Median mukaan ollut jurrissa jahdissa. ja tietty autollaan paikalle.kiitos poliisivoimille kun saitte rattarin ja jahtipäällikön kiinne.
Pihlajaveden jahtipäällikkö????
44
2258
Vastaukset
http://www.ksml.fi/uutiset/keski-suomi/mies-ajoi-humalassa-hirvijahtiin-maistuivatko-kaatoryypyt-etukateen/1688271
Ja sen 1,46 promilllea ja autolla liikenteeseen, voi jööses taas...menee reippaasti törkeän rattijuopumuksen puolelle.- Matti NN
Miehen tavat tuntien, kyseinen herra on tuskin koskaan noin pienissä promilleissa
aikaisemmin metsällä ollutkaan. - Jari jahtiporukasta
Matti NN kirjoitti:
Miehen tavat tuntien, kyseinen herra on tuskin koskaan noin pienissä promilleissa
aikaisemmin metsällä ollutkaan.Viinaa ja lääkkeitä äijä vetänyt vuositolkulla. Toivottavasti nyt ymmärtävät heijata
sekakäyttäjän ulos.
- Rangaistusmenetelmät
Aseenkantolupa pois, aseet valtiolle pysyvästi ja tuntuva tuomio. Eivät pihlajawetiset punaniskat muuten tavoille opi.
Eiköhän tuosta jo äkkiseltään luvat lähde nykyisen säädännön mukaan, jossa ei tarvii kuin pieraista liian äänekkäästi niin että joku säikähtää, niin luvat lähti. Onhan se niin, ettei hirvijahtia kyllä kuulu johtaa päissään saati vielä ajella paikalle päissään.
- pikkane kappel
Oleko tunar kakko millio ;)
- kuka oli?
Täh! Ei kai nyt sentään?
- Big brother valvoon
Pahuksen kova känni . viime aikoina useasti ollut negatiivista pihlajaveden suunnilta metsästysasioissakin. MIKSI näin???
- hirvimies-85
En olisi tästä miehestä uskonut. Kyllä oli aikamoinen pommi kun kuulin jahtipäällikön nimen.
- asko jormarson
hirvimies-85 kirjoitti:
En olisi tästä miehestä uskonut. Kyllä oli aikamoinen pommi kun kuulin jahtipäällikön nimen.
Ja nimi oli ? Jorpa kyysoppi ?
- raitis metsämies
Onko kaikki keuruun häiriköt siellä pihlajaven hirviseurassa siltä se ainaskin näyttää.
- Jouko 77
Rapajuoopojen seurahan se on ollut iät ja ajat...
- pontikkapitäjä on
Jouko 77 kirjoitti:
Rapajuoopojen seurahan se on ollut iät ja ajat...
Ja paikalisia vasemmistolaisia mamman poikia n 65 vuotiaita punaneniä.
- magnu,m puheet
Ja karhujen . ilvesten lahtareita samaa sakkia . ovat oikke jahtivouteja?? ylimielisiä heppuja .
- Keroisiko joku.
http://www.kysy.fi/kysymys/saako-humalassa-metsastaa Tuo rattijuopumus on väärin niin lain mukaan,kun moraalisestikin,mutta mikä tuossa metsästysrikokseen viittaa.?
Ei kai siinä metsästysrikokseen ole tynkääkään, mutta käytännösä ampuma-aselain tiukentunut tulkinta voi viedä aseet, jos poliisi tulkitsee törkeän rattijuopumuksen päihteiden väärikäytöksi samoin kuin puolentoista promillen humalassa tapahtuvan asenkäsitteyn voi ainakin teoriassa äkkiä tulkita vaaranaiheuttamiseksi.
Mitä tulee karhuihin ja ilveksiin, niin kyllä sitä petokantaakin pitää säädellä kuitenkin kuten kuuluu, eikä narista typerästi jostain lahtareista, kuten jotkut helkkarin viherkommarit konsanaan.- Kottikärry
Kurjalta tuntuu, tavallisesta pihlajavetisestä. - Tulee outo olo, kun lukee lehdestä näitä uutisia, sellaisia kuin " metästäjä ampui miestä metsona".
Tuon edellisen kommentaattorin viherkommari pistää ajattelemaan myös. - Onko kestävän kehityksen puolustaminen ketään vastaan? Ehkä markkinavoimien joskus? - Sinimustien ajasta pitäisi olla pitkä matka tähän päivään. - känniääliöpersu
Kännissä oli niinkuin metsästäjät tapaavat olla.
