On se paska käyttis kun ei mikään toimi siinä. 99% markkinoilla olevista laitteista joutuu romukoppaan jos tietokoneessa on pelkästään Linux käytössä.
Eipä toimi Netflixikään Linuxissa :D
kammottava tubutin
31397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Aamuinen aivopieru.
Miksei Netflix toimi linuxissa?
Netflix ei halua asiakkaikseen Linux-käyttäjiä. Kysy heiltä miksi.
Selitysten äiti.
Mutta kun me emme sitä tiedä kun eivät ole kertoneet. Netflixissä varmaan joku tietää ja kertoo ellei se ole liikesalaisuus. Yritykset ovat yleensä erittäin nihkeitä kertomaan omista asioistaan.
Kun mikään ei toimi??? Varmasti toimii, 99% laitteista toimii linuxeissa! Joten älä jauha paskaa!
Sitäpaitsi etkö osaa lukea, tämä EI ole mikään Sodat-palsta, täällä ei saisi trollata kuten nyt teet!
http://linux.fi/wiki/Wine/Netflix-Desktop
http://linux.fi/wiki/Wine
Wine Is Not an Emulator
Ei tuolla wine-apupyöräpaskalla mitään tee.
Eipä juuri, se kun on tarkoitettu ajamaan windows-ohjelmia Linux ympäristössä, en ainakaan itse tarvitse moista mihinkään.
Aivan niin, minäkin ajan ohjelmiani Windowsissa.
Miksei windows-rt:ssä toimi mtv3-katsomo? Kylläpä on turha laite!
silverlight on kuolemassa
http://dawn.fi/artikkeli.cfm/2013/07/01/microsoft_auttaa_netflixia_luopumaan_silverlightista_html5_n_tielta
Netflix toimii Linuxissa. Tiedän tämän siitä, että olen käyttänyt sitä jo kauan. Se on hoidettu niin, että Winen kautta pyörii Windows-selain jossa Netflix ajetaan.
Miten tuo käytännössä tapahtuu?
Netflix ei toimi linuxissa. Linux ei ole käyttis.
Linux ei ole käyttis. Maailmassa ei ole yhtään kerneliä missä toimisi Netflix. Laiteyhteensopivuus siinä on tietysti paras.
Juu mutta kauheassa w i n d o w s TUBUTTIM:ssa ei toimi hiirikään kunnolla
http://muropaketti.com/microsoft-myonsi-windows-81n-hiiriongelmat
Pipeligthilla toimii Netflixit, Katsomot, ViaPlayt ja muut.
Eikä tarvitse käyttää erillistä selainta. Firefoxin tai Chromen user agenttia vaihtamalla voi pitää Netflixiä auki vaikka toisessa ikkunassa ja katsomoa toisessa.
http://fds-team.de/cms/articles/2013-08/pipelight-using-silverlight-in-linux-browsers.html
Juu jos tykkää kaatuilevista ja muutenkin ongelmoivista apupyöristä. Eipä linuxeihin saa edes apupyörillä kunnolla toimivaa ohjelmaa.
Pipelight ei toimi minulla. Firefoxissa kaatuu ja Chromiumissa lataa, lataa, lataa vaan ei toista.
Mikähän mahtaa olla ratkaisu ?
Haista sinä wintoy-trolli p*ska! Linuxeihin saa tuhansittain hyviä ohjelmia joten älä jauha peetä ettei muka sais kunnolla toimivia ohjelmia!
Millä sivustolla? Mikä käyttis ja selaimen versio? Tietokoneen tehot oli?
Tuolla on ainakin hitauteen jotain
https://answers.launchpad.net/pipelight/ faq/2364
- Katsomo
- Mint 14 Cinnamon
- Chromium 30.0.1599.114
- Firefox 25.0
- 2x Pentium(R) Dual-Core CPU E5800 @ 3.20GHz
Koneesi tehot näyttäisi riittävän.
Avaa firefox päätteeltä komennolla: firefox
ja surffaa katsomoon, avaa joku video, kopioi tänne errorit.
Niinno. Ei se Windowskaan toista Netflixiä ilman Silverligtia, joten mikä tässä nyt niin kummallista on?
Käsittääkseni sodat-palsta on noita omien käyttöjärjestelmien ylikehuja varten. Vai etkö saanut siellä tarpeeksi huomiota?
Fontconfig warning: "/etc/fonts/conf.d/50-user.conf", line 9: reading configurations from ~/.fonts.conf is deprecated.
[PIPELIGHT:LIN:unknown] attached to process.
[PIPELIGHT:LIN:unknown] checking environment variable PIPELIGHT_SILVERLIGHT5_1_CONFIG.
[PIPELIGHT:LIN:unknown] searching for config file pipelight-silverlight5.1.
[PIPELIGHT:LIN:unknown] trying to load config file from '/home/tom/.config/pipelight-silverlight5.1'.
[PIPELIGHT:LIN:unknown] trying to load config file from '/etc/pipelight-silverlight5.1'.
[PIPELIGHT:LIN:unknown] trying to load config file from '/usr/share/pipelight/pipelight-silverlight5.1'.
