Outo käytös

Neurologistako?

Meillä on kolmevuotias koira, joka lauantaina lenkillä alkoi käyttäytyä ihan oudosti. Se nosti nenänpään suoraan ylös ja katsoi taivaalle ja alkoi pelätä ihan kamalasti. Mitään ei taivaalla näkynyt, ei lentokoneita, ei lintuja, taivas oli ihan selkeä. Se meni ihan shokkiin ja ryntäsi suorinta tietä kotiin. Sen jälkeen se vapisi myös sisällä ja meni vain sänkyjen alle ja pöytien alle. Käytimme sen eilen eläinlääkärissä ja ainut mikä löytyi oli toisen korvan hiivatulehdus. Luulin vian jo löytyneen, kun koira oli aika ok sisällä, mutta yhä edelleen se pelkää ulkona oloa, eikä suostu kävelemään mihinkään. Mistä tämä voi johtua? Onko muilla ollut? Koira katselee ylöspäin edelleenkin ja pelkää.

6

2990

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Merkillistä tosiaan

      Joku pentuajan trauma puhjenut pintaan? Käyttäisin kouluttajan pakeilla ja kuvautamassa aivot ettei myöskään kyse ole kasvaimesta tms.

    • aefafa

      Jos kyseessä on herkkä koira, niin pelkkä niskajumista johtunut kivunväläys voi saada koiran pelkäämään kys. tilannetta...

    • Se sun koira haistaa

      jotain. Ehkä karhun tai suden tai veren hajun jostain.

    • Neurologistako?

      Koira jatkaa yhä edelleen omituista käytöstään. Kaikki liittyy jotenkin taivaalta tulevaan uhkaan, koska se vilkuilee aina peloissaan taivaalle. Olen myös ajatellut, että ehkä jokin lintu on hyökännyt, kun koira on ollut yksin pihalla. Täällä on esimerkiksi paljon harakoita tai sitten joku ihminen on tehnyt jotain pahaa ylhäältä päin koiran istuessa meidän portin takana. Pari ensimmäistä päivää se pelkäsi myös sisällä, eikä uskaltanut edes haukahtaa, mutta nyt se on sisällä aika normaali. Toivottavasti tämä menee ohi joskus. Jokin haju voisi tietysti olla mahdollinen, susi tuskin kuitenkaan täällä pääkaupunkiseudulla.

    • Jotain siellä jossai

      Eiköhän aika tee tehtävänsä. Oma, toinen rekkuni on ns. ilmahakuinen ja nostaa kuonon yläs ja hakee sitä kautta hajuja. Aina luotan siihen, että jos haluaa esim. pois metsästä ja nimenomaan silloin, kun on TOSI tarkkaavainen, niin en pakota jatkamaan matkaa, vaan lähdemme pois. Tällä otuksella kävi pentuna niin, että sai alta puolivuotiaana harakan poikasen kiinni, jonka sain kyllä pois, mutta meni noin kaksiviikkoa siinä, että ulosmentäessä kävivät harakat laumana aina hätistelemään ja kammo tuli vähäksi aikaa. Vieläkin vaikka on jo liki kuusivuotias karttaa isommat linturyppäät. Meillä päin syksyisin haahkat tulevat ihan melkein nenille ja koira ei todellakaan halua jahdata niitä vaan ennemmin karttaa. Sitävastoin fasaanin perään kyllä on. Myös maalla nuoremman koiran ollessa vielä 3 kk kanahaukka (nuori semmonen) kävi katsastamassa hyvin nopeasti josko ois saaliiksi, mutta sitä ei pentu edes onneksi ehtinyt edes tajuta. Tsemppiä rekun kaa.

    • Anonyymi

      Selvisikö syy koskaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3112
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1841
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1724
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1239
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      125
      1019
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      93
      953
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      934
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      849
    10. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      845
    Aihe