4 Smile

Ehtisitkö katsoa minullekkin?
Olen neljääkymppiä lähestyvä äiti-ihminen. Tunnen olevani umpikujassa, enkä tiedä mihin suuntaan lähteä. Näkyisikö korteista minulle valoa pimeään?
Kiitos sinulle!
755
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

palaan takas jossain välis sulle.
nyt tunnen kutsumusta vaaka-asentoon, niink muumipappa eräässä tarinassaan sanoi :(

Äänestä

Toivottavasti sinulla 4 Smile on kaikki kunnossa. Lähetän täältä sinulle hyviä ajatuksia. :)

Äänestä
  • On mulla kaikki kunnossa, kiitos vaan huolen pidosta ;)
    Pitää hoidella ähä paperihommia, palaan sulle sit ku oon saanu ne puuhattua.
    Koita jaksaa..

    Äänestä

Noniin.., katon vähä, saanko mitään irti..

Mennyt

Täällä on ollut vaalea nainen. Sinäkö?? Mitään et oo sille mahtanut, että paljon olet uhrannut ajatuksiasi siihen, että jo onnellisempikin voisit olla. Maailmalta kiirinyt uutisia jotka on laittanu sut kohtaamaan tosiasioita. Hirveen vakavasti niitä et kumminkaan oo osannu ottaa.

Nyt
Jotakin sulle ehdotellaan ja nyt on syytä olla tarkkana, sillä muutosten tuulet puhaltelevat ja täällä on ristiverinen aikuinen mies. Jotakin - jokin yllättävä uutinen/tieto tulossa. Menestystäkin täällä lupaillaan, vaikka koetkin itsesi paikoin yksinäiseksi.

Tulee
Täällä on selkäänpuukottamisen vaara ja se tulee sulle kyllä täysin puskista. Joudut keskelle kilpailutilannetta ja tilanne on kyllä aika liikahteluherkkä. Onnistumisen suhteen sinulta kysytään nyt silkkaa voimaa. Jokin viesti/tieto tuo tän kaiken eteesi ja tää saattaa koskea jotain lapsistasi.
Mutta sitten pilvet väistyvät taivaaltasi ja oilet onnellinen, olkoonkin vaikka kasaat hartioillesi enemmän kun on tarpeellista. Täällä on joku harvemmin tavattu ystäväsi, jota kohtaan tunnet jopa äidillisiä tunteita. Eri paikkakunnalla asuva nais ihminen.
Sit tulee joku viesti, johon voi liittyä myös viranomainen ja se juttu vaatii työstämistä jonni verran. Vaikka täällä onnistumisen korttikin on, koet itse asian todella vaikeana ja sua ottaa päähän kun kodin oikeinpäin saattamisessa kohtaat koko ajan vastoinkäymisiä.
Mut sit tänne saapastelee vaalea aikuinen mies joka tuo kuvioihisi todella suuren muutoksen ja tunnet olevasi hänen kanssa hyvin pitkälle samamoilla aallon pituuksilla. Sua stressaa, kun silti tasapaino keikkuu ku tuulikellot tuulessa. Raha-asiatkin heittää haasteita kehiin.
Joku juttu, joka on kestänyt jo pitkään - otapas nyt ne onnistumisen tiirikat käteesi. Ne ON vain sinulla. Sun ajatuksias jäytää pelko siitä, että tutut ja turvalliset rutiinit - saattaakin heittää härän pyllyä , mutta niissä asioissa joudut miettimään asioita uusiks, sillä kun olet valintasi tehnyt, se tuottaa sulle hyvin paljon onnen tunteita.
Voiton ratsusi olet jo satuloinut ja harmoniakin alkaa asioissasi kurkistaa nurkan takaa. Nyt otat vaan ihan rauhassa - en tiedä millä tapaa tähän liittyy ristiverinen nainen, mutta jokin tieto on tulossa ihan auttamatta.
Sä menet ohuella nuorallasi, silmät sidottuina - silti putoamatta vaikka ympärilläsi kuinka kuohuu. Saat levon aiemmista ponnisteluista ja oikeus tapahtuu. Illan tunteina, alat funtsia työhön/opiskeluun liittyviä asioita ja sitten kun jotakin vielä paljastuukin asian tiimoilta, tunnet että nyt on elämässä kaikki kunnossa. Uutta mahdollisuutta sulle tarjoillaan täällä.
Tulevaisuuden suunnitelmiesi suhteen joudut jonkun ratkaisun tekemään, täällä on joku nainen, jolla ei ihan puhtaat jauhot pussissa ole ja kunhan oot kinasi kinannut, sulla on kaikki syyt olla onnellinen ja iloita
Jonkun vaalean aikuisen miehen suhteen elättelet toiveita, muttet jaksa uskoa moisen onnistumiseen. Kuulet viestiä erosta.
Rahasopimusasioissa jotain ahdistavaa, mutta kohtalonpyörä raksuttaa omaa aikaansa kotiasioissasi ja luottamuksesi alkaa hiljalleen palailla.