- andy vai kooppinnen
Onko heidi hautala ko.metsästys-seurassa jäsenenä.ku on niin kauhian salaista toimintaa ollut jo vuosikymmenet.peräkammarin suuntaan.
- Hyvä asia
Edellinen kirjottanut vaan kirjoittamisen halusta.Miksi pitäisi. levitellä metsästysseuransa asioita ulkopuolisille.Hyvä pelkästään,ettei kaikki leviä kaikkien korviin.
- korpisoturi.
Mikähän siellä metsästysseurassa voisi olla salaista,ettei vaan salakaadot?
- sus sinakkoon...
No niimpä! Vähän kyllä alkaa juttu haiskahtaa..
Tuskinpa on mitään salakaatoja...nykyään jos laittaa hiirenliskan kellariin ja saa saalista moisella vehkeellä, niin siitä ei kannata mainita sanaakaan julkisesti tai alkaa karmea päänaukominen hiiren salakaadosta, vaikka hiiren pyyntiin olis haettu oikein erikoislupa ministeriöstä, vaikka hiiren loukuttaminen ei sitä edes vaadi.
Jos paikalla sattuu olemaan vielä virkamiehiä todistamassa, että hiiri on varmasti mennyt loukkuun kuten kuuluu, niin jo kohta on täällä ja muualla meteli siitä, että sitä on pyydetty laittomasti liito-orava ketunraudoilla, sokeroitua tammenterhoa käyttämällä, jota ennen sitä olematonta liito-oravaa on varman tiedon mukaan ammuttu 3 kertaa kertasingolla... Eli siitä ihmettelemään, miksi metsästysseurat ei enää nykyisin tekemisiään kerro, ne kun väänetään asiallisetkin asiat lennosta väärinpäin katolleen tavalla tai toisella.
- korpisoturi.
Taasen Halkola on halkometsässä,kyllä se salailu ja tietojen pimittäminen johtaa vääriin johtopäätöksiin.Enpä ole huomannut että läpinäkyvä ja avoin toiminta olisi aiheuttanut Halkolan mainitsemia seurauksia.
Voihan se olla noinkin paikallisesti, mutta kuitenkin suosittelen hiukan tutustumaan susi ja karhu, sekä muita petoeläinkeskusteluihin muuallakin kuin suomi24:lla, tulet yllättymään, mitä kaikkea sontaa siellä lentääkään ihan perin pohjinkin selvitetyistä laillisista petokaadoista. Metsästäjät on joissain keskuteluissa, varsinkin kun susi on kyseessä, haukuttu murhamiehiksi ja suurinpiirtein tappouhkaukset lentelee ilmassa, jos edes erehtyy ehdottamaan, että laillinen kaatohan se oli luvat ja kaikkea...että semmoista menoa.
- HyväveliJärjestö
Pikkukunnissa::: perho,orivesi,keuruun piwwalavesi.kuhmo vst. tullut medialta paljon negatiivista metsäsätyskertomuksia. pyssymiehet kuriin. vai onko em. paikoissa oma PERUSTUSLAKI???
- hautalan heili karja
Jahtivoudin ??? vai mikä lie heppara kuva.nimi.sos.ja auto REK tietoineen heti jukisuuteen. mikä HYVÄVELI salainen järjestelmä suojelee rikollisia suomessakin.
- basics
Et ihan taida olla perillä mistä puhut/kirjoitat; jos asia kiinnostaa miksi tai mikä niin tästä voit aloittaa:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Yksityisyys - hilmari ja halmari
basics kirjoitti:
Et ihan taida olla perillä mistä puhut/kirjoitat; jos asia kiinnostaa miksi tai mikä niin tästä voit aloittaa:
http://fi.wikipedia.org/wiki/YksityisyysMene sinä yksinäinen susi äites kaa saunaan. ja yritä aikuistua jos osaat.
- Hyvä veli suojelee
basics kirjoitti:
Et ihan taida olla perillä mistä puhut/kirjoitat; jos asia kiinnostaa miksi tai mikä niin tästä voit aloittaa:
http://fi.wikipedia.org/wiki/YksityisyysMissä viipyy jahtihenkilön nassun kuva ja henk.tiedot .onko jäännyt matkan varrelle piilosille.
- polasalliisi
Hyvä veli suojelee kirjoitti:
Missä viipyy jahtihenkilön nassun kuva ja henk.tiedot .onko jäännyt matkan varrelle piilosille.
