Hei!
Saamelaiskulttuurista tuntuu olevan kovin vähän tietoa saatavilla, ja kun jokaisella kulttuurilla omat erityispiirteensä on, niin mitä erityispiirteitä saamelaiskulttuuriin kuuluu? (Esim. vanhempien kunnioitus, siveellisyys, miehen ja naisen roolit, jne.)
Toinen kysymykseni liittyy vanhoihin tarinoihin, legendoihin - kertokaas joitain tällaisia? Kiehtovia ovat.
En todellakaan halua tungetella kysymykselläni enkä loukata ketään uteliaisuudellani. Tuntuu vain että joko etsin tietoa muuten vääristä paikoista tai sitten sitä ei tosiaan ole... Ja tämä palsta tuli mieleeni.
Kiitän kaikkia jo etukäteen vastauksista!
Kysymys saamelaiskulttuuriin liittyen.
kiinnostunut... 1
2
228
Vastaukset
- kirjatonparasta
Kannustan aloittamaan etsintätyön kirjastosta. Aloita tästä kirjasta Lehtola: Saamelaiset – historia, yhteiskunta, taide. Sitten jatka kirjaan Saamelaiset suomalaiset – kohtaamisia 1896-1963. Sitten voi ehkä jatkaa kirjallisuuteen, tarinoihin, legendoihin.
- Aloittaja...
Kiitos :)
Tietysti jos jollakulla on tähän jotain hyvää lisättävää, niin innokkaasti otan kaiken saamani tiedon vastaan.
Lapissa kulkiessani olen törmännyt myös saamelaisiin, mutta kun ei oikein tuntemattomia ihmisiä kehtaa ruveta piinaamaan kysymyksillään, niin ajattelin että täällä on helpompi.. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1774995Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194387Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522511
- 271919
- 221757
- 341743
- 651719