Olisiko mitään älyä asentaa xp läppäriin windows 7 starter, jos vaihtoehtona on joku linux jakelu
Mitkä pitäsi olla käytänössä koneen tehot tuohon starter ohjelmistoon ??
Mitkä pitäsi olla käytänössä koneen tehot tuohon starter ohjelmistoon ??
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Miten vanhasta läppäristä on kyse? Starteria ei myydä kaupoissa ainakaan suomessa. Kannattaa harkita Windows 8 asentamista. Se on keskustelujen mukaan kohtuu kevyt.
"Kannattaa harkita Windows 8 asentamista. Se on keskustelujen mukaan kohtuu kevyt."
Onko tuo tieto kauppiaiden propakandaa?
Ainakin Elisan Omaguru-palvelun asiantuntijat vastasivat kysymykseeni, että "Windows 8:n on niin raskas, että koneessa on syytä olla vähintään 6Gb keskusmuistia ja neliydinsuoritin, että toimii sujuvasti".
Ei windows 8 oikeastaan ole niin raskas. Se on tiettävästi jonin verran seiskaa ja vistaa kevyempi, johtuu varmaan osaltaan siitäkin että raskaat graafiset efektit kuten aero puuttuu.
http://www.tomshardware.com/news/windows-8-system-requirements-power-hardware-win8,13423.html
Minimivaatimukset kasille on tässä:
http://windows.microsoft.com/fi-fi/windows-8/system-requirements
Eli jos menet seiskaan, niin melkein sama ottaa kasi?
Voin myös kertoa että kasi on seiskaa kevyempi, vaihdoin miniläppäriin seiska starterin tilalle Win8 pro ja käyynistys, sammutus ja käyttö on sujuvampaa.
Höpönlöpön. Ei vaadi sen enempää kuin seiska, eli 4Gt ja tuplaydinprossu niin pitäis toimia.
Windows RT on sitten oikeasti kevyt, sillä siitä on rapsittu vanhanaikaiset viritykset pois joten se on hyvin virtaviivainen.
RT on floppi eikä sillä voi tehdä mitään, liian rajoittunut. Puhelimiin ehkä sopiva, tietokoneelle ei.
RT hävinnee parin vuoden kuluttua. Phone tulee tabletteihin.
Lelutabletteihin varmaan, mutta kasi toimii nytkin ihan hyvin Asus Vivotabissa
http://sakarinkurssit.blogspot.fi/2012/08/toimiiko-windows-8-minilapparissa.html
Windows 8 on jopa hieman kevyempi kuin Windows 7.
hommahan on siinä että läppärin näytön resoluutio pitää olla riittävän iso että kasin asennuksessa on järkeä.
Asensin starterin vanhaan jossa oli 1gb muistia mut kylläkin 3.00 GHz tehoja ja pelaa mut onhan se vähän aneminen. 8 ei ole vielä toiminu kunnolla se tarvii tehoja ,on nykyinen 4gb muistia ja 2.40 prossu ja tökkii,saa nähdä kun tulee päivitys tuohon 8.1 kai se hyytyy kokonaan.Vaidetaan sitten 7 kaan tai linuxin uuteen OS iin ,onhan näitä.
Tai ostetaan parempi laitteisto tuollaisen romuraudan tilalle.
Metro käyttöliittymä voi tökkiä mutta työpöytänäkymä ei niin paljon.
Saako siihen vanhaan läppäriin seikalle esim ääniajurit.
Itsellä vanha amilo pro 2040 , ja kävin fujitsun sivulla katsomassa niin vain xp:lle löytyi.
Onko asetaminen vain tehoista kiinni, elikkä saako seiskaan ajurit jostain muualta .
Ei välttämättä saa kaikkia ajureita muualta. Tosin Windows 7 ja 8 löytävät usein itse ajurit ja osa laitteista on jo tuettuina. Itse asensin Windows 7 version Dellin XP koneeseen ja sisäinen kauitin toimi sekä näytön kuva oli hyvä ilman ajureiden asennusta.
Windows 7 Starteria myytiin vain tietokoneen mukana, joten sen ymppääminen johonkin toiseen koneeseen on käyttöehtojen vastaista.
Ajuritkin taatusti löytyisivät helpommin esim. Ubuntulle kuin ei-OEM 7 Starterille.
7 Starterin tehontarpeesta en tiedä muuta kuin että sille suunnitellut ns. miniläppärit olivat liian tehottomia ao. käyttöjärjestelmän sujuvaan toimintaan.
Ei ollut eroa muihin seiskaversioihin.
Totta. Ei mikään Seiska pyöri miniläppärissä kunnolla.
Kyllä 7-startterikin toimii, kun vaihtaa 1g muistikamman 2g kampaan ainakaan omassa miniläppärissä ei esiintynyt mitään hyytymisiä.
Kaikkiin miniläppäreihin ei saa edes muistia lisättyä.
2G keskusmuistilla 7 Startter toimisi hyvin XP-koneissa ,mutta eihän se Microsoft sitä myy mitä käyttäjät haluaisi. Miksei 7 ja 8 voisi olla valittavissa molemmat. Taitaa Microsofille käydä samoin kun Nokian puhelin toiminnoille.
Starter versio on vain muutamilta osin rajoitettu. Kun lisää keskusmuistia mini-läppäriin niin Windows 7 ja 8 toimivat siinä paremmin.