Korkeatasoinen ravintola avataan tammikuussa Aurinkorannikolle. Ei taida tulla ihan fugeen, mutta aika lähelle. Mielenkiintoista, tällaista olen kaivannutkin, kulttuuria.
Estradiravintola aurinkorannikolla
Fugexxxxxxxxx
22598
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tosi surkea lista. Sellainen vanha miestarjoilija on melko töykeä
Avataan vasta tammikuussa. Odotan paikalta tasokkuutta ja viihtyisyyttä nykyiseen tarjontaan nähden. Olisi mukavaa vaihtaa juhlavaatteisiin fugessa käydessä.
Sopivan matkan päässä Fugesta, että pääsee suoraan maantiellä odottavan poliisin syliin ajamaan - ja ratsiaan. Niitä onkin rantakatiellä joka ikinen ilta. Paikka on siis Cabo Pino, huonoin mahdollinen sijainti liikkumista ajatellen.
Harmi, että paikka on hankala, kuulostikin liian hyvältä ollakseen totta. Tasokasta , siistiä, kulturellista paikkaa olen kaivannut. Mitä taxi ottaa Cabo Pinoon, entä bussit?
Pääseekö rantaraittia kävellen, tosin juhlatamineissa ei juuri huvita kävellä.
On liian kaukana, ja taxit osaa nylkeä hintaa. Kävellen tosi vaarallinen palata, koska tummat ja Marokkolaiset osaavat odottaa hiprakassa olevia suomalaisia, jotka ovat sopivan pihejä maksaakseen taksia. Henkilökunta tulee olemaan halpatyövoimaa ja raaka-aineet tuodaan kuulemma salmen toiselta puolen. Ei kannata edes ajatella siellä käyntiä.
"Pääseekö rantaraittia kävellen, tosin juhlatamineissa ei juuri huvita kävellä."
Jos jaksaa kävellä 15 km, niin mikä ettei. Capo Pino ei todellakaan ole Fuengirolassa...
Kuulostaa mukavalta lisältä aurinkorannikon ajanviettotarjontaan. Ehkä ei sitten sijainninpuolesta ihan arkipäiväistä huvittelua kuitenkaan. Innolla kuitenkin odotellaan ja käydään tsekkaamassa, kunhan paikka avautuu. Näkee sitten, miten viihtyisä paikka on. Bussi tuntuisi menevän paikkaan.
Se on Cabopino...
Kun sitten aikansa tyttöporukalla siellä maistelevat, joku näistä aamuyöstä Marokkolaisten majapaikasta heräilee. Se paikka on silloin PinoPano.
Luuletko, ettei kulttuuri kiinnosta suomipoikaa?Kyllä miehet käyvät teatterissa ihan samallalailla kuin naisetkin. Kieltämättä useimmat naiset pitävät viihtyisästä sisustuksesta, hyvästä ruoasta sekä itsensä sivistämisestä. Kaljakuppilat eivät useinkaan naisporukoita kiinnosta. Tietenkin olisi mukaavaa , jos vastaava paikka fugestakin löytyisi. Mainitsemiasi Marokkolaisia täytyy varoa ja palata porukassa taxilla, jos olemme tyttöporukalla liikkeellä.
Teatteria ja muuta tapahtumaa on niin paljon Fuengirolassa, että ihan turha odottaa porukan kuin kerran käyvän katsomassa mistä Hannelen paikassa on kyse. Cabopino on kiva paikka itsessään, mutta tällaiseen toimintaan täysin väärä valinta. Olisi kiva nähdä suomalaisten onnistuvan tekemisissään. Taustavoimilla on huhujen(!) mukaan jo etukäteen mittavia talousongelmia, joten linja pitää jatkossakin.
Capopino on Calahondassa, jossa on jonkin verran suomalaisasutusta. Sinne rakennettiin -90 luvun alussa suomalaisvoimin aika monta rakennusta ja siitä lähtien se on ollut pieni "suomalaiskylä" Capopinon länsipuolella oleva ranta on yksi koko aurinkorannikon kuuluisimpia naturistirantoja.
Cabopino kuuluu Marbellaan, Calahonda Mijasiin... Cabopino ei todellakaan ole Calahondassa, lähellä kylläkin. El Zocon ostoskeskuksesta Cabopinoon on matkaa n 5 km.
Muistini mukaan se on vain parin kilsan päässä Calahondan ostoskeskuksista. Capopinossa on tullut käytyä kymmeniä kertoja, mutta Calahondassa en muuta kuin joskus kävin mäen päällä katselemassa Puolimatkan rakennustöitä. Aina ajoin siitä ohi ja parin ympyrän kautta rantaan.
Cabopino on Calahondasta täysin eristyksissä. Välimatkaa monta kilometriä ja välissä valtatie.
Se estradi ei näe tuskin kevättä, arvaan
Joko joku on käynyt. Onko viihtyisä paikka?
Sehän tuleekin Fugeen. Lukekaa eilinen fuengirola.fi lehti
Lehdessä oli jo vanhaa tietoa. Joutuvat purkamaan tehdy remontin ja purkaminen on jo käynnissä. Uutet tilat on Torremolinoksessa ihan rantakadulla.
Lisää... ko. Tilassa ei saa harjoittaa enää ravintolaa....
Tuli käytyä kulttuuriravintolassa, hieno paikka suosittelen.
Jaa, näinkö nyt kävi. Suhdesoppaa....