Kun jää eläkkeelle jää aikaa. Mihin käyttäisin sen?
Hyvä harratus?
Ei jokapaikanhöyläks
39136
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
eipä ole jäänyt yhtään liikaa aikaa, aina on tekemistä. Ruoki itseäsi ja siivoa jälkiäsi,, näin aluksi
Opetele kirjotaman osikot ejes oikken.
Paraskin opettaja siinä...
Siinähän on harrastus, ruveta kyttäilemään oikein kirjoituksia.
Kuten huomaat, palsta on pahantahtoinen.
Josko jokinmoinen yleismeditaatio auttaisi?
Kyllä sitä tekemistä löytyy. Odotan innolla eläkkeelle siirtymistä. Olin joskus aikoinaan pari vuotta työttömänä ja silloin ihmettelin, miten joskus olen joutanut käymään töissäkin. Aina löytyi puuhaa niin, ettei meinannut aika riittää kaikkeen mitä halusi tehdä.
Ryhdy maratoonariks tai opettele purjehtimaan,
.
Tai voimistelemaan. Katsokaapa tätä 86v "vanhusta"
http://bestvidz.com/video-59-86-year-old-gymnast-has-amazing-skills-and-strength-.html
Eiköhän sinulla ole aktiiviaikana ollut mielitekoja joihin aika ei ole riittänyt tai ympäristön rajoitukset ovat estäneet!
Älä kuitenkaan viehäty liikaa juopotteluun vaikka työesteitä enää olekaan!
Jatka harrastustasi aloitustehtailijana täällä.
Ensuosittele, tulee rapaa silmille kun eräs ryömii kolosssaan peiton alta puolilta päivin.
Sitä mikä itseäsi kiinnostaa. Minä makoilen mielelläni kesäisin riippukeinussa kirjaa lukien. Ennen ompelin ja kudoin paljonkin, mutta nyt tekee niska tenän, eikä näkökään ole entisellään.
Ei tekemisistäkään kannata stressiä ottaa. Voihan sitä vaan loikoilla jos siltä tuntuu.
Suosittelen keskiolutta.
=DW=
Siitä tulee pää kipeäksi.
Alkaa vaan kusettaa.
Varsinainen ajantappoharrastus on esimerkiksi sukututkimus. Siihen saa menemään aikaa niin paljon kuin haluaa eikä tutkimus tule koskaan valmiiksi. Sopii myös täytteeksi muihin harrastuksiin.
Sukututkimuksesta.
Se on tosiaan poppista nykyaikana, ollut pitkään. Mun käsittääkseni tahtoo vain useasti käydä niin, että alku menee rivakasti, koska dokumentteja helpo löytää lähimenneisyydestä. Jos ei satu löytymään mitään merkkihenkilöitä, joilla olisi aikanaan ollut sukupuut. Homma monesti tyssää siihen. Ainoat lähteet on sitten verojutut, linnareissut, kaikenlaiset sellaiset. Pitääpi muistaa, ajalta ennen kristinuskon vyörymistä maahan ei paljoa ole löydettävissä enää.
Naapurissa jäi aikanaan vanhaisäntä eläkkeelle ja alkoi innoissaan tekemään sukututkimusta. Kovin oli innoissaan. Into loahti siihen, kun joku isoisistä oli ollut ukkomustilainen :D
=DW=
Eipä ole vielä tullut vastaan mustilaista omissa esivanhemmissa. Huoruudesta kuolemaan tuomittu pappi nyt ainakin on yksi esi-isistäni. Pienemmistä hulttioista puhumattakaan. Ja muissa sukulaisissa seitsemän miestä murhannut naispuolinen massamurhaaja Aileen Wuornos. Näistä sitä tietoja löytyykin helpommin kuin kunniallisista renkipojista ja piikatytöistä.
Mitä vikaa? Niin on varmaan monilla muillakin. Into taisikin olla kovin valju.
Onhan noita. Käveleviä ja pyöräileviä eläkeläisiä tulee jatkuvasti vastaan, tuo golfkenttä on täynnä niitä, samoin tuo puutarhapalstoiksi pilkottu pelto, ja kauppamatkalla vastaan tulevan pubin edusta. Ja roikkuvathan jotkut täälläkin 24/7.
Mulle kävis tuo golfvaus, siinä tuntisi itsensä arvokkaaksi, voisi hienossa seurassa tokaista, että tuli käytyä kentällä, vahinko vaan että tavella saattaisi pallo hävitä lumeen.
Eikö tääkin aihe ole käyty läpi jo moneen kertaan.
Niinhän sitä luulee ja siirtää asioita tuota tuonnemmaksi, vaikkapa eläkeaikaan.
Mutta ..mutta se ei mene niin, ei ainakaan kohdallani.
Tekemiseni on tehty, juoksemiseni juostu.
älä hikeenny,ruvetaan harrastamaan yöjuoksua,tai kiuutamo kävelyä.
En meinaakkaan...siis hikeentyä ;)) kuutamouinti jätetään ens elokuulle vaikket sitä maininnutkaan, vaan kortteliralli ...meidän koodilla olisi yökävelyä verkkaisin askelin.
Se meiltä onnistuu.
