Hei!
Mulla on käytettynä ostettu saumuri josta en ole vielä saanut iloa irti satunnaista lakanan ompelua enempää, mikä harmittaa.
Hölmö hölmö kysymys, mutta olen ihan noviisi saumuriasioissa.. Voinko ommella trikoota tavallisella polyester-langalla, vai tarvitaanko ohuen trikoon ompeluun erikoislankaa, ja jos niin millä nimellä kulkee?
Terveisin
aloittelija.
Trikoon ompelu saumurilla - mitä lankaa voin käyttää?
6
831
Vastaukset
- Saumuritäti
Hei, voit ommella polyester langoilla ihan ok!Kun ne vain kaikki ovat samaa laatua.
muistathan että trikoota ommellessa pitää käyttää pallokärkineuloja, muuten tikki rikkoutuu.Hauskaa ompelua! - ompelija-äiti
Voit toki käyttää tavallisia polyester lankoja, mutta jos ompelen kovin ohutta trikoota ja haluat ohuet ja pehmeät saumat, kreppilanka on hyvää! Ja tosiaan pallokärkineulat trikoolle.
- alkup
Ihanaa, kiitos avusta! Eihän tätä hommaa opi kun tekemällä, into on kova. Vaatteet on kovin kalliita nykyään ja meikäläisen kropanmalli vaatii ostovaatteisiin aina jonkin sortin korjauksia, niin miksipä en alkaisi tekemään itselleni sopivia alusta alkaen. Ja pikkuisille olisi ihana tehdä paitoja ja housuja..
Lämmin kiitos neuvojat! - jepulis..
Jos aiot ommella paljon, kannattaa ostaa kartiolla olevia lankoja,tulee halvemmaksi. Neljä kappaletta siis per väri. Ainakin perusväreistä valkoinen ja musta. Tosin pitkälti pääsee niilläkin, joissa taitaa olla kilometri lankaa.
- Anonyymi
Pelkästään siepparilangat voi vaihtaa joustavaan lankaan, niin tulee pehmeämpi saumanvara.
Lamgankireydet kannattaa silloin tarkistaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä3910563Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12610132- 217921
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776334Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304912- 554727
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1174066Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1243423- 623137
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2243071