Kun katselen mainoksia, en oikein löydä tietoa kuinka ilma on tarkoitettu virtaamaan. Ajattelen vaikka tuollaista 12 cm tuulettimella varustettua. Kun se asennetaan kotelon yläosaan flektipuoli alas, se toimii mielestäni oikein, imee lämpimän kotelon yläosasta ja puhaltaa sen takaa ulos. Poweri tekstit ovat nyt vaan alassuin. Jos asennus on flekti ylös, jää kovin kapea rako kotelon kattoon eli ahdas reitti ilmalle.
En tiedä onko koteloita joihin voi asentaa vain yhdellä tavalla, itselläni on kaksi ja niihin voi asentaa kummin vaan.
Powerin kannalta lienee sama, ei kai tuulettimen laakerointi ole esteenä. Miksi siis tekstit noin päin?
Powerin jäähdytys
5
213
Vastaukset
- * * * * *
En tosiaan tiedä, miksi joissain powereissa teksti on ylösalaisin.
Joka tapauksessa tuuletin imee ilmaa powerin sisälle, puhaltaen siis powerin lämpeneviin osiin, ja ilma sitten poistuu takaritilän kautta.
Jos powerisi on kotelon yläosassa, niin se asennetaan luonnollisesti imemään ilmaa kotelon sisäpuolelta.
Jäähdytyksen kannalta parempi on nykykoteloissa yleinen tapa sijoittaa poweri kotelon pohjalle, jollin se saa viileää ilmaa kotelon alta. Tällöin koteloon tarvitaan luonnollisesti tuulettimet myös ylös puhaltamaan kotelon sisällä oleva lämmin ilma ulos.
Pohjalle powerin voi asentaa myös ylösalaisin, jolloin se imee kotelon lämminta ilmaa sisäänsä. Yleensä pohjasta imeminen on kuitenkin parempi vaihtoehto, kunhan pohjassa on aukko josta sitä viileää ilmaa saadaan. - hjkfsd hjkfsd
On huono idea käyttä virtalähdettä kaiken kotelon sisällä olevan lämpimän ilman purkautumiskanavana.
- * * * * *
Ehdottomasti. Kannattaa asentaa lisäksi vähintään yksi poistopuhallin.
- ajatusvaan
* * * * * kirjoitti:
Ehdottomasti. Kannattaa asentaa lisäksi vähintään yksi poistopuhallin.
Ja mielestäni vielä parempi idea olla kiusaamatta poweria jo valmiiksi lämmitetyllä ilmalla.. Yksi 120/140 kokoinen puhallin ei maksa sen vertaa että siinä kannattaisi pihdata. Lisäksi, suoraan ulospuhaltava puhallin on tehokkaampi kuin virtalähteeseen puhaltava.. Jo senkin takia, että monessa virtalähteessä on reikiä joiden kautta osa kiertää takaisin kotelon sisälle.
Ja sitten on se, että se virtalähteen tuuletin ottaa usein enemmän kierroksia kuin tarvitsisi, kun täytyy yrittää jäähdyttää jo valmiiksi lämmitetyllä ilmalla. - * * * * *
ajatusvaan kirjoitti:
Ja mielestäni vielä parempi idea olla kiusaamatta poweria jo valmiiksi lämmitetyllä ilmalla.. Yksi 120/140 kokoinen puhallin ei maksa sen vertaa että siinä kannattaisi pihdata. Lisäksi, suoraan ulospuhaltava puhallin on tehokkaampi kuin virtalähteeseen puhaltava.. Jo senkin takia, että monessa virtalähteessä on reikiä joiden kautta osa kiertää takaisin kotelon sisälle.
Ja sitten on se, että se virtalähteen tuuletin ottaa usein enemmän kierroksia kuin tarvitsisi, kun täytyy yrittää jäähdyttää jo valmiiksi lämmitetyllä ilmalla.Tuo loppukommentti on hyvin totta. Yksi suurilla kierroksilla pyörivä tuuletin meluaa myös enemmän kuin kaksi pienillä kierroksilla pyörivää.
Moni pelkää turhaan useamman tuulettimen pitävän kovaa ääntä, mutta laatupuhaltimet fiksusti asennettuna voi laittaa pyörimään niin pienillä kierroksilla, ettei ääntä juuri kuule puolen metrin päähän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-629490Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1367174Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1036662Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1835019- 1714799
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.983563- 1702471
- 662348
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1642303- 582122