Saako puolustautua itse vai pitääkö kaikesta kannella opelle?

jarih

10-vuotiaasta pojastani on leivottu syntipukki, kun jouko kutosluokkalaisia piiritti hänet, uhkaili ja töni.

Tapahtuma sai alkunsa siitä, kun poikani oli pelaamassa jalkkista koulun pihalla. Paikalle osunut kutosluokkalainen ol vetänyt pallon kahdesti jonnekin kauas ja siis nöyryyttänyt omaa poikaani haetuttamalla pallon hänellä. No, poika antoi takaisin ja huuteli ja nimitteli kutosluokkalaista.

Seuraavalla välkällä poikani oli ollut yksin, kun hän oli yhtäkkiä huomannut, että iso joukko kyseisen luokan oppilaita oli ympäröinyt hänet. Seurasi uhkauksia sekä tönimistä, mikä oli omalle pojalleni ollut todella pelottavaa.

Laitoin viestin asiasta kutosten opettajalle. Vaan hänpä otti sen kannan, että oma syynsä, mitäs meni haukkumaan. Kun kysyin, miten pojan olisi pitänyt reagoida pallonsa riistämiseen, hän vastasi, että olisi pitänyt mennä kertomaan opettajalle.

On käytännössä kestämätöntä, jos lasten ei sallita reagoida ja puolustautua itse vaan kaikesta pitää juosta ruikuttamaan opelle.

0

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

        Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
        Maailman menoa
        57
        6443
      2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

        Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
        Maailman menoa
        341
        5484
      3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

        samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
        Maailman menoa
        168
        5136
      4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

        Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
        Maailman menoa
        140
        4924
      5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

        Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
        Maailman menoa
        20
        4170
      6. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

        Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
        Maailman menoa
        41
        2836
      7. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

        Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
        Asunnot ja asuminen
        20
        2666
      8. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

        Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
        Suomalaiset julkkikset
        3
        2448
      9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

        Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
        Ikävä
        28
        2387
      10. Romanttinen ystävänpäivä?

        Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
        Ikävä
        79
        2086
      Aihe