Nää vellibärseet uskalla nimii julkaasta.olis hyvä keino,mikä ei loukkaa ketään,eikä syytteistä pelekoo..esim. Kettuse ville..vittuse kelle,tai kettu.e..valle ..tai huttusen vieno..v.ttusen huono..tai huttuska vjiäänö..olishan näit keinoj tuoda julki.ketä pitäis varoa,koska ei kortilla aja vähään aikaan..
Min olen edellenkin niitä ihmisiä, jotka kannattavat sitä rattijuoppojen nimien julkaisua yhtenä rangaistuksen lisänä. Savonmaallahan oli joskus vuosikymmeniä sitten nimismeis, joka ripusti kaikki kuivumassa olevat kortit "pyykinarulle" kuivumaan poliisilaitoksen ikkunalle. Voisi olla syytä moiseen vielä tänäpäivänäkin.
Yksinkertaisesti ei ole olemassa mitään syytä tai perustetta kaataa ensin hapanta naamaansa ja sitten hypätä auton puikkoihin, vaan kyllä se on oma valinta ja ehkä se pieni kyseenalainen julkisuus voisi hiukan avittaa sitä ratkaisun tekemistä, lähteekö sitä auton rattiin ryyppyä otettuaan. Sama koskee krapulassa lähtenytttä korttia, itse se olotila on hankittu ja lähdetty ajamaan, ennen kuin se alkoholi on poistunut verestä, vaikka usein tuolla kuulee tarinaa siitä "kun oli huono säkä, krapulassa lähti kortti", kyllä se on oma syy kurjuuteen, eikä se ajokunto ole siinä kunnon jysärin ja laskuhumalan risteytyksessä lopulta yhtään sen humalatilaa parempi.- ohi kulkeva
toivotaan että hirviporukat nyt viisastuu ja eivät mene maistissa metsälle. siinä tulee vaaratilanteita jos vielä ampujana. ja ne hirvitornit mitä lie miksi ne on pakko ängetä siihen paikallistien reunaan eikö ne voi olla metsässä ja onko takuuvarmaa että tielle ei ammuta, ainakin kiusaus on ampua tiellä kun torni tien reunalla.
- Välillä kokoomus
Onhan se hyvä, että näitä rattareita on välillä Kokoomuksestakin, eikä aina vain persuista ja komukoista.
- Ei tuu kuvaakaan
Uteliaita V I T UT TTAA ,kun ei kukaan viitsi paljastaa nimeä; )Tähän sopii,kuinka kantakeuruulaisia pidetään jännityksessä; )
- Jonetski'87
Haha :D juuri näin. Kyllä meidän työpaikalla oli nimi selvillä jo seuraavan aamun kahvitunnilla. Mutta turhaanpa sitä täällä huutelee, jos haluatte tietää nimen niin laittakaa mulle yv.
- 308 cal
Jonetski'87 kirjoitti:
Haha :D juuri näin. Kyllä meidän työpaikalla oli nimi selvillä jo seuraavan aamun kahvitunnilla. Mutta turhaanpa sitä täällä huutelee, jos haluatte tietää nimen niin laittakaa mulle yv.
- tivin piippu
Jätetään vouti rauhaan . on aivan tavis perheen iskä. ja kiva vaimo ja kunnon lapset.
- Pillu-Ilmari
Täysi sikahan se on ollut iät ja ajat. Tunnettu kotinyrkkeilijä.
- Pihlis nässä
Pillu-Ilmari kirjoitti:
Täysi sikahan se on ollut iät ja ajat. Tunnettu kotinyrkkeilijä.
Onko emos käynyt siellä vai, kun oot noin katkera?
- näin se menee
aika usein ku vanhako mies asuu synnyinmökissään. nousee joku lämmin neste päähän ja tulee kaikenlaista ikävääkin kuvioihin. harmi
- Muikku-Ossi
Koko jahtiporukka pitäis viedä saunan taakse.
- ammattilaisetasialla
tällä kertaa eivät kerenneet "kaatamaan" autoa hirvenä...
jos hirvestä viedään sarvet seinälle niin mitähän autosta viedään...puskuri?
kyllä pihlajavedellä metsästys osataan..."JOKU SIELLÄ LIIKAHTI!AMMU JO!!!" - Anonyymi
Nyt sitten ammutaan kurkia 😶
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle442952Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362621Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532584Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1002226Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle482084Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3311846- 1501546
- 731408
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231178Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281165