Vapaaehtoistyön arvostus

työtä ja ruokaa

Ehkä suurin vapaaehtoistyönjärjestäjä ovat seurakunnat ja uskonnolliset liikkeet. Miten on te palkkaa nauttivat seurakuntien työntekijät olisitteko valmiit tekemään töitänne jos ette saisi siitä palkkaa vaan joutuisitte hankkimaan toimeentulonne jostakin muualta.
Tämä kysymys voi näyttää oudolta, mutta mikä valtava määrä on ihmisiä jotka tekevät vapaaehtoista työtä. Heille koituu siitä kuluja ja he joutuvat hankkimaan tulonsa muualta palkkatyönä tai toimeentulotukena jms. Kuten erään srk toimihenkilö sanoi: "ei se ole vapaahtoistyötä ellei siitä synny tekijälle kuluja"
Elikkä nämä ns vapaaehtoistyöntekijät ovat he jotka joutuvat sitoutumaan tekemään työn, palkkahenkilökunta järjestelee hommat ja saa kiillon kruunuunsa. Monissa paikoissa projektit laaditaan vapaaehtoistyöntekijöiden varaan ja palkkaa saa vain projektinjohtaja.
Entäpä jos vapaaehtoistyö tulisi verolle, työn järjestäjä joutuisi maksamaan verotusarvon valtiolle. esim. diakoniatyön vapaaehtoisen työstä veroa diakoniatyöntekijän palkan arvosta.
Saisiko ns. vapaaehtoistyöntekijä silloin paremman arvostuksen vai tulisko hänen työstä vielä enemmän arvotona

2

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aattelinko

      Vapaaehtoistyö on työnä arvokasta - se on arvokkaampaa kuin palkkatyö koska siitä ei makseta palkkaa niin ei tule kuluja, mutta tuotto säilyy.
      Toisaalta, jos ei olisi vapaaehtoistyöntekijöitä niin kuinka paljon jäisi tehtäviä suorittamatta, tai kuinka paljon palkattaisiin ihmisiä oikealla palkalla tekemään työtä
      Siis syökö vapaaehtoistyö työpaikkoja

    • mikseiveroa

      Kyllä vapaaehtoistyötä arvostetaan tänään enemmän kuin ennen. Ennenhän vapaaehtoistyötä sanottiin talkootyöksi.
      Talkootyön periaate oli se, että talkoita tehtiin molemminpuolin. Kirvesmies teki taloa sähkömiehelle ja sähkömies auttoi kirvesmiestä.
      Mutta kun ajan saatossa kaikelle tuli hinta niin talkootyö jäi. Ja tilalle tuli eri järjestöjen järjestämät "talkootyöt" jossa ei puhuta talkoontyön vastikkeellisuudesta.
      Vaan se on puhdasta vapaaehtoistyöntekijän antamaa vastikkeetonta palvelua.
      Näin saatiin luotua työmuoto jossa tehdään työ, palvelu jonkun hyväksi saamatta palkkaa. Ja tuoton pitää itsellään vapaaehtoistyönjärjestäjä.
      Juuri tänään esitin itseäni vapaaehtoistyöhön - kolmelle eri hengelliselle järjestölle. Kaikki olivat erittäin kiinnostuneita. Niin kauan kun aletiin puhumaan kustannuksista. Palkkaa en tietenkään pyytänyt, mutta pitkille matkoille polttoaineavustusta. Kysymättä mikä tämä avustuksen määrä olisi - vastattiin palvelua kalliksi.
      Siis oli sitten vapaaehtoistyöntekijän korvaus kustannuksista hyvin pieni tai erittäin pieni niin se on liian kallis ilmaseen palveluun.
      Siis vapaaehtoistyö on tehty jotta palvelu voitaisiin hoitaa ilman omia kustannuksia tai kustannuksilla jotka vapaaehtoistyöntekijä kustantaa
      Joten tuo verotusjuttu voisi rajata ilmasen työn hyödyn järjestelmällistä tavoittelua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      92
      3518
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2887
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2386
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2328
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2281
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      116
      2256
    7. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2143
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2097
    9. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      115
      2025
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1974
    Aihe