[PIPELIGHT:LIN:silverlight5.1] GPU driver check - Your driver is supported, hardware acceleration enabled.
[PIPELIGHT:LIN:silverlight5.1] using wine prefix directory /home/tom/.wine-pipelight/.
[PIPELIGHT:LIN:silverlight5.1] checking plugin installation - this might take some time.
[install-dependency] wine-silverlight5.1-installer is already installed in '/home/tom/.wine-pipelight/'.
[install-dependency] wine-mpg2splt-installer is already installed in '/home/tom/.wine-pipelight/'.
[install-dependency] wine-wininet-installer is already installed in '/home/tom/.wine-pipelight/'.
user.reg is not a valid registry file
wine: cannot find L"C:\\windows\\system32\\winemenubuilder.exe"
err:wineboot:ProcessRunKeys Error running cmd L"C:\\windows\\system32\\winemenubuilder.exe -a -r" (2)
Fontconfig warning: "/etc/fonts/conf.d/50-user.conf", line 9: reading configurations from ~/.fonts.conf is deprecated.
Fontconfig warning: "/etc/fonts/conf.d/50-user.conf", line 9: reading configurations from ~/.fonts.conf is deprecated.
Fontconfig warning: "/etc/fonts/conf.d/50-user.conf", line 9: reading configurations from ~/.fonts.conf is deprecated.
[PIPELIGHT:WIN:silverlight5.1] windowless mode is off.
[PIPELIGHT:WIN:silverlight5.1] embedded mode is on.
[PIPELIGHT:WIN:silverlight5.1] usermode timer is off.
[PIPELIGHT:WIN:silverlight5.1] unity hacks is off.
[PIPELIGHT:WIN:silverlight5.1] window class hook is on.
[PIPELIGHT:WIN:silverlight5.1] render toplevelwindow is off.
[PIPELIGHT:WIN:silverlight5.1] replaced API function CreateWindowExA.
[PIPELIGHT:WIN:silverlight5.1] replaced API function CreateWindowExW.
[PIPELIGHT:WIN:silverlight5.1] replaced API function TrackPopupMenuEx.
[PIPELIGHT:WIN:silverlight5.1] replaced API function TrackPopupMenu.
Fontconfig warning: "/etc/fonts/conf.d/50-user.conf", line 9: reading configurations from ~/.fonts.conf is deprecated.
fixme:advapi:RegisterTraceGuidsW (0x2c1f87, 0x360118, {aa087e0e-0b35-4e28-8f3a-440c3f51eef1}, 1, 0x64f5c8, (null), (null), 0x360118,): stub
[PIPELIGHT:WIN:silverlight5.1] init successful!
[PIPELIGHT:LIN:silverlight5.1] using timer based event handling.
fixme:win:EnumDisplayDevicesW ((null),0,0x64f0e8,0x00000000), stub!
Fonteissa näyttää ongelma olevan.
Syötä päätteelle komennot, rivi kerrallaan.
mkdir -p $HOME/.config/fontconfig
mv $HOME/.fonts.conf $HOME/.config/fontconfig/fonts.conf
Komennot toiminut monessa järjestelmässä
http://xubuntugeek.blogspot.fi/2013/01/solved-fontconfig-warning.html
Minkä halavatun takia Fuckubuntuun pitää asentaa ihan hemmetisti ohjelmia että yksinkertaiset ohjelmat toimisivat? Windowsiin voi asentaa virustorjunnan ja palomuurin, jos haluaa ja toisaalta sovellusten toiminnan kannalta linuxiin pitää asentaa lisää sovelluksia? Minkä hemmetin takia sovelluksen sisällä pitää olla sovellus, kun ei ole muusta kysymys kuin yksinkertaisesta koodista?
"Minkä halavatun takia Fuckubuntuun pitää asentaa ihan hemmetisti ohjelmia että yksinkertaiset ohjelmat toimisivat?"
Fuckubuntuun ehkä tarvitsee. Ubuntuun ei tarvitse.
"Windowsiin voi asentaa virustorjunnan ja palomuurin, jos haluaa ja toisaalta sovellusten toiminnan kannalta linuxiin pitää asentaa lisää sovelluksia?"
Linux ei ole mikään käyttöjärjestelmä kuten Ubuntu, vaan kerneli. Kernelissä ei ole sovellusrajapintoja kuten Ubuntussa on ja sovellukset tehdään sovellusrajapintojen päälle.
Windowsista sitten puuttuu valtavasti yleisesti käytettyjä sovellusrajapintoja ja siinä ei sovellukset yleensä toimi ilman lisäpalikoita tai vaihtoehtoisesti sovellusrajapinta raahataan sovelluksen mukana ja Windowsversio sovelluksesta on sellainen bloattipa5ka kun samat roinat tulee toistamiseen eri sovellusten mukana.
Katos, sunkin banni jo loppui!
99% markkinoilla olevista laitteista JOUTAS romukoppaan :)
Ja jos tonkin pitäs toimii kannattas hankkii ELÄMÄ :)