelemaan hommaa toimivaksi.

    Äänestä

  • Harva??? kirjoitti:

    "Aika harva oikeesti saa koko karjan keskituotoksen yli 8000 kilon, edes keskipohjanmaalla, vaikka siellähän noita itsensä kehujia kyllä riittää."

    Jaa häh???

    Siis nuo

    "Vuosituotokset vuodelta 2012 tukialueittain:
    ab 8474 c1 8623 c2 8739 c3 9109 c4 9150"

    luvut ovat karjantarkkailun (johon kai kuuluu yli 85% karjoista?) vuoden 2012 karjojen keskituotokset. Olikos Keskipohjanmaa C2 vai C1? No mutta kuiteskin tarkoittaa että noi puolella tiloista keskituotos on yli 8.600 ja puolella tiloista alle 8.600. Eli arviolta vähintään noin 70-80% tiloista siis saa keskituotoksen yli 8.000 kiloon. Eli aika harva??? Kun reilusti yli puolet???

    Mutta kuten todettu, puuhastelijat ja harrastelijat on sitten asia erikseen...

    Jos taas navetan täyttöaste on alhainen niin se kertoo kahdesta asiasta. Tukitaso on ihan liian korkea kun on varaa pitää lehmäpaikkoja tyhjillään. Ja ammattitaito ei ole riittänyt suunnittelemaan hommaa toimivaksi.

    paskanjauhaminen..2

    Äänestä

  • Lopettakaa tuo kirjoitti:

    paskanjauhaminen..2

    Yleensä kun tää "lopettakaa paskan jauhaminen" ilmestyy palstalle niin on osuttu johonkin enemmän tai vähemmän kiusalliseen tosiasiaan jota ei haluttaisi saattaa kaikkien tietoon...

    Äänestä

  • Kiusallista? kirjoitti:

    Yleensä kun tää "lopettakaa paskan jauhaminen" ilmestyy palstalle niin on osuttu johonkin enemmän tai vähemmän kiusalliseen tosiasiaan jota ei haluttaisi saattaa kaikkien tietoon...

    Iteki ihmettelen vähän samaa, mistä helvetistä se aina saapuu paikalle, onko näihin foorumiehin saatavissa jokin hälytin, että jos joku jotain kirjoittaa täällä, niin se tietää heti tulla paikalle noide kommentteineen ???

    Äänestä

Tuosta

http://keskustelukanava.agronet.fi/agronet/index.php?topic=48828.0

"Tosi hävytöntä sinänsä ettei saa kuin max 334 tonnia tuotantotukea vuodessa C3 P3 alueella (peltotuet ja hyvinvointituet saa sentään siihen päälle)."

http://keskustelukanava.agronet.fi/agronet/index.php?topic=48702.0

kun luet niin ainakin jotkut asiat tukipolitiikasta ja tukisummista selviävät...

Mutta siis 100 lehmää 10.000 tuotos niin maito/eläintukia noin
A/B 40.000
C1 80.000
C2 90.000
C3 150.000
Ihan pohjoisessa jossain Utsjoella jos olisi 100 lehmää niin 300.000...

Tuohon jos 100 hehtaaria peltoa niin tuet lähes eurolleen samat joka tukialueella noin 600 euroa/hehtaari.

Eli siis A/B-alueella tuet tuon 100 tonnia, muualla sitten merkittävästi enemmän...

Äänestä
  • poroja pitää lypsää että saa 100 000 litraa maitoa, hörhöillä on varmaan vastaus siihen..

    Äänestä

  • Tuota, paljonko kirjoitti:

    poroja pitää lypsää että saa 100 000 litraa maitoa, hörhöillä on varmaan vastaus siihen..

    Meillä reilu 50 000 per lärvi siis minä ja emäntä.Lehmiä 70.Ei velkaa.

    Äänestä

  • velatonna kirjoitti:

    Meillä reilu 50 000 per lärvi siis minä ja emäntä.Lehmiä 70.Ei velkaa.

    Tuo 50000 on varmaan ihan keskiverto tulos / henkilö / maitotiloilla.
    Ja nyt siinä valossa kyllä ymmärtääkin ne isäntien uudet Volvot ja Mersut.
    Mutta sitä ei jaksa käsittää että yhteiskunnan avustuksella vielä työnnetään isäntien taskut täyteen kaupunkilaisilta työläisiltä veroina revittyä rahaa.

    Äänestä

  • Varmaankin oikein kirjoitti:

    Tuo 50000 on varmaan ihan keskiverto tulos / henkilö / maitotiloilla.
    Ja nyt siinä valossa kyllä ymmärtääkin ne isäntien uudet Volvot ja Mersut.
    Mutta sitä ei jaksa käsittää että yhteiskunnan avustuksella vielä työnnetään isäntien taskut täyteen kaupunkilaisilta työläisiltä veroina revittyä rahaa.

    Eihän 50 000 ole nykyaikana mikään kova tulo, sen saa melkein hommassa kuin hommassa, kun lasketaaan kaikki yhteen, eli palkat, kulukorvaukset jne...
    Niinhän sinäkin tässä teet..

    Äänestä

  • Varmaankin oikein kirjoitti:

    Tuo 50000 on varmaan ihan keskiverto tulos / henkilö / maitotiloilla.
    Ja nyt siinä valossa kyllä ymmärtääkin ne isäntien uudet Volvot ja Mersut.
    Mutta sitä ei jaksa käsittää että yhteiskunnan avustuksella vielä työnnetään isäntien taskut täyteen kaupunkilaisilta työläisiltä veroina revittyä rahaa.

    minkäs sille voi erttä mäitisi ja isäsi jotka ovat saaneet maaseudulta perintönsä. siis perintönä tai sisruksille maksettuna sisarosuutena ovat rahansa tuhlanneet eikä kulle ole jäänyt muutakuin luu käteen kaupunkilaisena työläisenä. maaseudun rahoilla ne kaupungit oin rakennettu.

    Äänestä

No ei varmana oo. Joku huippu jos on saanu kaiken onnistumaan. Ja johan tuosta maksaa veroa cityluuserin asumistuki- työtä tekemättömyys korvauksiin, y. m.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tutkimusXY kirjoitti:

Paljonko on maatalouden keskitulo Suomessa ennen kone ym. kalustovähennyksiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu