Apuja koliikki-itkuun

nasunenä

Teillä, joilla on ollut koliikkivauva, niin mitkä kaikki keinot ovat saaneet vauvan hetkeksi aikaa rauhoittumaan entä montako tuntia vauvanne on huutanut putkeen ilman näitä keinoja. Tietty cuplatonta ja vyöhyketerapiaa voi käyttää, mutta nyt kiinnostaisi ne pikahelpotukset itkuun.

Itse olen nähnyt ja kuullut, että seuraavat keinota auttavat koliikkilasta rauhoittumaan, mutta olisi kiva kuulla mitä muita keinoja olisi.
- imurin huudattaminen
- autoajelu
- white noise ääni (you tubesta löytyy myös)
- laittamalla hämärään ja rauhalliseen huoneeseen


Nykyäänhän epäillään, että koliikki on vastasyntyneen migreeniä mikä ei oireile päänsäryllä vaan muuten ja hermosto ei ole tarpeeksi kehittynyt.

3

1111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 76imjmb

      Meillä tehosi tärinäsitteri. Sillä sai sen verran peliaikaa siihen iltahuutoaikaan, että vauva antoi tehdä iltapalan isosiskolleen. Sitten taas kuljettiin ja huudettiin, kunnes uni vihdoin tuli. N. 4-8h per ilta.

    • Pääsimme helpolla

      Meillä oli eniten hyötyä jumpasta. Kun lihakset vahvistuivat ja lapsi lähti kääntyilemään jo 2 kk:n iässä, koliikkikin oli ohi.

    • Kolliikkivauvan äiti

      Vaukakeinu on myös hyvä. Meillä tytöllä kesti sieltä syntymästä lähtien yli 4 kuukauden ikään koliikkia ja 6 kuukauden iässä lapsi muuttui aivan erilaiseksi, iloiseksi ja nauravaiseksi ja nukkui yönsä tosi hyvin. Meillä itkut alkoivat aina illalla noin klo 19 ja pahimmillaan kesti tuonne klo 01.00. Mutta myös päivälläkin oli tyytymätön. Nyt hänen ollessa 9 v luonnetta löytyy, on tempperamenttinen, sanavalmis ja ulospäinsuuntaunut ihana neitokainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6314
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe