Meillä on tyttö syntynyt IVF:llä viime joulukuussa. Ja nyt mietitään toista lasta. Luomuna ei tule onnistumaan koska minulla on "putket tukossa" joten hoitoihin täytyy mennä. Meillä on Tay:ssissa pakastealkioita 3 kpl. Miten nuo Pas hoidot toimii? mitä lääkkeitä on käytössä? ja eniten kiinnostaa paljonko koko lysti tulee maksamaan kunnallisessa? Kiitos paljon vastanneille :)
PAS hoidoista tietoa!
1
192
Vastaukset
- pikkupingu
Meillä myös IVF-tuoresiirrosta poika synt. 08/12. Ja lapsettomuuden syy myös tukkeutuneet munanjohtimet.
Nyt syyskuun lopulla meille on tehty pakastealkion siirto lääkkeelliseen kiertoon ja plussan saimme, odotellaan nyt varhaisultraa. Minulla oli käytössä suun kautta Zumenon-lääke kolmesti päivässä ja lisäksi Lugesteronit kolmesti päivässä. Jatketaan ainakin siihen ultraan, sitten vähennetään pikkuhiljaa, jos nyt kaikki on hyvin. Riippuu siis, jos luonnolliseen kiertoon onnistuu, en tiedä, mitä lääkkeitä sitten tarvitaan.
Minä aloitin kierron toisena päivänä lääkityksen, ja annosta lisättiin sitten yhdeksäntenä päivänä. Kävin ultrassa polilla kierron kymmenennen päivän tienoilla ja kun kaikki oli ok, niin siirto oli siitä viikon päästä.
Meillä oli viisi alkiota pakkasessa tuosta 2012 hoidosta, kaksi ekaa ei selvinnyt, seuraavasta kahdesta toinen selvisi huonosti (ei lähtenyt jakautumaan) ja yksi hyvin. Molemmat siirrettiin. Yksi jäi vielä pakkaseen.
Käymme hoidoissa Jyväskylässä julkisella. Tähän mennessä kuluja vain lääkkeistä ja poliklinikkamaksut. Alkion siirrosta varmaan tulee joku lasku, ei ole vielä tullut, enkä muista mitä se oli tuoresiirron kohdalla. Hämärä muistikuva että satasen-pari? Korjatkoon, jos joku tietää. Täällä siis siirrot tehdään yksityisellä Fertinovassa, vaikka muutoin siis julkisen kautta.
Tsemppiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302229- 371629
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510