Näin ne harrasteet löytyvät ...kun on kaksi ´terävää ´ päätä. :))
Luulin että eläkkeelle siirrytyäni ehdin järjestää valokuvat laatikoista albumeihin, no en ole ehtinyt vielä ensimmäisen kolmen vuoden aikana, mutta teen sen heti kun on aikaa.
Käytä aika siihen, mihin sitä haluat käyttää. Maalaa, kirjoita, soita, tai jos et itse osaa tai halua taidetta tehdä, käy taidenäyttelyissä, konserteissa, teatterissa, elokuvissa, lue. Jos liikunta on lähellä sydäntäsi, opettele jokin uusi liikuntamuoto ja harrasta sitä, ja kun kyllästyt, ota työn alle jokin toinen liikuntamuoto.
Jos luonto innostaa, retkeile, melo, souda, veneile, purjehdi, kiipeile, hiihdä, retkiluistele, ui, sukeltele, kalasta, metsästä, sienestä, marjasta, bongaa lintuja tai kerää kasveja.
Kaiva netistä avoimen yliopiston ja kunnallisten opistojen opinto-ohjelmat ja mieti, mitä haluaisit oppia tekemään tai tietämään. Olisiko se historiaa, kieliä, kädentaitoja, filosofiaa, yhteiskunnallisia asioita....
Aika kuluu myös ihan tavallisissa kodin töissä. Opettele laittamaan ruokaa, tai jos jo osaat, voit kehittää taitojasi ja tehdä pitkän valmistusajan vaativia ruokia. Jos sinulla on pienikin pihapläntti, voit kasvattaa osan ruuastasi itse. Puutarhanhoitoa voi opetella vaikka koko ikänsä, eikä sittenkään tiedä kaikkea.
Kuten huomaat, vaihtoehtoja on maailma täynnä. Me emme sinua tuntematta voi tietää, mikä niistä sopisi juuri sinulle.
Nokian känny hyvällä kameralla.
Kohtuu-hyvä kaula-kamera zoomilla.
Auto, ja kaikenlaiset auto-laturit.
Navigaattori maasto-kartoilla, maiharit ja Luhdan tuulen- ja vedenpitävä hii-haa-puku.
Potki koiria, taluttajista saat uusia tuttavuuksia.
Omena-varkaus, letin-vetimet, taikinaisten koukutus....
Noilla pääset hyvään alkuun.
H.
Liian rasittavaa, paras kääntää kylkee ja vaipua makeaan uneen.
ja kuvallisten naisnikkien häiriköinti.
Senkka pitäisi sinulta ottaa nenästä, niin on suuret mietteet pojulla.
Ai jaa, ei minuu ole kukaan häiriköinyt, missä vika.
Ei minuakaan. Oliskohan se siksi kun mulla on nyt vain puolet näkyvissä?
Olet kai turvassa siksi, kun olet niin lapsen näköinen kuvassa.
Paloma, voi hyvinkin olla syynä vain toisen puoliskon näkyminen.
Ja kukapa tällaista kaltaistani just kuuskymmentä täyttänyttä haluaisikaan häiritä. Joku roti sentään ja rauha mummoille ja heidän nikeilleen.
Mennään ajassa 5-6 vuotta taaksepäin. :-)))))
Olen eräs niistä uusista eläkeläisistä jotk sanoo että aika menee kuin siivillä ja miten ihmeessä mä ehdin koskaan käymään työssä kun on niin paljon muuta tekemistä.
Mun täytyy kyllä sanoa että itse järjestin itselleni tekemistä hankkimalla isomman kodin, pihaa ja puutarhaa, yläkertaa ja alakertaa remontoitavaksi ja siivottavaksi ja lutusen jolle laittaa sapuskoita ja jota paijaa.
Eläkeläisenä oleminen ei ole pätkääkään tylsää tai pitkä'veteistä.
Miten päivät kuluvat netin ääressä istuskellen?
*hampaiden kaivelua lukiessa tekstejä.
*isonvarpaan heiluttelua edestakaisin istuessa.
*jalkojen siirtelyä eteenpäin suoraksi ja takaisin tuolin viereen.
*kankulta toiselle liikuttelua tuolilla.
*pään nyökyttelyä silloin kun vastaukset miellyttää.
*sormien ojentelua välillä suoriksi etteivät jää koukkuun tekstien kirjoittelusta.
*hartoiden pyörittelyä etteivät hartiat jumittuisi.
*jaloittelua vessan ja tietokoneen välillä.
*pään raapimista, korvien ja huulien heiluttelua tarvittaessa.
*leukojen heiluttelua nälän yllättäessä.
*illalla jaloittelua sänkyyn mikäli ei ole nukahtanut tietokoneen ääreen.
jne..
Tietokoneen äärellä istuessakin voi päivisin harrastaa monenlaista pientä liikuntaa.
Suosittelisin laittamaan koneen kiinni välillä ja käymään lenkin vaikkapa raittiissa ulkoilmassa.
Kyllä jokaiselle sitä haluavalle löytyy ja mieleiden sen pitää olla,niin mieli pysyy virkeänä ja ajatuskin juoksee paremmin.Itse odotan jo talvea ja hiihtokeliä,raikkaita auringoisia ilmoja.