Tanssin opiskelu ulkomailla

dancinqeen

Olisiko kellään omakohtaisia kokemuksia tanssin opiskelusta ulkomailla, erityisesti Lontoo kiinnostaisi. (:

6

1168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tanssia Lontoossa
      • dancinqeen

        Kiitos! Olen katsellutkin noita kouluja, olisi vain kiva saada tietää henkkoht kokemuksia (:


    • Kauko.

      Ongelmat ovat samoja mitä täällä kotimaassa. Intensiivikurssilla ei jää mitään mieleen. Jos opetusta ei saa kuvat ei siitäkään ole juuri sitten hyötyä. Olen monessa maassa koittanut päästä paikallisen tanssin ytimeen seuraamaan touhua. On aika harvinanista että todella on oikeassa paikassa oikeaan aikaan.
      Joskus kyllä tekee varsinaisen löydön. Jos joutuu oleskelemaan riittävän pitkään jossakin maailmankolkassa niin mikäs sen parempaa ajankulua kuin paikallinen tanssikurssi. Kielitaito ei ole kovin iso ongelma kun tanssissa kuitenkin puhutaan vähän ja käsitteitäkään ei ole montaa.

      • dancingqeen

        Tarkoitin tässä lähinnä tanssin opiskelua ammatiksi, anteeksi taisin ilmaista sen huonosti viestissäni. (:


    • Kauko.

      Ensinnäkin ammattitanssijaksi ei kannata opiskella jos ei pidä tanssimisesta eikä ammattilaisen ja harrastajan välillä ole kuin yksi todella huonosti nukuttu yö. Kun kerran ryhtyy, niin harrastepuolelle ei enää ole täydellistä paluuta.
      Tanssiala eroaa täysin jostain suojatöistä, tanssijan on nimittäin osattava ja pystyttävä tanssimaan, ei riitä että on kymmeniä vousia sitten käynyt jonkun koulun, kuten joissakin muissa ammateissa. Kyllähän tanssialalla on hieman sellaista saareketta jossa edetään papereiden ja apurahojen turvin mutta terävin kärki tulee yleensä kaiken tämän ulkopuolelta.
      Sieltähän taito otetaan mistä helpommalla saadaa, jos se on ulkomailla niin ei muutakuin sinne. Ei siellä kodemaassa välttämättä tiedetä asioista yhtään sen enempää mitä täällä mutta silti on hyvä ainakin käydä toteamassa paikanpäällä miten joku eksoottinen tanssi menee.

    • Tanssilajeja on nykyään joka lähtöön. Jos haluaa kouluttautua "seuratanssiohjaajaksi", silloin on käytännössä pakko opiskella myös suomessa. Missään muualla ei saane koulutusta siten, että se antaisi valmiudet opettaa esim. jenkkaa, polkkaa, masurkkaa ja humppaa?

      Seuratanssiohjaajaksi voi kouluttautua Suomen seuratanssiliiton kursseilla: http://www.susel.fi/

      Usein tanssiseurat tukevat omia kursseille osallistuvia kasvattejaan, jotka sitten valmistuttuaan ohjaavat seuran tanssikursseilla.

      Tanssilajeja on tietysti seuratanssin ulkopuolellakin. Kannattaa miettiä mikä kiinnostaa ja millaiselle osaamiselle olisi kysyntää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1781
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      156
      1779
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      332
      1470
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1118
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1112
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      142
      1096
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      985
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      975
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      959
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      918
    Aihe