Eli.., pikkusen sun pitää vielä sietää ties mitä, mutta kyllä se alkaa helpottamaan.
Tuo vaalea mies tuo sinulle arkeen vähän kevennystä ja taitaapa loppumetreillä aiheuttaa sulle sen, ettet oikein tiedä mitä tekisit. Älä mieti liikaa asioita. Anna hänen tulla jos on tullakseen, ei tänne tullu mitään sellasta, miks sun pitäis sen miehen tunteita epäillä, olkoonkin vaikka joku petollinen nainen tuolla olikin ja joku ero juttu.

Äänestä

Tulipas siinä tekstiä kerrakseen. Nyt täytys lukea teksti ihan ajatuksen kanssa. Näin äkkiseltään luettuna tuli tuttua juttua ja sit ihan uuttakin.
Olen vaalea nainen, ristiverinen mies on avomieheni. Tunnen itseni välillä tosi yksinäiseksi, vaikkakin minulla on ihmisiä koko ajan ympärillä. Mutta yritetääs nyt sitten rauhassa katsoa mitä tulevaisuus tuo tullessaan.

Kiva, että on olemassa pyyteettömiäkin ihmisiä, niin kuin sinä. Toivon sinulle kaikkea hyvää! :)

Kiitos kovasti 4 Smile!:)

Äänestä
  • Et oo yhtään hassumpi sinäkään ;)
    Ei ku nenä pystyyn ja kohti uusia tuulia ja kokemuksia.

    Joku viisas on joskus sanonu, et kyllä se Herra koettelee ihmispoloa, mutta rakastaakin sitten kaksin verroin.

    Joten.., kait tähän ihmis eloon sit kuuluukin sietää kaikenlaista, vaikkei millään haluais ja etenkin ku tuntuu, että on jo vastoinkäymisistä saanu kyllikseen.

    Oon sanonu alkuaikoina jo tuolla, että tää on mulle enemmänkin harrastus ja voi olla, etten tiedä edes kaikille - tai kenellekään yhtään mitään. Plärään noit lappuja ja koitan jonkunlaiusta tolkkua niistä saada. Välillä ne on niin 'kiinni' kun voi olla ja sillon jos menen jollekin katsomaan - saa olla varma et mettään menee että rytke vaan kuuluu!

    Tsemppiä ystäväiseni siellä päässä ja yritä ettiä niistä ienistäkin hippusista iloa elämään. Joskus se pienikin hippunen voi osoittautua kultakimpaleeksi.

    Äänestä

Kiitos! :)

Otetaan ilo irti niistä pienistä hipuista, näin ollen jokaiseen päivään yleensä mahtuu se pieni onni ja ilo. Eihän me ilman vastoinkäymisiä osattais iloita niistä pienistäkään asioista. Puolensa siis kaikessa. :)

Hyvän harrastuksen olet itsellesi löytänyt. Pidä siitä kiinni muistaen että, aina ei voi onnistua ja kaikkia ei tarvitse miellyttää.

Kaikkea hyvää sinulle jatkoon sekä lämmin halaus ja hymy. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mamatriolle kirjoitti:

Ehtisitkö katsoa minullekkin?
Olen neljääkymppiä lähestyvä äiti-ihminen. Tunnen olevani umpikujassa, enkä tiedä mihin suuntaan lähteä. Näkyisikö korteista minulle valoa pimeään?
Kiitos sinulle!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu